wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Ruszyła największa w historii Lublina rozbudowa kanalizacji i wodociągów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2011, 11:51

Projekt kosztuje ponad 350 mln zł. (Jacek Świerczyński)
Projekt kosztuje ponad 350 mln zł. (Jacek Świerczyński)

W Lublinie zaczęła się budowa 62 km nowej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i remont 86 km starej sieci. Prace będą prowadzone na 230 ulicach. MPWiK rozpoczął realizację projektu, dzięki któremu 7 tys. lublinian będzie miało kanalizację.

- 30 grudnia ubiegłego roku podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie naszego projektu – mówi Marek Wagner, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

– Otrzymamy 209 mln dofinansowania ze środków unijnych, resztę pieniędzy dołożymy. Cały projekt kosztuje 357 mln zł netto – dodaje.

To największy projekt, jaki do tej pory realizował lubelski MPWiK.

– W ramach prowadzonych prac 7100 gospodarstw domowych będzie podłączonych do kanalizacji – zaznacza Witold Dadej, dyrektor inwestycji w MPWiK.

- Powstaną 62 kilometry nowej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a 86 km będzie wyremontowanych. W Lublinie są fragmenty instalacji, gdzie rury mają nawet po 80 lat – dodaje.

Budowy mają być przeprowadzane na 230 ulicach. – Będziemy starali się prowadzić je w sposób bezwykopowy, tak by jak najmniej utrudniać życie mieszkańcom – zapewnia prezes Wagner.

- To jeden z największych tego typu projektów w Polsce – ocenia Adam Zdziebło, wiceminister z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Pierwsze prace zaczęto już w 2010 roku. To modernizacja instalacji gazowej w oczyszczalni ścieków w Hajdowie. – Oczyszczalnia ma być bardziej przyjazna dla środowiska – wyjaśnia dyrektor Dadej.

W tym roku mają ruszyć prace przy modernizacji sieci w Śródmieściu, przy budowie kanalizacji w Głusku i modernizacji stacji wodociągowej Zemborzycka. Wszystkie inwestycje będą musiały być zakończone do września 2014 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
inż
przezorny
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

inż
inż (14 stycznia 2011 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mel' timestamp='1294938430' post='422266']
wstawienie szalunków to dużo pracy sprzętu ludzi nie mówiąc o sprowadzeniu samych szalunków po co na tym można zaoszczędzić. a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na premie dla prezesów dyrektorów ... i parę złoty dla tych co włażą do tych niezabezpieczonych dołów. Jeśli nie staną się ich grobami. w PRZESTRZEGANIU PRZEPISÓW I PROCEDUR TO MY JESTEŚMY MISTRZAMI
[/quote]

Przy rozkopie nie trzeba koniecznie szalować ścian. Wszystko zależy od kategorii gruntu i nawodnienia. Ale oczywiście forumowi "eksperci" jak zwykle ocenili wszystko wprawnym okiem znawcy. Coś tam co prawda dzwoni, ale w którym kościele? Trochę informacji:

z INSTRUKCJI BHP WYKONYWANIA ROBÓT ZIEMNYCH (WYKOPY)
2. Przebieg robót
2.1 Zdjąć nawierzchnię na odległość 1 m od obrysu wykopu.
2.2 Wykonać wykop z odkładem ziemi na odległość min. 0,5 m od skarpy wykopu.
2.3 Zabezpieczyć wykop przed obsunięciem przez wykonanie skarpy o pochyleniu zależnym od kategorii gruntu.
UWAGI:
1. Jeżeli wykop osiągnie głębokość większą niż 1 m od poziomu terenu należy wykonać bezpieczne zejście (wyjście) dla pracowników przez wykonanie schodów o szerokości 0,7 m w ścianie wykopu o nachyleniu max 45 st. Lub stosować drabinki o nachyleniu max 42 st. W wykopie należy wykonać dwa wyjścia z dwóch stron w przeciwnych kierunkach, jeżeli długość wykopu przekracza 2 m. Odległość między zejściami (wyjściami) do wykopu nie powinna przekraczać 2 m
2. Ściany wykopu powinny być zabezpieczone przed obsunięciem się poprzez zastosowanie obudowy lub ukosowania z pochyleniem (klin odłamu gruntu ) zależnym od kategorii gruntu . Dla wykopu o odległości do 4 m zaleca się ukosowanie. Powyżej 4 m głębokości wykopu bezpieczne nachylenie ścian wykopu powinno być określone w dokumentacji projektowej. Wykopy o ścianach pionowych bez rozparcia lub podparcia wykonuje się:
- w skałach zwartych jednorodnych przy odspajaniu mechanicznym do głębokości 2 m.
- w pozostałych gruntach do głębokości 1 m.
Deskowanie zabezpieczające wykop powinno wystawać minimum 15 m ponad krawędź wykopu.
Rozwiń
przezorny
przezorny (14 stycznia 2011 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='do przezornego' timestamp='1294919292' post='422083']
nikt tam ci nie karze wchodzić, jak chcesz sie wykazać to jedź tam i się pytaj a nie tu mi filozofujesz na forum społeczniaku!
[/quote]


Jeśli jesteś taki mądry to sam wejdź do tego dołu albo poślij kogoś ze swojej rodziny - a potem nie płacz i nie szukaj winnych. Pomyśl co piszesz.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2011 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To p. Dadej jest od inwestycji czyli już oczyszczalnie zmodernizował np. taką suszarnie za 8,5 mil euro swoisty bubel który kosztuje miesięcznie mpwik utrzymanie 150 tys , zero efektów w pozbyciu sie osadu ma chodzić 5 lat a pózniej sie rozpadnie -bo to bubel a kto za to odpowiada??? nowa ekipa zrobiła wraz z tymi co sprzedali Fijałkę skok na kasę kwestią czasu są problemy tej firmy a własne braki bedą łatać wysokimi podwyżkami wody i ścieków
Rozwiń
mel
mel (13 stycznia 2011 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='przezorny' timestamp='1294918006' post='422072']
Jeśli to zdjęcie pochodzi z bieżących prac to ja się pytam - gdzie się podziały szalunki dołu zabezpieczające przed obsunięciem się ziemi ??? A do tragedii i płaczu nie trzeba dużo. Gdzie kierownik robót i BHP-owiec ???
[/quote]
wstawienie szalunków to dużo pracy sprzętu ludzi nie mówiąc o sprowadzeniu samych szalunków po co na tym można zaoszczędzić. a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na premie dla prezesów dyrektorów ... i parę złoty dla tych co włażą do tych niezabezpieczonych dołów. Jeśli nie staną się ich grobami. w PRZESTRZEGANIU PRZEPISÓW I PROCEDUR TO MY JESTEŚMY MISTRZAMI
Rozwiń
Janek
Janek (13 stycznia 2011 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest wielki projekt rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w celu utworzenia możliwości rozwoju nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe i tym samym umożliwienia rozwoju Lublina.
Projekt tem powstał dzięki staraniom i decyzjom prezydenta Adama Wasilewskiego.Trzeba o tym też pamiętać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!