Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 marca 2009 r.
16:23
Edytuj ten wpis

Rząd nie opłaci badań nad lubelskim patentem na tanie paliwa

0 23 A A

Nasi naukowcy wiedzą jak wytwarzać paliwa silnikowe ze spalin. Wicepremier obiecał, że sfinansuje badania nad tym patentem. Okazuje się, że pieniędzy jednak nie da. Naukowcy ogłaszają "plan B".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o sztuczną fotosyntezę, którą opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. Zamiast emitować dwutlenek węgla do atmosfery, można go wykorzystać. - Łącząc CO2 z wodą bez trudu uzyskamy benzynę lub olej napędowy - tłumaczy prof. Nazimek.

Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki

Szef resortu wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się w Lublinie z autorem pomysłu. Efekt? Jak pisaliśmy w lutym, wdrożeniem technologii miało się zająć gigantyczne konsorcjum powołane właśnie przez Ministerstwo Gospodarki. Resort i firmy, które weszłyby w jego skład, miały dać 100 mln zł na realizację projektu.

Teraz okazuje się, że ministerstwo nie da ani złotówki

Powód: kryzys gospodarczy. -Wszyscy ministrowie musieli szukać oszczędności. Minister Pawlak także - tłumaczy prof. Nazimek. I dodaje: - Ale nie możemy siedzieć z założonymi rękami. Przystępujemy do planu "B”.

Naukowcy sami zajmą się powołaniem konsorcjum. W jego skład wejdzie UMCS (właściciel patentu na technologię), inne jednostki naukowe (m.in. z Krakowa), a także firmy, głównie z sektora energetycznego. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to m.in. jeden z koncernów energetycznych oraz kilka elektrowni. To one sypną pieniędzmi.

Pierwsza testowa fabryka

Testowa fabryka powstanie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim. Południowy Koncern Energetyczny buduje tam instalację do magazynowania dwutlenku węgla.
Pierwsza benzyna z dwutlenku węgla ma popłynąć w 2011 r. - W tym samym roku jedna czwarta CO2 emitowanego w Polsce będzie już przerabiana na paliwo - zapowiada Nazimek.
Jeśli tak się stanie, na pomyśle lubelskich naukowców zarobi UMCS, a także wszystkie firmy, które zainwestowały w jego realizację. Niestety, żadna z Lubelszczyzny. Dlaczego? - U nas bardzo ciężko rozmawia się na ten temat - mówi prof. Nazimek. - A na Śląsku przyjęli nas z otwartymi ramionami.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Andrzej / 22 marca 2011 o 12:36
Do połączenia CO2 i wody ,aby powstało paliwo potrzebna jest energia. Tu chodzi o jakieś perpetum mobile, przykładowo mamy elektrownię z wytwarzanego przez nią CO2 syntezujemy paliwo, a nastepnie tym paliwem napędzamy tą elektrownię mamy CO2 i tak w kółko, czy przypadkiem ktoś tu nie pozamieniał się na głowy.
Avatar
Gość / 29 listopada 2009 o 11:52
Ten rząd nie zrobi nic co nie jest w interesie Niemiec czy Rosji. Przecież nie płacilibyśmy characzu za emisję CO2 aprzecież nie o to Unii chodzi. To, że ten rząd nie działa w interesie Polski jes tjasne co najmniej od 2 lat. Jeżeli można wydać 100mil a zarobić miliardy... Przypomnę tylko, ze Pawlak właśnie podpisał kontrakt gazowy z Rosjanami, który na 20 lat amoże na zawsze uzaleznia nas od Gaspromu! Brawo - kolejny cud, no a przy okazji ocieplenie stosunków z sąsiadem. Tylko dlaczego każde takie ocieplenie nastepuje naszym kosztem?
Avatar
Gość / 26 marca 2009 o 08:57
no i dobrze że rząd nie będzie maczał w tym paluchów. Firmy same sobie lepiej poradzą a i model zarządzania będzie na pewno efektywniejszy
Avatar
bit / 25 marca 2009 o 18:04
Świetnie nie ma pieniędzy na taki projekt a 100mln wydali na jakieś głupie Muzeum Historii Zydow Polskich!! Skandal ile jeszcze będziemy rozpamiętywać 2 Wojnę Światową i ile jeszcze Żydzi będą robić z siebie jedyne ofiary? I wreszcie ile kretyni na których głosuje społeczeństwo idiotów będą jeszcze niszczyć nasze państwo? Ludzie! Opanujcie się i nie głosujcie na PO, PIS, SLD i inne złodziejskie partie!
Avatar
luiza / 25 marca 2009 o 17:03
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WSZYSTKICH MOŻLIWYCH INTERNETOWYCH FORACH CAŁEGO ŚWIATA..........

Zobaczymy co się będzie działo.............. no i skoro to takie mało interesujące i nieopłacalne - to niech "jacyś"
INNI poniosą koszty.........a może tym INNYM będzie się opłacało.......
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WS... rozwiń
Avatar
dabi / 25 marca 2009 o 16:49
Boże zlituj się nad idiotami z naszego rządu. Przecież ten sposób wytwarzania paliwa może być prawdziwą rewolucją, dać nam niezliczone miliony/miliardy euro dochodów, pomóc ograniczyć emisję co2 do atmosfery i uniezależnić się od dostaw z Rosji itp. SAME PLUSY!!!!!!!!!! Posłowie mówią, że nie dadzą pieniędzy przez kryzys!!?!?!??!!? przecież to jest recepta na zażegnanie kryzysu.
Avatar
anty / 25 marca 2009 o 15:57
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
BNQ2 / 25 marca 2009 o 12:39
NO JA PIER****** ole !!! Jak patrze na ten cały rząd to jestem pewien tylko jednego! Im bardziej ta banda pier** olonych idiotów się rozpędza tym mocniej w końcu pierdo*** lnie o ściane!!! Ten paten to nieograniczone możliwości!!! Można uniezależnić się energetycznie od innych państw, mało może będzie można nawet exportowa paliwo!!! Ogromnie pieniądze dla polski !!! oczywiście wszystko w d***…. Się dziwice ze ludzie wyjeżdżają…. Ale poco siedzieć w tak chorym kraju….
Avatar
~Tom~ / 25 marca 2009 o 12:14
na badania pieniędzy nie ma, jednak dla urzędników na premie zabraknąć nie może. Co za deb***e rządzą w Polsce i blokują rozwój kraju skoro naukowcy przedstawiają działający model, który po wdrożeniu w zakładach dałby Polsce niezależność od sowieckiej ropy, zredukowałby emisję CO2 i pozwoliłby zaoszczędzić miliony dolarów, które teraz pompujemy na wschód dla wielkiego brata. Ten rząd działa na szkodę państwa polskiego i wszystkich Polaków! Takie działanie kwalifikuje się pod Trybunał Stanu i wieloletnie więzienie.
Avatar
Filozof /ale nie TW/ / 25 marca 2009 o 07:52
"Bez trudu uzyskamy benzynę" Nie ośmieszajcie już Lublina. Tu bez trudu jak widać uzyskuje się stopnie profesorskie.
Avatar
Andrzej / 22 marca 2011 o 12:36
Do połączenia CO2 i wody ,aby powstało paliwo potrzebna jest energia. Tu chodzi o jakieś perpetum mobile, przykładowo mamy elektrownię z wytwarzanego przez nią CO2 syntezujemy paliwo, a nastepnie tym paliwem napędzamy tą elektrownię mamy CO2 i tak w kółko, czy przypadkiem ktoś tu nie pozamieniał się na głowy.
Avatar
Gość / 29 listopada 2009 o 11:52
Ten rząd nie zrobi nic co nie jest w interesie Niemiec czy Rosji. Przecież nie płacilibyśmy characzu za emisję CO2 aprzecież nie o to Unii chodzi. To, że ten rząd nie działa w interesie Polski jes tjasne co najmniej od 2 lat. Jeżeli można wydać 100mil a zarobić miliardy... Przypomnę tylko, ze Pawlak właśnie podpisał kontrakt gazowy z Rosjanami, który na 20 lat amoże na zawsze uzaleznia nas od Gaspromu! Brawo - kolejny cud, no a przy okazji ocieplenie stosunków z sąsiadem. Tylko dlaczego każde takie ocieplenie nastepuje naszym kosztem?
Avatar
Gość / 26 marca 2009 o 08:57
no i dobrze że rząd nie będzie maczał w tym paluchów. Firmy same sobie lepiej poradzą a i model zarządzania będzie na pewno efektywniejszy
Avatar
bit / 25 marca 2009 o 18:04
Świetnie nie ma pieniędzy na taki projekt a 100mln wydali na jakieś głupie Muzeum Historii Zydow Polskich!! Skandal ile jeszcze będziemy rozpamiętywać 2 Wojnę Światową i ile jeszcze Żydzi będą robić z siebie jedyne ofiary? I wreszcie ile kretyni na których głosuje społeczeństwo idiotów będą jeszcze niszczyć nasze państwo? Ludzie! Opanujcie się i nie głosujcie na PO, PIS, SLD i inne złodziejskie partie!
Avatar
luiza / 25 marca 2009 o 17:03
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WSZYSTKICH MOŻLIWYCH INTERNETOWYCH FORACH CAŁEGO ŚWIATA..........

Zobaczymy co się będzie działo.............. no i skoro to takie mało interesujące i nieopłacalne - to niech "jacyś"
INNI poniosą koszty.........a może tym INNYM będzie się opłacało.......
Nie wiem gdzie prawda leży , i pewnie niewiele osób wie..........złości mnie taka niemoc.....
Ale moja propozycja jest krótka i w obecnym czasie łatwa do realizacji :

TWÓRCY PROJEKTU /wydaje się rewelacyjny/POWINNI JAKO PRIORYTET CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA - PRZYJĄĆ ZA NAJWAŻNIEJSZĄ SPRAWĘ ,
WŁAŚNIE ZREALIZOWANIE TEGO PROJEKTU !!!!!
Ponieważ polscy decydenci nie są zainteresowani ...........należy dać IM spokój .
Natomiast - sam projekt /oczywiście w bezpiecznym skrócie/ - ZAMIEŚCIĆ NA WS... rozwiń
Avatar
dabi / 25 marca 2009 o 16:49
Boże zlituj się nad idiotami z naszego rządu. Przecież ten sposób wytwarzania paliwa może być prawdziwą rewolucją, dać nam niezliczone miliony/miliardy euro dochodów, pomóc ograniczyć emisję co2 do atmosfery i uniezależnić się od dostaw z Rosji itp. SAME PLUSY!!!!!!!!!! Posłowie mówią, że nie dadzą pieniędzy przez kryzys!!?!?!??!!? przecież to jest recepta na zażegnanie kryzysu.
Avatar
anty / 25 marca 2009 o 15:57
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zeby cos wyciagnac cos trzeba wlozyc- potrzebna reakcja ktora musi napedzac dodatkowa energia -- a oplacalnosc mierzy sie wydatkiem nad zyskiem

Ta techhnologia nie ma szansy bytu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
BNQ2 / 25 marca 2009 o 12:39
NO JA PIER****** ole !!! Jak patrze na ten cały rząd to jestem pewien tylko jednego! Im bardziej ta banda pier** olonych idiotów się rozpędza tym mocniej w końcu pierdo*** lnie o ściane!!! Ten paten to nieograniczone możliwości!!! Można uniezależnić się energetycznie od innych państw, mało może będzie można nawet exportowa paliwo!!! Ogromnie pieniądze dla polski !!! oczywiście wszystko w d***…. Się dziwice ze ludzie wyjeżdżają…. Ale poco siedzieć w tak chorym kraju….
Avatar
~Tom~ / 25 marca 2009 o 12:14
na badania pieniędzy nie ma, jednak dla urzędników na premie zabraknąć nie może. Co za deb***e rządzą w Polsce i blokują rozwój kraju skoro naukowcy przedstawiają działający model, który po wdrożeniu w zakładach dałby Polsce niezależność od sowieckiej ropy, zredukowałby emisję CO2 i pozwoliłby zaoszczędzić miliony dolarów, które teraz pompujemy na wschód dla wielkiego brata. Ten rząd działa na szkodę państwa polskiego i wszystkich Polaków! Takie działanie kwalifikuje się pod Trybunał Stanu i wieloletnie więzienie.
Avatar
Filozof /ale nie TW/ / 25 marca 2009 o 07:52
"Bez trudu uzyskamy benzynę" Nie ośmieszajcie już Lublina. Tu bez trudu jak widać uzyskuje się stopnie profesorskie.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 0 0

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 0 8

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 0 2

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 0 4

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 0 2

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 0 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 0 8

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 5

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 4

„Markowa chemia z Niemiec” była produkowana w Polsce i sprzedawana pod szyldem znanych z reklam produktów – uznała prokuratura. W sprawie dotyczącej sprzedawania podróbek niczego nieświadomym klientom odpowiada 21 osób.

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą 0 10

Jakuba Banaszka, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Chełma, promowali już wicemarszałek Beata Mazurek, senator Józef Zając jako szef lokalnych struktur Porozumienia oraz Jarosław Gowin. Sam kandydat coraz zwołuje konferencje prasowe. Jego rywale na razie milczą.

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim
22 czerwca 2018, 18:00

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 czerwca o godz. 18 nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Wielkie Plenerowe Rozpoczęcie Wakacji. Na uczestników imprezy czeka moc atrakcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!