czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Rada Miejska Janowa Lubelskiego występuje do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy mające obowiązywać od nowego roku ceny wody nie zostały wprowadzone nielegalnie.
Szumu w tej sprawie by nie było, gdyby ich efektem nie były drastyczne podwyżki. Od stycznia mieszkańcy Janowa Lubelskiego będą płacić o 23 procent więcej niż w roku bieżącym za wodę, a za odprowadzanie ścieków o 13 procent. Podwyżka jest spowodowana zapisanym w nowej ustawie wzrostem opłat za korzystanie ze środowiska. Do tej pory za pobór jednego metra sześciennego wody przedsiębiorstwa wodociągowe płaciły do skarbu państwa 2 grosze. Od stycznia będą płacić 25 groszy. W przypadku odprowadzanych ścieków będzie to 14 gr za metr sześcienny. Opłaty te wynikają z Ustawy o ochronie środowiska.
W tejże ustawie zapisano, że stawki opłat za korzystanie ze środowiska określa w drodze rozporządzeń Rada Ministrów, które powinny być ogłoszone nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok, od którego mają obowiązywać. Natomiast rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska pochodzi z 9 października, a opublikowane zostało w „Dzienniku Ustaw” 15 listopada. Nie został dotrzymany ustawowy termin ogłoszenia rozporządzenia. W związku z tym można by traktować je jako nieważne lub obowiązujące dopiero w 2003 roku.
– Rada Miejska w Janowie Lubelskim już od kilku lat tylko raz w roku uchwala wysokość stawek za wodę i ścieki na granicy opłacalności. Każda podwyżka cen, przede wszystkim energii elektrycznej, a teraz za korzystanie ze środowiska, powoduje straty firmy. Ludzie i tak narzekają, że jest drogo, chociaż w porównaniu z innymi miastami w regionie nasze ceny są jedne z najniższych – powiedział nam Cezary Jasiński, dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Janowie Lubelskim.
Janowscy radni podczas ostatniej sesji postanowili wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności rozporządzenia Rady Ministrów z prawem ochrony środowiska. W tym celu podjęli stosowną uchwałę, w której upoważnili Zarząd Miasta do reprezentowania Rady Miejskiej w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!