czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Są wyniki wyborów, na które prawie nikt nie poszedł

  Edytuj ten wpis
Autor: (drs)

Są już wyniki wyborów do rad dzielnic Czechów Północny, Czechów Południowy i Rury. W przypadku Śródmieścia, Konstantynowa i Czubów Północnych składy rad będą znane dopiero jutro

Wyniki z tych dzielnic będą znane dopiero jutro, bo Miejska Komisja Wyborcza musi wylosować osoby, które obejmą mandaty. Powód? Kilku kandydatów zdobyło tyle samo głosów.

I tak na Czubach Północnych trzeba wybrać spośród dwóch osób, które uzyskały po 39 głosów. Na Konstantynowie aż trzy osoby mają po 26 głosów, a w dzielnicy Śródmieście dwóch kandydatów ma wynik 29 głosów.

Zainteresowanie niedzielnymi wyborami było znikome.

W skali miasta frekwencja wyniosła 3,58 proc. Najwyższa była na Rurach i sięgnęła 5,56 proc., zaś najsłabiej wypadł pod tym względem Czechów Południowy, gdzie do urn poszło zaledwie 2,02 proc. uprawnionych do głosowania.

Nie pomogła nawet kampania zachęcająca do udziału w wyborach, na którą miasto wydało 56 tys. zł. To prawie dwa razy więcej od kwoty zabezpieczonej w miejskiej kasie na samo przeprowadzenie głosowania.

Wybory odbywały się w dzielnicach, w których trzy lata temu głosowanie zostało unieważnione, bo frekwencja nie przekroczyła wymaganego wówczas, a zniesionego obecnie 3 proc. progu. Z kolei na Czechowie Południowym i Rurach trzy lata temu wcale nie było głosowania, bo zgłosiło się za mało kandydatów.

Nowe rady będą działać zaledwie przez rok, bo ich kadencja związana jest z kadencją Rady Miasta. Ich zadaniem będzie opiniowanie uchwał Rady Miasta i podpowiadanie miejskim urzędnikom, które problemy dzielnic powinni pilnie rozwiązać.

Od dwóch lat w kasie miasta jest też pula pieniędzy na prowadzenie drobnych prac zgłaszanych przez poszczególne dzielnice. W tym roku na każdą z nich przypadało 80 tys. zł.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!