niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Sąd przesłucha tysiąc świadków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2002, 22:15
Autor: d.j.

Sąd Rejonowy w Kraśniku będzie musiał przesłuchać ponad tysiąc świadków w procesie przeciwko miejscowemu społecznikowi, ponad 60-letniemu Janowi W., oskarżonemu o nieprawidłowości przy przygotowywaniu referendum o odwołanie rady Miejskiej

– Dochodzenie w tej sprawie zakończyła Prokuratura Rejonowa w Kraśniku, która skierowała do sądu akt oskarżenia, zarzucając Janowi W. bezprawne wykorzystanie nazwisk 995 osób. Umieścił je na listach z podpisami popierającymi wniosek o przeprowadzenie referendum – poinformował nas wczoraj Jarosław Matras, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.
Społecznik jest znany w Kraśniku z licznych inicjatyw, pod którymi od lat zbierał podpisy mieszkańców. Chodziło np. o nazwy ulic czy funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Nie podobała mu się zwłaszcza działalność władz miasta. W końcu, przed dwoma laty, złożył w biurze wojewódzkiego komisarza wyborczego w Lublinie wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej Kraśnika. Zgodnie z przepisami musiał dołączyć podpisy 1/10 mieszkańców miasta, czyli blisko trzech tysięcy osób popierających wniosek.
Komisarz miał jednak zastrzeżenia do list dołączonych do wniosku i odmówił przeprowadzenia referendum. Kraśnicka prokuratura przesłuchała osoby, których nazwiska widniały na listach popierających wniosek. Okazało się, że część z nich podpisała się za poparciem jakichś drobnych inicjatyw społecznych i nic nie wiedziała o referendum. Niektórzy w ogóle nie mogli opowiedzieć się za referendum, bo od dawna już nie żyli.
Prokuratura wyliczyła, że społecznik wprowadził w błąd blisko tysiąc osób. Jan W. został oskarżony o dopuszczenie się nadużyć w sporządzaniu list osób popierających referendum. Nie przyznał się do popełnienia przestępstwa. W prokuraturze tłumaczył, że działał w stanie wyższej konieczności. Po raz pierwszy skierowała akt oskarżenia już kilka miesięcy temu, sąd zwrócił jej jednak sprawę do uzupełnienia. Według kodeksu karnego grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!