środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Sędzia zawieszony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2005, 20:51

Wsiadł po pijanemu do samochodu, bo dowiedział się, że stan zdrowia ojca nagle się pogorszył. Tak sędzia Piotr Kułak tłumaczył swój pijacki rajd z Krasnegostawu do Piask. Wczoraj został zawieszony przez sąd dyscyplinarny.

Sędzia został odsunięty od sądzenia przez prezesa sądu od razu po wpadce. Decyzję musiał podtrzymać sąd dyscyplinarny. Wczorajsze posiedzenie trwało zaledwie kilka minut. Kułak sam skazywał kierowców za jazdę po pijanemu. Tym razem musiał usiąść na miejscu, które zajmują oskarżeni.
– Nie kwestionuję wyników badania krwi – powiedział.
Sędziowie odczytali jego tłumaczenia. Pisał w nich, że był na weselu w Krasnymstawie. Dostał wiadomość o ojcu. Wsiadł więc
do samochodu i ruszył do Lublina.
Przepisy nakazują zmniejszyć zawieszonemu sędziemu pobory od 25 do 50 procent. Kułak prosił, żeby nie była to obniżka maksymalna, bo jest w trudnej sytuacji materialnej. Musi m.in. spłacać raty. Sąd obniżył mu jednak pensję o połowę. Przez co najmniej kilka miesięcy sędzia będzie brał 2,2 tys. brutto aż do prawomocnego skazania bądź usunięcia z zawodu.
Kułak wpadł na jeździe po pijanemu na początku sierpnia. Jechał passatem całą szerokością jezdni. Jeden z kierowców zawiadomił policję. Patrol zatrzymał sędziego w Piaskach. Kułak pokazał policjantom sędziowską legitymację. Nie chciał dmuchać w alkomat. Funkcjonariusze zawieźli go na badanie krwi. Wykazało 2,5 promila alkoholu. Sędzia nie miał dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC, a jego prawo jazdy było nieważne.
Sprawy, które sędzia prowadził w krasnowstawkim sądzie, przejmą jego koledzy. – Będą prowadzone od początku – mówi Ewa Szafrańska, prezes SR w Krasnymstawie. – To dla nas problem, bo niektóre mogą się z tego powodu przedawnić.
Prokuratura wkrótce wyśle do sądu wniosek o pozbawienie sędziego immunitetu. To pozwoli na skierowanie przeciwko niemu aktu oskarżenia. (er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!