piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Sesja Rady Miasta: Kasyna i alkohol muszą poczekać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2012, 09:37

Lubelscy radni nie zajmą się dziś wydaniem opinii w sprawie lokalizacji w mieście czterech kasyn (Pa
Lubelscy radni nie zajmą się dziś wydaniem opinii w sprawie lokalizacji w mieście czterech kasyn (Pa

Lubelscy radni nie zajmą się dziś wydaniem opinii w sprawie lokalizacji w mieście czterech kasyn. Taki wniosek złożyli radni z komisji oświaty i wychowania.

Firma Casino Platinum chciałaby otworzyć kasyna przy ul. Sądowej 6 i Narutowicza 9, a spółka ZPR przy ul. Bernardyńskiej 3 i Al. Racławickich 12. Rada zajmie się tym prawdopodobnie na następnej sesji – za miesiąc.

Z kolei prezydent wycofał z dzisiejszej sesji projekt uchwały w sprawie zmiany zasad przyznawania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych.

– Wycofanie tej uchwały jest związane z zasygnalizowaniem mi potrzeby dalszych konsultacji w tej sprawie – wyjaśnia Krzysztof Żuk. – Ta uchwała powróci po zakończeniu tych konsultacji, m.in. ze środowiskiem przedsiębiorców.

Ratusz tłumaczy, że zmiany zasad przyznawania koncesji są jedynie porządkowe – chodzi o doprecyzowanie, gdzie mogą znajdować się punkty sprzedające wino czy wódkę.

Chodzi o odległość takich miejsc od przedszkoli, szkół czy kościołów. Według dotychczasowych przepisów (z 1993 r.) koncesji nie dostawały sklepy "usytuowane na nieruchomościach graniczących” z miejscami kultu religijnego czy placówkami oświatowymi.

Nie było jednak jasno sprecyzowane, czy chodzi o nieruchomość gruntową (czyli działkę, na której stoi budynek) czy lokalową (a więc lokal, w którym mieści się sklep). Przez to w jednym bloku mógł być sklep z alkoholem i przedszkole, o ile były oddzielone innymi sklepami – same lokale ze sobą nie graniczyły.

Nowe regulacje mają to wykluczyć. Po przyjęciu uchwały będzie jasno sprecyzowane, że chodzi o sąsiedztwo nieruchomości gruntowych (czyli działek). W takiej sytuacji sklep dostanie koncesję jedynie wtedy, gdy będzie oddzielony od przedszkola czy kościoła murem, który "uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy między nieruchomościami”.

Zmiany spowodują, że niektórzy przedsiębiorcy sprzedający teraz alkohol w mieście utracą koncesję. Zezwolenia wydane na obecnych zasadach będą obowiązywały do wygaśnięcia koncesji (wydawanej zwykle na 5 lat).

A o czym będzie dziś na sesji?

Rada Miasta zajmie się dziś m.in.
* zmianami w budżecie miasta
* nazwaniem wyremontowanego mostu na Bystrzycy imieniem jego konstruktora Mariana Lutosławskiego
* biletami z Lublina do Świdnika za 8 zł
* podwyższeniem opłat za wieszanie plakatów wyborczych
* szkołami, które mają być w tym roku zlikwidowane w Lublinie
* programem zniżek dla rodzin wielodzietnych
* sprawą dawnego cmentarza przy ul. Walecznych (prezydent ma przedstawić informacje w tej sprawie)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!