Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2019 r.
15:25

Sesja Rady Miasta Lublin ws. górek czechowskich przełożona na niedzielę. Żuk wnioskuje do CBA

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
169 314 A A
(fot. Dominik Smaga)

Odwołane zostało czwartkowe posiedzenie Rady Miasta Lublin w sprawie górek czechowskich. Obrady odbędą się w niedzielę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja o odwołaniu czwartkowego posiedzenia została ogłoszona dzisiaj na zwołanej naprędce konferencji prasowej. Przewodniczący Rady Miasta tłumaczy, że ma wątpliwości czy planowane na jutro obrady zostały zwołane z wymaganym przez prawo wyprzedzeniem.

– Sesja powinna być zwołana na siedem dni przed posiedzeniem – wyjaśnia Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta. – Siódmego dnia przed terminem sesji było Boże Ciało, więc zwołanie sesji nastąpiło w piątek – mówi Zbigniew Dubiel, koordynator zespołu radców prawnych Ratusza.

Przewodniczący Rady Miasta wyjaśnia, że wysyłając zawiadomienie o sesji dopiero w zeszły piątek opierał się na opinii jednego z radców prawnych.

– Otrzymałem interpretację taką, że materiały złożone przez pana prezydenta powinny wpłynąć do [zeszłej – red.] środy, a zawiadomienie o sesji może być przeze mnie podpisane w piątek. I tak się stało – tłumaczy Pakuła. Stwierdza, że dopiero teraz pojawiły się wątpliwości, czy obrady zwołano z odpowiednim wyprzedzeniem. Przewodniczący przekonuje, że uchwały podjęte na zwołanym wadliwie posiedzeniu mogłyby być unieważnione. – Jest duże zagrożenie, że podjęte uchwały mogą być uznane za nieważne.

Prezydent Krzysztof Żuk poinformował, że od prawnika obsługującego radę, Wojciecha Wójtowicza oczekuje rezygnacji z pracy.

Jednocześnie Pakuła ogłosił nowy termin posiedzenia. Radni mają się zebrać w niedzielę, 30 czerwca. Przewodniczący wyjaśnia, że posiedzenie musi się odbyć jeszcze w tym miesiącu, bo do końca czerwca Rada Miasta musi podjąć decyzję w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi za jego zeszłoroczną pracę. Niedzielne obrady są zwołane w trybie nadzwyczajnym, który nie wymaga siedmiodniowego wyprzedzenia.

Prezydent zapowiada, że w porządku niedzielnych obrad znajdą się te same projekty uchwał, które miały być rozpatrzone jutro, w tym budzący największe kontrowersje projekt studium przestrzennego. Jest to dokument, który ma określić przeznaczenie poszczególnych części Lublina, w tym górek czechowskich.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Żuk oznajmił ponadto, że wystąpił do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o objęcie tzw. tarczą antykorupcyjną wszystkich toczących się w Ratuszu procedur związanych z pracami nad studium. Zapewnił jednak, że mimo wniosku do CBA nie będzie dążył do przełożenia decyzji w sprawie studium na inne posiedzenie, niż to zwołane pilnie na niedzielę.

Prezydent Lublina poinformował również o złożonych do prokuratury zawiadomieniach w sprawie szkalujących go komentarzy umieszczanych w internecie pod medialnymi publikacjami dotyczącymi górek czechowskich.

– Rozumiem, że trudne decyzje budzą skrajne emocje, ale poziom emocji i ilość przekłamań w tym temacie sięgnęła zenitu – mówi Krzysztof Żuk. – Nie zgadzam się na zastraszenie, szczególnie jeżeli dotyczy to mojej rodziny i moich bliskich. Nie zgadzam się na taki poziom dyskusji, jaki prowadzą moi przeciwnicy. Dlatego skierowałem do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnieniu przestępstwa. Nie ma anonimowości w sieci, nie można bezkarnie kłamać i rzucać oskarżenia bez pokrycia. Nie ma mojej zgody na mowę nienawiści.

Pierwsze zawiadomienie, jak informuje Żuk, zostało przez niego złożone już 19 czerwca. Prezydent tłumaczy, że we wpisie jest zawarta groźba karalna, nawoływanie do przemocy fizycznej: „tu już chyba jest potrzebna przemoc gizyczna, bo ten dziad nic nie rozumie” (pisownia oryginalna). Drugie zawiadomienie datowane jest na 26 czerwca i dotyczy komentarza zamieszczonego na portalu Facebook na koncie Konrada Rękasa (przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego w latach 2003-04). Autor wpisu stwierdził o prezydencie, że „nie jest przepełnionym miłością do tkanki miejskiej demokratą – ale żulem nastawionym na dewastację miasta, byle developer uiścił” (pisownia oryginalna).

Odnosząc się do internetowych wpisów prezydent mówił o fali agresji oraz zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Wpisy na forach internetowych, które Krzysztof Żuk zgłosi do prokuratury

Górki czechowskie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

 Światowy Dzień Środowiska na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Środowiska na Politechnice Lubelskiej

Warsztaty produkcji wodoru z wody, zielone pomięte ubrania, zioła, truskawki, maliny i poziomki - tak w środę Politechnika Lubelska świętowała Światowy Dzień Środowiska.

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego
Wybory do europarlamentu

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego

Europejski Fundusz Mieszkaniowy to pomysł Lewicy na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. W jego ramach Unia Europejska miałaby przekazać 100 miliardów euro na budowę mieszkań. 10 miliardów miałoby trafić do Polski, co pozwoliłoby wybudować 100 tysięcy mieszkań.

Podróż do granic ludzkiego głosu
7 czerwca 2024, 18:00

Podróż do granic ludzkiego głosu

AudioFeels powraca do Lublina i zaśpiewa jednego dnia (7 czerwca) aż dwa koncerty: o 18:00 i 20:30. Będzie to wielki powrót grupy wykonującej muzykę w stylu Vocal Play – artyści śpiewając imitują brzmienie instrumentów!

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego
(do)RADCY
film

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcastie z cyklu (do)RADCY!

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. Połączenie obu firm pozwoli wzmocnić pozycję zakładu z Radzynia Podlaskiego na rynku mleczarskim, a OSM w Bychawie, który od 1 lipca stanie się oddziałem Spomleku, uchroni przed likwidacją.

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni
galeria

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni

„Wisienka na torcie” wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Były awanse na wyższe stopnie, odznaczenia, medale i krzyże zasługi.

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Po ośmiu latach, do Polski wraca międzynarodowy wyścig kolarski kobiet. Pod koniec czerwca, zawodniczki z całego świata będą przejadą przez najpiękniejsze miejsca w Lubelskiem.

Michał Żebrakowski to jeden z zawodników, który odchodzi z Motoru

Krótkie urlopy, pięć sparingów i trzy pożegnania. Motor Lublin przedstawił plan przygotowań

W środę Motor ogłosił plan przygotowań do nowego sezonu. Piłkarze nie będą mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. We wtorek rozpoczęli urlopy, a do treningów wrócą już 17 czerwca. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy rozegra pięć meczów kontrolnych. Są też nowe wieści kadrowe – z klubem żegnają się Piotr Kusiński, Przemysław Szarek oraz Michał Żebrakowski.

Potencjalni nabywcy dwóch samochodów honker 2324 z wyciągarką będę musieli zaoferować odpowiednio: co najmniej 8 tys. i 9 tys. zł.
Zdjęcia

Powojskowe mienie znów do kupienia. Ile za Honkera, a ile za wózek widłowy?

Aż 130 pozycji liczy lista sprzętu i pojazdów, który można kupić od lubelskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Na nowych właścicieli czekają m.in. wycofane ze służby dwa honkery, silniki oraz pakiety z częściami samochodowymi, a także wózki widłowe.

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Grupa Azoty S.A. nie finansuje już nowej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubelskiej. Zawarta w roku 2022 umowa tytularna nie została przedłużona. Tymczasem przed obiektem nadal stoi duży pylon z napisem Grupa Azoty Arena - pozostałość po zakończonym sponsoringu.

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy
Zdjęcia
galeria

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy

W środę (5 czerwca) na finiszu kampanii wyborczej do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję, na której przypomniało swoje postulaty i zachęciło do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

W nocy ze środy na czwartek będziemy mogli oglądać kolejny kosmiczny taniec satelit starlink.
film

Kosmiczny pociąg ponownie na niebie. Starlinki amerykańskiego miliardera widoczne nad Polską

Przed nami kolejny spektakularny pokaz. Będzie można podziwiać przelot satelit Starlink.

Podpisanie listu intencyjnego przez ministra Obrony Narodowej, marszałka Województwa Lubelskiego, prezydenta Lublina oraz prezesa Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A

113 hektarów dla śmigłowców w Świdniku. Wojsko przejmie trawiaste lotnisko

Co dalej z bazą dla śmigłowców szumnie zapowiadaną kilka tygodni wstecz. Zapytaliśmy MON, co się w tej sprawie dzieje.

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Do wojewody lubelskiego wpłynął dziennik budowy gigainwestycji w Małaszewiczach. Jednak spółka Cargotor w swoim harmonogramie zakłada, że umowę z wykonawcą przebudowy portu podpisze dopiero w drugim kwartale 2026 roku.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Biłgoraj
film

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

Zamość

59,00 zł

Komunikaty