środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Skarbówka przetrzymuje procent z podatków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2009, 22:38

Z 400 milionów zł, które podarowaliśmy w tym roku organizacjom pożytku publicznego z naszych podatków, nikt nie zobaczył jeszcze ani złotówki. Wszystko przez to, że na przekazanie pieniędzy urzędy mają czas do końca sierpnia.

- Potrzebujemy tych pieniędzy na bieżące potrzeby: leki, jedzenie i środki czystości dla naszych pacjentów - mówi Jan Czekierda, prezes Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum im. Św. Anny.

- Pieniądze, które podatnicy z potrzeby serca i z taką chęcią przekazali na organizacje pożytku publicznego przez kilka miesięcy są w jakiejś czarnej dziurze. Dla mnie to niepojęte - załamuje ręce o. Filip Buczyński, prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

W ubiegłym roku hospicjum wzięło kredyt na budowę Domu Małego Księcia. Od wiosny mogą korzystać z niego dzieci i młodzież z całej Lubelszczyzny. To jedyny taki ośrodek w naszym regionie.

- Bez pieniędzy z jednego procenta nie mamy w tej chwili środków na spłatę kolejnych rat - tłumaczy Buczyński. - To oznacza nawet 30 tys. zł odsetek miesięcznie, które bank na nas nakłada.

W ubiegłym roku hospicjum otrzymało od podatników ponad 4 mln zł z jednego procenta. Środki od stycznia wpływały na konto. Ale w tym roku na pieniądze od podatników trzeba będzie poczekać nawet do końca sierpnia. Wszystko za sprawą zmienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

- Przepisy mówią, że urzędy mają obowiązek przekazać pieniądze w lipcu lub sierpniu - tłumaczy Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. - Jeszcze do końca czerwca podatnicy składali korekty swoich zeznań, dlatego urzędy mogą przelewać środki od 1 lipca.

Dla organizacji charytatywnych każdy dzień zwłoki ma ogromne znaczenie. - W imię czyjego dobra jest taki przepis, że urząd skarbowy może w sierpniu przekazać pieniądze, które ktoś wpłacił w styczniu? - nie kryje oburzenia Buczyński.

- To jakieś kuriozum - nie dowierza Elżbieta Nowaczek, nauczycielka z Lublina, która na początku roku podzieliła się swoim podatkiem.

Hospicjum im. Małego Księcia największych kwot od podatników spodziewa się z I Urzędu Skarbowego w Lublinie. Jeszcze wczoraj nie wyszły stamtąd pieniądze dla żadnej organizacji.

- Będziemy to robić niezwłocznie - zapewnia Paweł Zgrajka, naczelnik I US w Lublinie. - A pierwsza, największa transza dla hospicjum powinna zostać przekazana w ciągu 2 tygodni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~patriotazlublina~
~oburzona~
Chłop Polski
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~patriotazlublina~
~patriotazlublina~ (3 lipca 2009 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Urząd Skarbowy ma trzy miesiące na wypłatę nadwyżki podatku (np. ulga budowlana lub na "dzieci") i nigdy (powtarzam nigdy) nie zdarzyło się,
aby wypłacili wcześniej jak na tydzień przed upływem tego terminu...

To jest "normalne" od wielu lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GRATULACJE DLA DZIENNIKA WSCHODNIEGO "ZA PRZEBUDZENIE" - konkretnie w moim przypadku trwa to od 17 lat...

Pieniądze "procentują" na ich kontach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S Urząd Skarbowy "jako nieliczna firma" posiada konto w Narodowym Banku Polskim (ul.Chopina), który nie zajmuje się kontami, kredytami
tylko np. depozytem "świeżutkiej" gotówki z Mennicy Państwowej...
Rozwiń
~oburzona~
~oburzona~ (3 lipca 2009 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak to możliwe?! Jestem oburzona tą sytuacją. Z dobrego serca człowiek przekazuje 1% i cieszy się że pomógł, że ma jakiś wpływ na to na co idą jego pieniądze a tu co? guzik.... Urzędy Skarbowe trzymają pieniądze i zarabiają na nich! Ciekawe czemu my nie mamy możliwości zapłacenia w terminie kilku miesięcy skarbówce! Prawo działa tylko wjedną stronę?? trzeba coś z tym zrobić!
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (3 lipca 2009 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Państwo oczekuje uczciwości od obywateli natomiast monopol na niewuczciwość dzierżą dzisiaj nami zarządzający.Opieszłość urzędnicza powoduje
zadłużanie się organizacji użyteczności publicznej.Nie dość że Państwo wypięło się na organizacje pozarządowe to jeszcze ich okrada-wstyd.Ja myślę
że ten stan rzeczy powinno zaskarżyć się do wymiaru sprawiedliwości i oczekiwać odpowiednich odszkodowań,aby ukrócić urzędniczą pazerność .
Rozwiń
PodatNIK
PodatNIK (3 lipca 2009 o 06:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
50 mld deficytu budzetowego i ktos sie jeszcze dziwi??? To nie US trzeba "spowiadac" a MF bo tak nie tylko w Lublinie jest a w calym kraju!!!
Rozwiń
Obywatel
Obywatel (3 lipca 2009 o 01:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe z jakim Bankiem współpracuje nasza kochana... Skarbówka? Żenada i tyle!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!