czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Skazani żądają pieniędzy za ciasnotę w celi

  Edytuj ten wpis

Skazani żądają pieniędzy za ciasnotę w celi (Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)
Skazani żądają pieniędzy za ciasnotę w celi (Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)

Do tej pory lubelskie zakłady karne nie wypłaciły ani złotówki odszkodowania więźniom za to, że odsiadywali wyroki w zbyt ciasnych celach. To się może zmienić, bo korzystne dla przestępców orzeczenie wydał Sąd Najwyższy.

Według przepisów, w celi na jednego więźnia nie może przypadać mniej niż 3 mkw. Z tym jednak bywało różnie. Efekt? Więźniowie zarzucili sądy pozwami. Domagają się odszkodowań za – ich zdaniem – złe warunki w celach.

Twierdzą, że przebywanie w ciasnocie godzi w ich dobra osobiste. Żądali zasądzenia od tysiąca do nawet czterech milionów zł.

Według danych lubelskiego inspektoratu więziennictwa, jego "podopieczni” w latach 2009–2011 skierowali do sądów ponad 330 pozwów. Statystyka jest niepełna, bo obejmuje tylko sprawy, które przeszły przez administrację więzienną. Do tego trzeba dodać pozwy, które trafiły bezpośrednio do sądów.

Do tej pory górą w sądowych sporach były więzienia. – Nie wypłaciliśmy dotąd żadnego zadośćuczynienia za przebywanie w zbyt ciasnej celi – mówi Magdalena Głowacka-Wronka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Półtora tysiąca złotych za każdy miesiąc pobytu w przyciasnej jego zdaniem celi domagał się Leszek M. Do tego dołożył 25 tys. za łamanie praw człowieka i 90 tys. zł za brak opieki medycznej. W areszcie śledczym w Lublinie spędził 9 miesięcy, jak się okazało, w warunkach zgodnych z przepisami.

Wiesław Z. chciał 500 tys. zł odszkodowania, bo w AŚ w Lublinie brakowało mu światła dziennego i swobodnego przepływu powietrza. Tyle samo chciał Krzysztof C. Odsiedział sześć lat. Sąd ocenił, że zbyt mała cela to niewystarczający powód do odszkodowania, jeśli ma się w niej inne udogodnienia.

Wyrokami zakończyła się tylko część procesów, większość dalej się toczy. Od ubiegłego tygodnia więźniowie mogą się powoływać na korzystną dla nich najnowszą uchwałę Sądu Najwyższego. Wynika z niej, że przebywanie w przyciasnej celi może być podstawą do uznania, że doszło do naruszenia dóbr osobistych więźnia, co otwiera drogę do zadośćuczynienia.

– Nie oznacza to automatycznego uznawania roszczeń z tego tytułu – zastrzega Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Więcej będzie można powiedzieć o uchwale, gdy powstanie jej uzasadnienie.

Przeludnienie w lubelskich więzieniach to już jednak przeszłość. W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej może przebywać 4465 skazanych i aresztowanych. Teraz siedzi tam 4264 skazanych i aresztowanych.

– Wszyscy mają zapewnione 3 mkw. na osobę w celi – dodaje Głowacka-Wronka. – Przeludnienie nie występuje u nas od 2009 roku.

Gdyby jednak sądy uznały te roszczenia lubelskich więźniów, skarb państwa musiałby im w sumie wypłacić kilkaset tysięcy zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mach
york
wtf
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mach
mach (24 października 2011 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może pozwy za sam fakt przebywania w więzieniu?
Rozwiń
york
york (24 października 2011 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak by był normalny i pracował to by na pewno nie siedział za kratami, ale poco pracować najlepiej wyrwać torebkę babci , za kraty trafiają najczęściej osoby paralogiczne , naukę kończą najczęściej na szkole podstawowej , i czyhając aż ktoś najdzie aby go okraść , do roboty nieroby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sprzątać ulice, parki , lasy
Rozwiń
wtf
wtf (24 października 2011 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może ich przenieść na miesiąc do cel do Tajlandii lub innych krajów azjatyckich na trochę? Zaczęliby składać pozwy o możliwość powrotu na kolanach do własnych cel z możliwością ich wylizania.
Rozwiń
kat
kat (24 października 2011 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wynajmijmy więzienia w USA i wszystkich tam przenieśmy. Niech ten rząd coś zrobi z Tym prawem!! bo zaraz będzie że wiezień będzie dostawał odszkodowania za swoje kary!! chyba trzeba zrezygnować z konwencji i zrobić system jak w USA.W nagrodę za dobre sprawowanie praca na zewnątrz w różowych łańcuchach. Ludzie jak by każdy osadzony coś zrobił to Polska by błyszczała i szybciej wszystko szło.Mało odsiaduje wyroków kierowców i operatorów maszyn?a dać ich do budowy dróg albo innych ważnych budów.Uważam że USA są najlepszym przykładem w tym temacie.
Rozwiń
madzia
madzia (24 października 2011 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1319396617' post='550687']
Pisząc takie wymiociny dowodzisz jedynie jakim sam jesteś ścierwem. Ludzie odsiadują wyroki za różne przestępstwa i wykroczenia, jedni za bicie w mordę takiego ścierwa jak typ z cytowanej wypowiedzi (powinni za to dostać nagrodę a nie wyrok) inni za co innego ale nikt nie ma prawa pozbawiać ich człowieczeństwa.
[/quote]
kur*** takie cwaniaki jak ty to ścierwa , kula w łeb i spokój, bo poco taki chwast żyje!a w mordę to cie biła matka i twój ojciec, i wylądowałeś pod cela a tam cię jeb** i teraz się tu żalisz cwelu na forum jak ci było ciężko jak cię dymali ty psie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!