wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Skutki tornada nad Puławami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2001, 19:47

Puławski park długo będzie leczył rany po straszliwej burzy sprzed dwóch tygodni

 • Szalejąca na początku sierpnia
  w okolicach Puław burza trwała nieco ponad 40 minut, ale straty wyrządziła porównywalne
  z tropikalnym cyklonem.

  Bo i taki miała charakter. W porównaniu z wichurą z 28 marca 1997 r. jej siła niszczycielska była kilkakrotnie większa. Najwięcej szkód huragan wyrządził w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. Uszkodzone zostały 932 drzewa, a całkowitemu zniszczeniu uległo aż 309 egzemplarzy. Częœć złamanych i przewróconych drzew sadzono w czasach księżnej Izabeli Czartoryskiej, założycielki współczesnego parku.
  Wœród zniszczonych drzew znalazły się tak rzadkie w Polsce, a zwłaszcza na LubelszczyŸnie, gatunki jak daglezja zielona, orzech czarny, katalpa i wiele innych. Koszt specjalistycznego leczenia i konserwacji tylko jednego drzewa waha się od 500 do 1000 zł. Eksperci zakwalifikowali do leczenia aż 623 egzemplarze.

  Specjaliœci z puławskiego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa myœlą już o rekonstrukcji zniszczonego drzewostanu. Nowe nasadzenia mogą jednak być zrealizowane dopiero po opracowaniu szczegółowego projektu dendrologicznego, uwzględniającego zabytkowy charakter puławskiego parku. Straty w drzewostanie wstępnie oszacowano na 300 tys. zł. Naprawianie szkód potrwa kilkanaœcie miesięcy.

  Jak nam powiedziano w stacji meteorologicznej IUNG, wiatr podczas tegorocznej nawałnicy osiągnął w okolicach Puław prędkoœć 35 m/s, czyli około 120 km/h. Podczas dotkliwej wichury z dnia 28 marca 1997 roku (na terenie parku zostało wówczas wyłamanych „tylko” 28 drzew), wiatr wiał z prędkoœcią „zaledwie” 108 km/h.
  Meteorolodzy obliczyli, że podczas nawałnicy trwającej 42 minuty spadło 41 l deszczu na jeden mkw.

 •   Edytuj ten wpis
  Czytaj więcej o:
  (0) komentarzy

  Skomentuj

  avatar
  Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

  Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

  Ostatnie komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Pozostałe informacje

  Alarm 24
  Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
  Alarm24 telefon 691 770 010

  Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

  Kliknij i dodaj swojego newsa!