wtorek, 23 maja 2017 r.

Lublin

Skutki tornada nad Puławami

Dodano: 21 sierpnia 2001, 19:47

Puławski park długo będzie leczył rany po straszliwej burzy sprzed dwóch tygodni

 • Szalejąca na początku sierpnia
  w okolicach Puław burza trwała nieco ponad 40 minut, ale straty wyrządziła porównywalne
  z tropikalnym cyklonem.

  Bo i taki miała charakter. W porównaniu z wichurą z 28 marca 1997 r. jej siła niszczycielska była kilkakrotnie większa. Najwięcej szkód huragan wyrządził w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. Uszkodzone zostały 932 drzewa, a całkowitemu zniszczeniu uległo aż 309 egzemplarzy. Częœć złamanych i przewróconych drzew sadzono w czasach księżnej Izabeli Czartoryskiej, założycielki współczesnego parku.
  Wœród zniszczonych drzew znalazły się tak rzadkie w Polsce, a zwłaszcza na LubelszczyŸnie, gatunki jak daglezja zielona, orzech czarny, katalpa i wiele innych. Koszt specjalistycznego leczenia i konserwacji tylko jednego drzewa waha się od 500 do 1000 zł. Eksperci zakwalifikowali do leczenia aż 623 egzemplarze.

  Specjaliœci z puławskiego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa myœlą już o rekonstrukcji zniszczonego drzewostanu. Nowe nasadzenia mogą jednak być zrealizowane dopiero po opracowaniu szczegółowego projektu dendrologicznego, uwzględniającego zabytkowy charakter puławskiego parku. Straty w drzewostanie wstępnie oszacowano na 300 tys. zł. Naprawianie szkód potrwa kilkanaœcie miesięcy.

  Jak nam powiedziano w stacji meteorologicznej IUNG, wiatr podczas tegorocznej nawałnicy osiągnął w okolicach Puław prędkoœć 35 m/s, czyli około 120 km/h. Podczas dotkliwej wichury z dnia 28 marca 1997 roku (na terenie parku zostało wówczas wyłamanych „tylko” 28 drzew), wiatr wiał z prędkoœcią „zaledwie” 108 km/h.
  Meteorolodzy obliczyli, że podczas nawałnicy trwającej 42 minuty spadło 41 l deszczu na jeden mkw.

 • Czytaj więcej o:
  (0) komentarzy

  Skomentuj

  avatar
  Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

  Ostatnie komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Pozostałe informacje

  Alarm 24