czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Śmieci da się wykorzystać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2003, 16:42
Autor: Lidia Dzierba

Część LSM oraz dzielnica Dziesiąta zostaną objęte pilotażowym programem sortowania śmieci. Pierwsze pojemniki na odpady – tzw. frakcję suchą – pojawią się 1 kwietnia. Jednym z elementów przekonania mieszkańców Lublina do segregowania śmieci, będzie konkurs skierowany do młodzieży i dorosłych.

– Sortowanie śmieci udało się wprowadzić np. w Żywcu, więc lublinianie też nie mogą być gorsi – uważa Marian Stani, zastępca dyrektora MIOŚ. – To umożliwi nam staranie się o wyższe dotacje z zewnętrznych funduszy ekologicznych.
Odpady suche – czyli wszystko co można powtórnie wykorzystać –będziemy wrzucać do specjalnego pojemnika. Odbiorem i segregacją zajmą się wyspecjalizowane firmy. Już wiadomo, że będzie to m.in. Kom-Eko i MPO. W Kom-Eko trwa już próbny rozruch linii.
W tym tygodniu ruszają warsztaty edukacyjne dla nauczycieli ekologii ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i przedszkoli z pierwszych dzielnic: LSM i Dziesiątej.
– Osiedla, których mieszkańcy zaangażują się w segregację śmieci zyskają bonusy – obiecuje Stani. – Za zaoszczędzone poprzez segregację odpadów pieniądze zasadzimy tam więcej zieleni, zadbamy o trawniki i skwery.
Kolejnym etapem przekonania mieszkańców Lublina do segregowania śmieci, będzie konkurs skierowany do młodzieży i dorosłych. Organizatorem jest MIOŚ. Komisję konkursową powoła prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Przewidziano dwie kategorie:
1. Plastyczne opracowanie materiałów promujących selektywną zbiórkę odpadów w mieście – technika dowolna.
2. Film video, lub gra komputerowa promująca selektywną zbiórkę odpadów.
Uczestnicy konkursu będą oceniani w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadpodstawowe oraz kategoria otwarta. Z każdej z tych grup zostaną wyłonieni trzej kandydaci.
Materiały konkursowe powinny być przesyłane w zamkniętych kopertach i opisane imieniem i nazwiskiem autora, w wypadku uczniów opiekuna, adresem i kategoria wiekową. Prace należy przesyłać na adres Miejski Inspektorat Ochrony Środowiska ul. Leszczyńkiego 20 pok. 401. Czas nadsyłania prac upływa 28 marca 2003 roku.
– Wyniki konkursu ogłosimy 7 kwietnia – zapowiada Stani. – Wręczenie nagród odbędzie się w Ratuszu.
Ponadto MIOŚ stara się w porozumieniu z nauczycielami zmienić profil edukacji ekologicznej.
– Tak, by większy nacisk kładziono na gospodarkę odpadami – przyznaje dyrektor. – Chcemy przeprowadzić seminaria na których każdy zobaczy jak działają lubelskie sortownie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!