Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2009 r.
18:04
Edytuj ten wpis

Solaris o MPK: przetarg jest ustawiony!

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A

Oczekiwania MPK wobec oferowanych w przetargu autobusów są tak ustalone, że faworyzują jednego wykonawcę - uznał producent autobusów solaris i złożył w MPK oficjalny protest.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawa dotyczy ogłoszonego niedawno przez lubelską spółkę przetargu na zakup 20 krótkich i 10 przegubowych autobusów tej samej marki. Gra toczy się o wielkie pieniądze - w grę wchodzą kwoty przekraczające 30 mln złotych.

A wszystko rozbija się o wymogi techniczne, które MPK stawia dostawcom. Można je podzielić na dwie grupy: pierwsza decyduje o tym, czy autobus w ogóle może być dopuszczony do przetargu. Druga mówi o tym, które parametry i rozwiązania techniczne będą oceniane lepiej, a które gorzej. I właśnie do tej drugiej grupy zastrzeżenia ma solaris.

Szefowie podpoznańskiej fabryki solarisa twierdzą, że lubelski przewoźnik zbyt precyzyjnie określił jaki silnik będzie oceniać najlepiej i jaki powinien być rozkład siedzeń w autobusach. Solaris twierdzi, że zapisy mówiące o urządzeniu wnętrza "w
sposób nieuprawniony faworyzują jednego z wykonawców”.

Najostrzejszy zarzut Solaris stawia w sprawie wymagań dotyczących silnika autobusu. Tu autorzy protestu wprost mówią, że MPK faworyzuje mercedesa. - "Spośród dostępnych na rynku autobusów miejskich tylko ten oferuje taki silnik, co jest wiedzą powszechnie znaną i nie budzącą wątpliwości” - czytamy w piśmie do MPK.

- To absolutna nieprawda. Takie silniki ma też MAN i scania - zaprzecza Czesław Rydecki, prezes MPK Lublin. Choć przyznaje, że scanię dyskwalifikuje, że w jej przegubowcach ostatnie drzwi mają tylko jedno skrzydło, na co przetarg nie pozwala. - Potrzebujemy autobusu z mocnym silnikiem, bo Lublin ma górki i dołki, stąd takie zapisy. Podejrzewam, że to odwet solarisa za to, że chcemy uruchomić montownię trolejbusów, które będą dla niego konkurencyjne - dodaje.

Już teraz wiadomo, że spór - bez względu na to, kto ma rację - opóźni dostawę nowych autobusów dla Lublina. Termin otwarcia ofert przetargowych zostanie przesunięty. A po rozstrzygnięciu przetargu niezadowolony oferent może się odwoływać do sądu.

MPK zakładało, że pierwsza partia 20 autobusów dotrze do Lublina wiosną, zaś jesienią dołączy do nich 10 przegubowców.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
naczelnik urzędu / 28 stycznia 2009 o 15:02
Wybierzmy Solarisa!!!Dążymy do monopolizacji taboru!!!Solarisy jeżdżą na całym
świecie. Wiejec ludzi chce Solarisa. Wspierajmy polską gospodarkę, nie
zagraniczną. Panie Rydecki, lublinianie chcą SOLARISA!!!
Avatar
zuzia / 28 stycznia 2009 o 14:36
Gość napisał:
A i jeszcze jedno. Mechanicy wcale nie muszą być zwalniani. Można ich przekwalifikowywać np. na kierowców, których w mpk brakuje. Z tego co ostatnio pisali w jakiejś gazecie lokalnej, mpk ma w planach przekwalifikowanie co najmniej 30 osób na początek.


Oj to było dobrym pomysłem ale przed zmianą przepisów... teraz nauka i uprawnienia do kierowania autobusem łacznie waha się w okolicy 10 tyś... więc chybna lepiej niż inwestować w 40-50 ltenich pracowników, zatrudnic ludzi z uprawnieniami i dac im tą wyższa pensje...


Oj to było dobrym pomysłem ale przed zmianą przepisów... teraz nauka i uprawnienia do kierowania autobusem łacznie waha się w okolicy 10 tyś... więc chybna lepiej niż inwestować w 40-50 ltenich pracowników, zatrudnic ludzi z uprawnieniami i dac im tą wyższa pensje... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 14:20
A i jeszcze jedno. Mechanicy wcale nie muszą być zwalniani. Można ich przekwalifikowywać np. na kierowców, których w mpk brakuje. Z tego co ostatnio pisali w jakiejś gazecie lokalnej, mpk ma w planach przekwalifikowanie co najmniej 30 osób na początek.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 14:18
Kupować awaryjne autobusy, tylko po to, żeby mechanicy mieli robote? lol
A co do Solarisa, to nie jest żaden nasz przemysł. Polskie jedynie jest nadwozie, drzwi, szyby, może fotele. Wszystko inne jest zachodnich producentów. Dodajmy, że fabryki w polsce mają także inni producenci np. Volvo czy MAN.
Moim zdaniem powinno się wspierać to co jest najlepsze. W tym przypadku jest to zdecydowanie Mercedes, a w nastpnej kolejności MAN.
Avatar
Administrator45. / 28 stycznia 2009 o 13:40
No bo trzeba dac zarobic kapitaistom i innem tam. Mercedes da swojich mechanikow trzech i benda robili besprzerwy.
A naszych fachowcow wyrzuca z roboty i ludzie domu nie utrzymaja. Po to jest firma panstwowa coby dawala robote a nie szukala oszczednosci wszedzie. Nasz przemysl popierac trzeba a nie obcych wyzyskiwaczy, co to ludzi gonia jak psow do niewolnictwa.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 12:31
Maz nie jest wstanie nawet przystąpić do przetargu, bo nie wyprodukował przynajmniej ośmiu przegubowych, całkowicie niskopodłogowych autobusów.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 12:30
Za to eksploaracja 11 letnich Mercedesów O405N w MPK ogranicza się w większości przypadków do codziennego wlewania paliwa i zaplanowanych przeglądów. To dziwne, że 11 letni autobus jest mniej awaryjny od fabrycznie nowego Solarisa, ale cóż. Nie ta klasa pojazdów. Ja nie mam wątpliwości jakie autobusy powinno kupić MPK. Najlepsze na rynku są Mercedesy i to bardzo dobrze, że prezes chce stawiać właśnie na tą markę. Przyniesie to ogromne oszczędności: możliwość redukcji kadry mechaników, mniejsze koszty eksploatacji, większe uruchomienie (a co za tym idzie lepsza amortyzacja kosztów np. ubezpieczeń). Dodatkowe pieniądze pozwolą kupić kolejne nowe autobusy i trolejbusy
Za to eksploaracja 11 letnich Mercedesów O405N w MPK ogranicza się w większości przypadków do codziennego wlewania paliwa i zaplanowanych przeglądów. To dziwne, że 11 letni autobus jest mniej awaryjny od fabrycznie nowego Solarisa, ale cóż. Nie ta klasa pojazdów. Ja nie mam wątpliwości jakie autobusy powinno kupić MPK. Najlepsze na rynku są Mercedesy i to bardzo dobrze, że prezes chce stawiać właśnie na tą markę. Przyniesie to ogromne oszczędności: możliwość redukcji kadry mechaników, mniejsze koszty eksploatacji, większe uruchomienie (a co ... rozwiń
Avatar
ik / 28 stycznia 2009 o 12:27
silniki mercedesa to maja te bialoruskie, czyli wiadomo kto ma zwycięzyć
Avatar
jj / 28 stycznia 2009 o 12:05
Coś wam powiem na temat Solarisów które u nas kursują Autobusy tej marki mają po około 40000 km przebiegu a tłuką się jakby miały co najmniej po 140000 prawie w każdym jest jakaś usterka układu elektrycznego lub elektronicznego , jak przychodziły na zajezdnie to albo światła świeciły jak choinka albo były wycieki itd. Teraz nie jest lepiej w większości kontrolki są pozaklejane taśma bo świecą się nie wiadomo czemu, chyba z dwa stoją zepsute nie licząc tego rozbitego,a serwis pożal się panie boże przyjeżdża kiedy chce i robią co chcą . Jeżeli ten przetarg wygra Solaris to będzie porażka dla miasta i mpk bo nowe solarisy długo nie wytrzymają .
Coś wam powiem na temat Solarisów które u nas kursują Autobusy tej marki mają po około 40000 km przebiegu a tłuką się jakby miały co najmniej po 140000 prawie w każdym jest jakaś usterka układu elektrycznego lub elektronicznego , jak przychodziły na zajezdnie to albo światła świeciły jak choinka albo były wycieki itd. Teraz nie jest lepiej w większości kontrolki są pozaklejane taśma bo świecą się nie wiadomo czemu, chyba z dwa stoją zepsute nie licząc tego rozbitego,a serwis pożal się panie boże przyjeżdża kiedy chce i robią co chcą . Jeżel... rozwiń
Avatar
Kubek. / 28 stycznia 2009 o 12:03
Każdy przetarg można ustawić bo tak jest skonstruowane prawo zamówień publicznych i w każdej firmie tą sprawą zajmują się ignoranci a nie prawnicy i eksperci.
Avatar
naczelnik urzędu / 28 stycznia 2009 o 15:02
Wybierzmy Solarisa!!!Dążymy do monopolizacji taboru!!!Solarisy jeżdżą na całym
świecie. Wiejec ludzi chce Solarisa. Wspierajmy polską gospodarkę, nie
zagraniczną. Panie Rydecki, lublinianie chcą SOLARISA!!!
Avatar
zuzia / 28 stycznia 2009 o 14:36
Gość napisał:
A i jeszcze jedno. Mechanicy wcale nie muszą być zwalniani. Można ich przekwalifikowywać np. na kierowców, których w mpk brakuje. Z tego co ostatnio pisali w jakiejś gazecie lokalnej, mpk ma w planach przekwalifikowanie co najmniej 30 osób na początek.


Oj to było dobrym pomysłem ale przed zmianą przepisów... teraz nauka i uprawnienia do kierowania autobusem łacznie waha się w okolicy 10 tyś... więc chybna lepiej niż inwestować w 40-50 ltenich pracowników, zatrudnic ludzi z uprawnieniami i dac im tą wyższa pensje...


Oj to było dobrym pomysłem ale przed zmianą przepisów... teraz nauka i uprawnienia do kierowania autobusem łacznie waha się w okolicy 10 tyś... więc chybna lepiej niż inwestować w 40-50 ltenich pracowników, zatrudnic ludzi z uprawnieniami i dac im tą wyższa pensje... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 14:20
A i jeszcze jedno. Mechanicy wcale nie muszą być zwalniani. Można ich przekwalifikowywać np. na kierowców, których w mpk brakuje. Z tego co ostatnio pisali w jakiejś gazecie lokalnej, mpk ma w planach przekwalifikowanie co najmniej 30 osób na początek.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 14:18
Kupować awaryjne autobusy, tylko po to, żeby mechanicy mieli robote? lol
A co do Solarisa, to nie jest żaden nasz przemysł. Polskie jedynie jest nadwozie, drzwi, szyby, może fotele. Wszystko inne jest zachodnich producentów. Dodajmy, że fabryki w polsce mają także inni producenci np. Volvo czy MAN.
Moim zdaniem powinno się wspierać to co jest najlepsze. W tym przypadku jest to zdecydowanie Mercedes, a w nastpnej kolejności MAN.
Avatar
Administrator45. / 28 stycznia 2009 o 13:40
No bo trzeba dac zarobic kapitaistom i innem tam. Mercedes da swojich mechanikow trzech i benda robili besprzerwy.
A naszych fachowcow wyrzuca z roboty i ludzie domu nie utrzymaja. Po to jest firma panstwowa coby dawala robote a nie szukala oszczednosci wszedzie. Nasz przemysl popierac trzeba a nie obcych wyzyskiwaczy, co to ludzi gonia jak psow do niewolnictwa.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 12:31
Maz nie jest wstanie nawet przystąpić do przetargu, bo nie wyprodukował przynajmniej ośmiu przegubowych, całkowicie niskopodłogowych autobusów.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2009 o 12:30
Za to eksploaracja 11 letnich Mercedesów O405N w MPK ogranicza się w większości przypadków do codziennego wlewania paliwa i zaplanowanych przeglądów. To dziwne, że 11 letni autobus jest mniej awaryjny od fabrycznie nowego Solarisa, ale cóż. Nie ta klasa pojazdów. Ja nie mam wątpliwości jakie autobusy powinno kupić MPK. Najlepsze na rynku są Mercedesy i to bardzo dobrze, że prezes chce stawiać właśnie na tą markę. Przyniesie to ogromne oszczędności: możliwość redukcji kadry mechaników, mniejsze koszty eksploatacji, większe uruchomienie (a co za tym idzie lepsza amortyzacja kosztów np. ubezpieczeń). Dodatkowe pieniądze pozwolą kupić kolejne nowe autobusy i trolejbusy
Za to eksploaracja 11 letnich Mercedesów O405N w MPK ogranicza się w większości przypadków do codziennego wlewania paliwa i zaplanowanych przeglądów. To dziwne, że 11 letni autobus jest mniej awaryjny od fabrycznie nowego Solarisa, ale cóż. Nie ta klasa pojazdów. Ja nie mam wątpliwości jakie autobusy powinno kupić MPK. Najlepsze na rynku są Mercedesy i to bardzo dobrze, że prezes chce stawiać właśnie na tą markę. Przyniesie to ogromne oszczędności: możliwość redukcji kadry mechaników, mniejsze koszty eksploatacji, większe uruchomienie (a co ... rozwiń
Avatar
ik / 28 stycznia 2009 o 12:27
silniki mercedesa to maja te bialoruskie, czyli wiadomo kto ma zwycięzyć
Avatar
jj / 28 stycznia 2009 o 12:05
Coś wam powiem na temat Solarisów które u nas kursują Autobusy tej marki mają po około 40000 km przebiegu a tłuką się jakby miały co najmniej po 140000 prawie w każdym jest jakaś usterka układu elektrycznego lub elektronicznego , jak przychodziły na zajezdnie to albo światła świeciły jak choinka albo były wycieki itd. Teraz nie jest lepiej w większości kontrolki są pozaklejane taśma bo świecą się nie wiadomo czemu, chyba z dwa stoją zepsute nie licząc tego rozbitego,a serwis pożal się panie boże przyjeżdża kiedy chce i robią co chcą . Jeżeli ten przetarg wygra Solaris to będzie porażka dla miasta i mpk bo nowe solarisy długo nie wytrzymają .
Coś wam powiem na temat Solarisów które u nas kursują Autobusy tej marki mają po około 40000 km przebiegu a tłuką się jakby miały co najmniej po 140000 prawie w każdym jest jakaś usterka układu elektrycznego lub elektronicznego , jak przychodziły na zajezdnie to albo światła świeciły jak choinka albo były wycieki itd. Teraz nie jest lepiej w większości kontrolki są pozaklejane taśma bo świecą się nie wiadomo czemu, chyba z dwa stoją zepsute nie licząc tego rozbitego,a serwis pożal się panie boże przyjeżdża kiedy chce i robią co chcą . Jeżel... rozwiń
Avatar
Kubek. / 28 stycznia 2009 o 12:03
Każdy przetarg można ustawić bo tak jest skonstruowane prawo zamówień publicznych i w każdej firmie tą sprawą zajmują się ignoranci a nie prawnicy i eksperci.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 0

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 1 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 1 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny]
galeria

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny] 10 1

Hotel Oskar w Puławach w środę wpuścił pierwszych klientów do budowanego od roku nowego skrzydła. Na parterze znajdziemy baseny i sauny. Na piętrze - gabinety masażu i siłownię, a wkrótce otwarta zostanie również sala do gry w squasha. To pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej
25 maja 2018, 15:00

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej 0 0

Biała Podlaska. Gratka dla fanów motoryzacji. Od piątku do niedzieli na miejscowym lotnisku odbędzie się Podlaski Moto Show. Impreza połączona jest z 1. rundą Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych.

LSM: Wielki Festyn Rodzinny
26 maja 2018, 13:00

LSM: Wielki Festyn Rodzinny 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka w sobotę, 26 maja o godz. 13 na placu przy Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się Wielki Festyn Rodzinny. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Włodawa promuje się w Warszawie

Włodawa promuje się w Warszawie 0 0

Zdjęcia z Włodawy wraz z opisem sztandarowych wydarzeń kulturalnych w tym mieście pojawiły się w samym centrum stolicy.

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł 0 0

Lubartów oficjalnie otworzy nową sportową inwestycję. Chodzi o boisko przy ul. Parkowej.

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu 2 3

Zamojski sąd aresztował trzech mężczyzn, którzy pobili na śmierć 45-latka.

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej 0 3

Dziś w nocy jednojezdniowy odcinek ul. Krochmalnej zostanie zaślepiony tuż przed skrzyżowaniem z Diamentową, a dokładnie na wysokości stacji paliw

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja
galeria

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja 9 17

Sędzia, której prezydent Lublina zarzucił stronniczość nie będzie odsunięta od jego sprawy. Postanowił tak dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego decyzja umożliwia ogłoszenie wyroku, o ile prezydent nie zaskarży postanowienia o odmowie wykluczenia sędzi, a ma do tego prawo.

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping 0 0

W Dzień Dziecka przy centrum handlowym Skende Shopping obok Ikea otwarte zostaną dwie strefy zabawy i wypoczynku. Znajdą się w nich m.in.: ślizgawki, zjeżdżalnie, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji
galeria

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji 2 17

Rządowi PiS-u brakuje refleksji nt. sytuacji osób niepełnosprawnych – powiedział w Lublinie Grzegorz Schetyna. Były wicepremier, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał w czwartek do miasta ze swoim „Gabinetem Cieni”.

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody!
Wiersze między newsami

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody! 3 2

Co wybierzecie? Perłową śmietankę czy wafle złożone? Wśród pylnych akacji, zatrzymał się poeta i zapatrzył na wędrowną lodziarnię. Był rok 1914

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?