wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Lublin

Specjalistów z lupą szukać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lutego 2005, 22:03

Ukraińcy uczą angielskiego, filozofowie – historii. Odpowiednio wykształconych nauczycieli nie ma w prawie 70 procentach niepublicznych szkół zawodowych i w ok. 60 proc. szkół publicznych. Takich niedociągnięć w szkołach na Lubelszczyźnie dopatrzyła się Najwyższa Izba Kontroli, która przeprowadziła kontrolę w lubelskim Kuratorium Oświaty. Dziennik dotarł do raportu NIK.
Dlaczego wyniki są tak słabe? Nauczyciele nie chcą uczyć w szkołach zawodowych. Brakuje anglistów, informatyków i technologów żywienia. – Jeśli ktoś zna się na komputerach i skończył tylko licencjat nie może uczyć informatyki. Dlatego staramy się zatrudniać specjalistów z wyższym wykształceniem, nawet bez uprawnień pedagogicznych – tłumaczy Janusz Chojnowski, dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w lubelskim Kuratorium Oświaty.
Tylko, że tacy ludzie do szkół się nie garną. I koło się zamyka. – Technik czy elektryk nie przyjdzie pracować do szkoły za taką pensję jaką otrzymuje nauczyciel – dodaje dyrektor Chojnowski.
Dlatego szkoły radzą sobie, jak tylko mogą. W Zespole Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie nieraz byli zatrudniani cudzoziemcy. – Mieliśmy okropne problemy – przyznaje Krystyna Konieczna, kierownik praktycznej nauki zawodu ze szkoły w Łukowie. – Zachęcaliśmy ich w różny sposób. Nawet mieszkanie oferowaliśmy. Ale chętnych nie było.
Dopiero po pewnym czasie angielskiego zaczął uczyć nauczyciel z Ukrainy. – Był dobry. Uczył też w Zespole Szkół Medycznych. Od nas odszedł, ale tam jest do dziś – mówi Konieczna.
W szkole w Łukowie z obcokrajowców nie zrezygnowano. Nadal pracuje nauczyciel fizyki, także Ukrainiec. – Zdobył odpowiednie wykształcenie, więc dlaczego miałby nie zostać – mówią w łukowskiej szkole.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!