niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Spopielarnia zwłok niedaleko Majdanka? "To może zaszkodzić wizerunkowi miasta"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2012, 18:28

- Planowana spopielarnia będzie miała ok. 600 mkw – mówi Dariusz Radko, z firmy Styks. (Maciej Kacza
- Planowana spopielarnia będzie miała ok. 600 mkw – mówi Dariusz Radko, z firmy Styks. (Maciej Kacza

Wraca spór wokół budowy spopielarni zwłok, w pobliżu byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Inwestor, firma Styks zapewnia, że budynek nie będzie widoczny dla odwiedzających miejsce kaźni. Ale przeciwnicy jego budowy ostrzegają: Może to zaszkodzić wizerunkowi Lublina.

O zgodę na uruchomienie spopielani zwłok Styks stara się od czterech lat. Obiekt miał stanąć kilkaset metrów od bramy Muzeum na Majdanku, w pobliżu cmentarza komunalnego. Pomysł wywołał gwałtowny sprzeciw historyków i przedstawicieli społeczności żydowskiej. Protestowano przeciwko "krematorium w miejscu hitlerowskiej kaźni”.

Urzędnicy nie zgodzili się na budowę, ale inwestor się odwołał. W końcu sprawa trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które miało ustanowić strefę ochronną wokół muzeum. Na ten czas postępowanie w lubelskim Ratuszu zawieszono.

– Teraz strefa już jest, więc musieliśmy wznowić postępowanie w sprawie określenia warunków zabudowy – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik lubelskiego Ratusza. – Pas ochronny obejmuje obszar do 100 m od granic dawnego obozu. W jego obrębie nie można prowadzić żadnej działalności gospodarczej.

Spopielarnia ma stanąć na tyłach siedziby Styksu. Znajdzie się więc w odległości kilkuset metrów od muzeum. Urzędnicy przyznają, że w tej sytuacji trudno znaleźć jednoznaczny przepis, który zabraniałby budowy.

– Niemniej jednak, krematorium to symbol eksterminacji więźniów – zaznacza Agnieszka Kowalczyk, rzecznik Muzeum na Majdanku. – Proponowana lokalizacja budzi poważne obiekcje. Może też zaszkodzić wizerunkowi Lublina. Za granicą Majdanek nie jest bowiem kojarzony z dzielnicą miasta, ale z miejscem kaźni.

Przedstawiciele Styksu zapewniają o swoim szacunku dla pomordowanych. Ripostują jednak, że obszar pamięci o ofiarach zagłady kończy się na strefie ochronnej.

– Rozstrzygnął to sam ustawodawca właśnie po to, by uciąć dyskusje o moralności i wrażliwości – mówi Henryk Jakóbczak, prezes Styksu. – Miejsce przyszłej spopielarni leży poza terenem ochronnym. A sam budynek nie będzie nawet widoczny dla odwiedzających muzeum.

Styks przekonuje również, że kremacja i staje się coraz popularniejszą formą pochówku. Budowa spopielarni jest więc koniecznością. Jednocześnie, poza okolicą cmentarza na Majdanku, nie ma innej, odpowiedniej lokalizacji.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
STOKROTKA
Tomasz
kaja
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

STOKROTKA
STOKROTKA (28 sierpnia 2012 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinna być spalarnia ,przecież to nie zniewaga dla spalanych wcześniej więźniów Majdanka,bo kto chce lekceważyć swoich bliskich kremując ich,myślę że jest to właśnie oddanie im hołdu .Każdy powinien mieć prawo wyboru jak chce pochować swoich zmarłych,a jest bardziej lekceważące wożenie zwłok wiele kilometrów po Polsce.Władze niech pomyślą czasem o potrzebach ludzi ,a nie tylko ciągle o polityce.
Rozwiń
Tomasz
Tomasz (20 kwietnia 2012 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Piotr' timestamp='1334905203' post='623157']
W temacie nie mam nic więcej do dodania poza tym:

[url="http://niechcemisiepisac.wordpress.com/2012/04/20/nowe-krematorium-na-majdanku/"]Komentarz do tego chorego pomysłu.[/url]
[/quote]
Piotrze, ale przecież planowane krematorium jest to poza strefą ochronną, więc o co chodzi? Patrząc w ten sposób na przestrzeń społeczno-historyczną to na dobrą sprawę nigdzie nic nie można zrobić bo albo za blisko miejsca straceń, albo na polu bitwy albo Papież przejeżdżał. Trochę rozsądku...
Rozwiń
kaja
kaja (20 kwietnia 2012 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lepiej zajmowac hektary gruntów i drałowac 3 km a może już i dalej za trumną ,ludzie w tym mieście Polski C nigdy nic nie będzie bo zawsze jest ktoś przeciw ,lepiej pchać w d... warszawce
Rozwiń
gość
gość (20 kwietnia 2012 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polacy to dziwna nacja a już urzędnicy nie napiszę co....zapewne chcą być świętsi od Papieża.Żenada.
Rozwiń
maxiu
maxiu (20 kwietnia 2012 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego do tej pory - jeśli świat jest taki wrażliwy na krzywdy wyrządzone przez faszystów innym ludziom - nie zamknięto wielu firm, które kolaborowały z hitlerowcami, produkując dla nich różne rzeczy i zatrudniając więźniów, w tym więźniów obozów koncentracyjnych? Jak coś się ma dziać w Polsce - lub już się zadziało - to nagle wielki hałas "w świecie", a jak coś robią inni, którzy się rzeczywiście przyczynili do eksterminacji milionów ludzi, to przechodzi to cicho, bo mają kupę szmalu. Polskę najlepiej zaorać i postawić w kilku miejscach wielkie pomniki. Ludzi wysiedlić na roboty (a propos, w Niemczech już można Polaków zatrudniać legalnie), albo na Syberię (już Stalin miał taki plan).
Robić krematorium i już! Ten, kto protestuje, chyba nie ma pojęcia, jak wyglądają współcześnie takie miejsca. Trzeba wiedzieć, że to coś takiego, jak się jest obok, bo inaczej się trudno domyśleć.
Jak ktoś ma u siebie w kraju takie spalarnie, to dobrze. Jak ktoś chce trochę unowocześnić pochówki w Polsce to źle. Nawet biskupi polscy coś ostatnio pokomplikowali, gdzie ja ZAWSZE słyszałem od księdza na religii, że MOŻNA dokonywać kremacji zwłok, byle to nie było jakieś niezgodne z wierzeniami chrześcijańskimi (chodzi o tzw. intencję kremacji)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!