niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Sposób na wyjście z bezrobocia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2009, 19:45

18 tys. zł z Urzędu Pracy

Pod Miejskim Urzędem pracy w Lublinie spotkaliśmy Roberta Miedziochę. Pan Robert rozważa założenie firmy w branży elektronicznej.

- Własna firma to dobry sposób na pracę. Trudność polega na tym, że pieniądze z urzędu pracy nie wystarczą na wszystkie dziedziny biznesu o jakich myślę - mówi Miedziocha.

Kwota na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej o jaką można się ubiegać poprzez Urząd Pracy to ponad 18 tys. złotych.

Aby starać się o taką bezzwrotną dotację należy spełnić kilka warunków. Trzeba być zarejestrowanym, bezrobotnym, przez ostatni rok nie prowadzić własnej działalności, nie korzystać dotąd z podobnych dotacji.

- Zainteresowanie przyznaniem dofinansowania na założenie własnej firmy jest bardzo duże. Każdego dnia wpływają do nas wnioski - przyznaje Artur Seroka, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

- W tamtym roku podpisaliśmy ponad 400 umów z osobami bezrobotnymi, w tym roku już złożonych jest ponad 240 wniosków - dodaje Seroka.

Pożyczka jest w zasadzie bezzwrotna, choć zdarza się, że urząd domaga się zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Może się tak stać jeśli firma nie przetrwa na rynku dłużej niż rok lub przedsiębiorca wyda pieniądze niezgodnie z regulaminem, np. na meble, które wcale nie są niezbędne do prowadzenia firmy.


40 tys. zł ze środków unijnych

Dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oferuje także Europejski Fundusz Społeczny. Tutaj "do wzięcia" jest nawet 40 tys. złotych. Tutaj zasady przyznawania takich środków są nieco inne.

- Osoby fizyczne nie występują samodzielnie o dofinansowanie. Odbywa się to za pośrednictwem instytucji realizujących projekty dotyczące wsparcia osób rozpoczynających działalność gospodarczą - tłumaczy Karolina Grochowicz-Stec z Regionalnego Ośrodka EFS w Lublinie.

Jedną z takich instytucji jest Fundacja UMCS, która koordynuje projekt
"Inicjatywa jest kobietą. ABC przedsiębiorczości” Skorzystało już niego kilkanaście mieszkanek Lublina i okolic. Powstała firma zajmujące się szyciem sutann, pogotowie kwiatowe, czy kancelaria adwokacka.

- Uczestniczkami projektu mogą być tylko kobiety zameldowane na terenie woj. lubelskiego. Ważne jest by nie posiadały zarejestrowanej działalności w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia - mówi Anna Grzegorczyk z Fundacji UMCS.

W tym roku na otrzymanie dofinansowania ma szansę 60 kobiet wybranych w drodze konkursu. Regulamin projektu "Inicjatywa jest kobietą. ABC przedsiębiorczości” ogłoszony zostanie 16 marca br., a rekrutacja odbędzie się pod koniec marca.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.inicjatywajestkobieta.lublin.pl. lub w biurze projektu na ul. Radziszewskiego 11.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!