niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Sprawdzą, czy Twój pies ma wszywkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2005, 20:43
Autor: Dominik Smaga

Od marca lubelska Straż Miejska zacznie polowanie na psy. Sprawdzi, czy czworonogi mają wszczepione mikroporocesory. Oznakowanie psa jest w Lublinie obowiązkowe. Kto tego nie zrobił, może dostać mandat.
Uzbrojeni w czytnik strażnicy będą sprawdzać napotkane psy. Kontrolę zlecił Wydział Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. – Wystarczy zbliżyć czytnik do karku psa. I na wyświetlaczu urządzenia pojawi się numer zwierzęcia. Procesory
wszczepiane są zawsze w tym samym miejscu, więc jeśli numer się nie pokaże, to znaczy, że pies czipa nie ma – tłumaczy Marian Stani, dyrektor wydziału.
Właściciel nieoznakowanego psa będzie miał tydzień na wizytę w jednym z kilkunastu gabinetów, które na koszt miasta wszczepiają procesory. Jeśli tego nie zrobi, dostanie mandat. Jak wysoki? Zapytaliśmy o to rzecznika Straży Miejskiej. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Kontrole mają zdyscyplinować właścicieli psów, którzy nie płacą podatku. – I słusznie. Płacić powinien każdy – mówi Paweł Grabarczyk, właściciel kilkuletniej Nory. Jeszcze jej nie oznakował. Ale obiecuje, że to zrobi.
– W Lublinie żyje ok. 15 tys. psów – szacuje Stani. W ewidencji jest tylko 9700. – W roku 2003 miejscy inspektorzy chodzili od posesji do posesji, sprawdzając m.in. umowy na wywóz śmieci. Jeśli w domu był pies, żądali dowodu wpłaty podatku. I do wykazu trafiło ok. tysiąca psów – wspomina Anna Adamowicz, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego w lubelskim magistracie.
W 400-tysięcznym Szczecinie w ewidencji brakuje ok. 8 tys. psów. W listopadzie 2003 r. tamtejsi radni zobowiązali mieszkańców do czipowania psów. Dali im na to pół roku. – Sprawdzane są głównie psy wyprowadzane na smyczy. Bezpańskie rzadziej. Kontrole nie są rygorystyczne. Właściciel małego ratlerka, mieszczącego się za pazuchą, mandatu raczej nie dostanie – podkreśla Michał Górski ze szczecińskiego Ratusza. Dodatkowo, właściciel oznaczonego zwierzęcia zamiast 50 zł podatku zapłaci w tym roku tylko 37 zł.
W Szczecinie kontrole zaczęły się dopiero dziesięć miesięcy po wprowadzeniu obowiązku czipowania psów. W Lublinie zaczną się w marcu, choć psy można bezpłatnie znakować dopiero od trzech tygodni. Do tej pory zrobiło to ok. 400 osób.
– Dali ludziom za mało czasu. Niech sobie sami wszczepiają elektronikę. Ja zgłoszę administracji zaginięcie psa. Jeśli zaczną uganiać się po osiedlach za kundlami, chyba będę spacerować z kamerą. Bo sceny będą przekomiczne – planuje pani Monika, mieszkanka dzielnicy Czuby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!