Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lutego 2010 r.
19:57
Edytuj ten wpis

Sprawdzą, czy urzędnicy nie byli pobłażliwi dla odśnieżających

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A

W Ratuszu trwa wewnętrzna kontrola, która wyjaśni, czy urzędnicy należycie nadzorowali odśnieżanie miasta. Powód? Nie nałożyli ani jednej kary na firmy usuwające śnieg z miejskich ulic i chodników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kontrole prac były szczątkowe, a magistrat opierał się głównie na wskazaniach z czujników GPS zamontowanych na pługach.

– Ja w komputerze widzę, gdzie samochód jechał, czy sypał solą i czy miał opuszczony pług. Jeśli to wiem, to czy mam jeszcze 10 osób do kontroli wysyłać? – obrusza się Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Tyle że czujniki nie pokazują, jakie efekty dał przejazd pługu, a to z efektów rozliczane miały być firmy. Umowy jasno określają m.in. to, jak długo po ustaniu opadów na jezdni może zalegać śnieg. Ale sprawdzała to tylko jedna osoba, która raz dziennie jechała w jeden z rejonów, na które podzielono Lublin.

Surowe kontrole prowadziło za to MPK, sprawdzając efekty pracy firm, którym powierzyło odśnieżanie przystanków. Efekt? 40 tys. zł kary. – Mimo zapewnień część przystanków była źle odśnieżona – wyjaśnia Weronika Opasiak, rzecznik MPK.

Kontrola w Ratuszu ma wykazać, czy umowy z firmami odśnieżającymi dawały miastu narzędzia, by przymusić wykonawców do solidnej pracy. Pokaże także, czy i jak magistrat nadzorował ich pracę. Tym bardziej że od początku zimy odśnieżanie pochłonęło już 7,5 mln zł z 10 mln, które mają wystarczyć też na posprzątanie dróg po zimie, późniejsze ich oczyszczanie i odśnieżanie pod koniec roku. Wiadomo już, że pieniędzy zabraknie i trzeba będzie ich dołożyć.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 lutego 2010 o 22:16
Nie były odśnieżane ani drogi, ani uliczki osiedlowe, ani chodniki - nawet te w centrum miasta. Codziennie piechotą wracam z pracy przez ul.: Radziszewskiego, Al. Racławickie, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Dworzec PKS, Lwowska. Śnieg na chodnikach zalegał wraz z lodem (z wyjątkiem kawałka przed ratuszem), a potem staliśmy się Miastem Wielkich Jezior. Pługi były taką samą rzadkością jak wieloryb w Bałtyku...
Avatar
~gość~ / 27 lutego 2010 o 13:13
[size=3]Rado Miasta! Trzeba dodać min.30 mln. na odśnieżanie a właściwie na utrzymanie porządku w mieście bo kwota 10 mln. do podziału pomiedzy mafie smieciową nie zadowli ich apetytu. I nie udawajmy że jest inaczej.[/size]
Avatar
~Lublinianka~ / 27 lutego 2010 o 11:17
Jakie kary?????? Przecież urzędnicy siedzą w kieszeniach tych co wygrywaja umowy na wywóz śmieci, na tzw. letnie i zimowe utrzymanie. Kruk krukowi oka nie wykole. A ci co sie sprzeciwiali juz w urzędzie nie pracują.
Avatar
ew / 27 lutego 2010 o 11:17
Śnieg się stopi ale smród pozostanie.
Avatar
osoba ze zdjęcia / 27 lutego 2010 o 11:07
Po pierwsze - dlaczego ktoś umieszcza zdjęcie, na której widać osobę, nie pytając tej osoby o zgodę!!!
Po drugie - to zdjęcie zostało zrobione 8 dni temu, więc jest mocno nieaktualne.
Avatar
Gość / 27 lutego 2010 o 10:50
Śmiesznie piszecie. Może i lublinianie nie sa najgłupsi, ale na pewno zawsze znajda powód aby polamentować.
Szkoda, że nie mieszkacie tam gdzie pasażerowie pchali autobusy, dopiero mielibyście temat do narzekań.
Musicie w końcu zatrybić, że jak jest zima, to nie wszystkie drogi będa czarne, ważne żeby były przejezdne. Trzeba zmniejszyć prędkość, zwiększyć uwagę, hamować łagodniej i wcześniej, zachować odległość, wyjść wczesniej z domu aby odśnieżyc samochód, a nie wydziwiać, że w lipcu dojeżdżam do pracy w 15 minut, a w styczniu w 25.
A o zasypane drogi osiedlowe miejcie pretensje do swoich administracji, a nie do miasta
Weronika Opasiak mówi: ukaraliśmy Pod koniec stycznia sie obudzili, mimo że przez całą zimę przystanki były zasypane
A ta kontrola to na moje oko zwykłe urzędnicze podchody za nasze pieniadze, ktoś ma może ochotę na czyjeś stanowisko dla syna, córki, znajomego itp.
Popierajmy mały rodzinny biznes
Śmiesznie piszecie. Może i lublinianie nie sa najgłupsi, ale na pewno zawsze znajda powód aby polamentować.
Szkoda, że nie mieszkacie tam gdzie pasażerowie pchali autobusy, dopiero mielibyście temat do narzekań.
Musicie w końcu zatrybić, że jak jest zima, to nie wszystkie drogi będa czarne, ważne żeby były przejezdne. Trzeba zmniejszyć prędkość, zwiększyć uwagę, hamować łagodniej i wcześniej, zachować odległość, wyjść wczesniej z domu aby odśnieżyc samochód, a nie wydziwiać, że w lipcu dojeżdżam do pracy w 15 minut, a w styczni... rozwiń
Avatar
Gospodarz domu / 27 lutego 2010 o 07:41
Normalne alternatywy 4
Avatar
100 g. / 27 lutego 2010 o 07:15
Gdy pada śnieg i zimno urzędnik może przebywać wyłącznie w klimatyzowanym, grzanym pomieszczeniu gdyż może się przeziębić. Urzędnik przecież za nic nie odpowiada a oczekiwanie na wypłatę jest wystarczająco stresującym zajęciem.
Avatar
kiniek / 27 lutego 2010 o 01:37
to zimą ktoś odśnieżał Lublin???????????????? No nie żartujcie
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 23:50
Tak naprawdę to nie ma sensu sprawdzać czy urzędnicy należycie kontrolowali pracę firm odśnieżających ulice Lublina. Sprawa jest przecież jasna. Jeśli w jednym z wcześniejszych artykułów urzędniczka mówi, że nie ma sensu ciągle odśnieżać, gdyż w zimie ulice są mniej uczęszczane przez przechodniów, to znaczy że nigdzie nikt nie chodził. Jeśli kolejnym razem urzędnik podaje numery telefonów, by mieszkańcy miasta mogli zgłaszać, które ulice nie są odśnieżone, a wtedy będzie reakcja i zaczną odśnieżać, to znaczy, że żaden urzędnik tam nie sprawdzał. A co z ulicami, gdzie mieszkają sami starsi ludzie, którzy nie byli w stanie biegać gdzieś do telefonu, bo nawet do sklepu wyjść nie mogli? Tam nikt nie odśnieżał, bo urzędnik nie miał sygnału. Sama zgłosiłam kilka ulic zasypanych śniegiem, pod którym spoczywała gruba warstwa lodu. Na jednej z nich ległam jak długa. Niestety, żadnej reakcji nie było do momentu naturalnych roztopów. Wtedy z kolei urzędnicy powinni wysłać na ulice gondole, gdyż ulicami płynęły rzeki. I większość z nas, mieszkańców, zastanawiała się kiedy zacznie się biadolenie urzędników, że zima była ciężka, a odśnieżanie pochłonęło miasto ogromne nakłady finansowe. Ale chyba chodzi o odśnieżanie wirtualne! Najwyższy czas przeprowadzić bardzo szczegółową kontrolę, gdyż mieszkańcy Lublina może i są jednymi z najmniej zarabiających w kraju, ale na pewno nie najgłupszymi.
Tak naprawdę to nie ma sensu sprawdzać czy urzędnicy należycie kontrolowali pracę firm odśnieżających ulice Lublina. Sprawa jest przecież jasna. Jeśli w jednym z wcześniejszych artykułów urzędniczka mówi, że nie ma sensu ciągle odśnieżać, gdyż w zimie ulice są mniej uczęszczane przez przechodniów, to znaczy że nigdzie nikt nie chodził. Jeśli kolejnym razem urzędnik podaje numery telefonów, by mieszkańcy miasta mogli zgłaszać, które ulice nie są odśnieżone, a wtedy będzie reakcja i zaczną odśnieżać, to znaczy, że żaden urzędnik tam nie sprawd... rozwiń
Avatar
Gość / 27 lutego 2010 o 22:16
Nie były odśnieżane ani drogi, ani uliczki osiedlowe, ani chodniki - nawet te w centrum miasta. Codziennie piechotą wracam z pracy przez ul.: Radziszewskiego, Al. Racławickie, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Dworzec PKS, Lwowska. Śnieg na chodnikach zalegał wraz z lodem (z wyjątkiem kawałka przed ratuszem), a potem staliśmy się Miastem Wielkich Jezior. Pługi były taką samą rzadkością jak wieloryb w Bałtyku...
Avatar
~gość~ / 27 lutego 2010 o 13:13
[size=3]Rado Miasta! Trzeba dodać min.30 mln. na odśnieżanie a właściwie na utrzymanie porządku w mieście bo kwota 10 mln. do podziału pomiedzy mafie smieciową nie zadowli ich apetytu. I nie udawajmy że jest inaczej.[/size]
Avatar
~Lublinianka~ / 27 lutego 2010 o 11:17
Jakie kary?????? Przecież urzędnicy siedzą w kieszeniach tych co wygrywaja umowy na wywóz śmieci, na tzw. letnie i zimowe utrzymanie. Kruk krukowi oka nie wykole. A ci co sie sprzeciwiali juz w urzędzie nie pracują.
Avatar
ew / 27 lutego 2010 o 11:17
Śnieg się stopi ale smród pozostanie.
Avatar
osoba ze zdjęcia / 27 lutego 2010 o 11:07
Po pierwsze - dlaczego ktoś umieszcza zdjęcie, na której widać osobę, nie pytając tej osoby o zgodę!!!
Po drugie - to zdjęcie zostało zrobione 8 dni temu, więc jest mocno nieaktualne.
Avatar
Gość / 27 lutego 2010 o 10:50
Śmiesznie piszecie. Może i lublinianie nie sa najgłupsi, ale na pewno zawsze znajda powód aby polamentować.
Szkoda, że nie mieszkacie tam gdzie pasażerowie pchali autobusy, dopiero mielibyście temat do narzekań.
Musicie w końcu zatrybić, że jak jest zima, to nie wszystkie drogi będa czarne, ważne żeby były przejezdne. Trzeba zmniejszyć prędkość, zwiększyć uwagę, hamować łagodniej i wcześniej, zachować odległość, wyjść wczesniej z domu aby odśnieżyc samochód, a nie wydziwiać, że w lipcu dojeżdżam do pracy w 15 minut, a w styczniu w 25.
A o zasypane drogi osiedlowe miejcie pretensje do swoich administracji, a nie do miasta
Weronika Opasiak mówi: ukaraliśmy Pod koniec stycznia sie obudzili, mimo że przez całą zimę przystanki były zasypane
A ta kontrola to na moje oko zwykłe urzędnicze podchody za nasze pieniadze, ktoś ma może ochotę na czyjeś stanowisko dla syna, córki, znajomego itp.
Popierajmy mały rodzinny biznes
Śmiesznie piszecie. Może i lublinianie nie sa najgłupsi, ale na pewno zawsze znajda powód aby polamentować.
Szkoda, że nie mieszkacie tam gdzie pasażerowie pchali autobusy, dopiero mielibyście temat do narzekań.
Musicie w końcu zatrybić, że jak jest zima, to nie wszystkie drogi będa czarne, ważne żeby były przejezdne. Trzeba zmniejszyć prędkość, zwiększyć uwagę, hamować łagodniej i wcześniej, zachować odległość, wyjść wczesniej z domu aby odśnieżyc samochód, a nie wydziwiać, że w lipcu dojeżdżam do pracy w 15 minut, a w styczni... rozwiń
Avatar
Gospodarz domu / 27 lutego 2010 o 07:41
Normalne alternatywy 4
Avatar
100 g. / 27 lutego 2010 o 07:15
Gdy pada śnieg i zimno urzędnik może przebywać wyłącznie w klimatyzowanym, grzanym pomieszczeniu gdyż może się przeziębić. Urzędnik przecież za nic nie odpowiada a oczekiwanie na wypłatę jest wystarczająco stresującym zajęciem.
Avatar
kiniek / 27 lutego 2010 o 01:37
to zimą ktoś odśnieżał Lublin???????????????? No nie żartujcie
Avatar
Gość / 26 lutego 2010 o 23:50
Tak naprawdę to nie ma sensu sprawdzać czy urzędnicy należycie kontrolowali pracę firm odśnieżających ulice Lublina. Sprawa jest przecież jasna. Jeśli w jednym z wcześniejszych artykułów urzędniczka mówi, że nie ma sensu ciągle odśnieżać, gdyż w zimie ulice są mniej uczęszczane przez przechodniów, to znaczy że nigdzie nikt nie chodził. Jeśli kolejnym razem urzędnik podaje numery telefonów, by mieszkańcy miasta mogli zgłaszać, które ulice nie są odśnieżone, a wtedy będzie reakcja i zaczną odśnieżać, to znaczy, że żaden urzędnik tam nie sprawdzał. A co z ulicami, gdzie mieszkają sami starsi ludzie, którzy nie byli w stanie biegać gdzieś do telefonu, bo nawet do sklepu wyjść nie mogli? Tam nikt nie odśnieżał, bo urzędnik nie miał sygnału. Sama zgłosiłam kilka ulic zasypanych śniegiem, pod którym spoczywała gruba warstwa lodu. Na jednej z nich ległam jak długa. Niestety, żadnej reakcji nie było do momentu naturalnych roztopów. Wtedy z kolei urzędnicy powinni wysłać na ulice gondole, gdyż ulicami płynęły rzeki. I większość z nas, mieszkańców, zastanawiała się kiedy zacznie się biadolenie urzędników, że zima była ciężka, a odśnieżanie pochłonęło miasto ogromne nakłady finansowe. Ale chyba chodzi o odśnieżanie wirtualne! Najwyższy czas przeprowadzić bardzo szczegółową kontrolę, gdyż mieszkańcy Lublina może i są jednymi z najmniej zarabiających w kraju, ale na pewno nie najgłupszymi.
Tak naprawdę to nie ma sensu sprawdzać czy urzędnicy należycie kontrolowali pracę firm odśnieżających ulice Lublina. Sprawa jest przecież jasna. Jeśli w jednym z wcześniejszych artykułów urzędniczka mówi, że nie ma sensu ciągle odśnieżać, gdyż w zimie ulice są mniej uczęszczane przez przechodniów, to znaczy że nigdzie nikt nie chodził. Jeśli kolejnym razem urzędnik podaje numery telefonów, by mieszkańcy miasta mogli zgłaszać, które ulice nie są odśnieżone, a wtedy będzie reakcja i zaczną odśnieżać, to znaczy, że żaden urzędnik tam nie sprawd... rozwiń