piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Średniowieczna wieża w Kraśniku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2001, 20:08
Autor: (kk)

Na relikty średniowiecznej murowanej wieży obronnej natrafiła koparka podczas prac ziemnych prowadzonych w ostatnich dniach przy ul. Klasztornej w Kraśniku. Wykonywane były one z myślą o budowie kanalizacji deszczowej wzdłuż wzgórza kościelnego i remoncie znajdujących się tu schodów.
– Wieża była zniszczona wcześniejszymi pracami ziemnymi, zwłaszcza w jej górnej części – informuje Zbigniew Wichrowski, kierownik Muzeum Regionalnego w Kraśniku. – Zachowały się jednak
w większości potężne fundamenty
z głazów granitowych i ciosów
z kamienia wapiennego. Fragmenty murów, które można datować na XV wiek, pozwalają na rekonstrukcję obiektu. Była to typowa, okrągła baszta o grubości murów dochodzących do 160 cm. Jej fragment wykonany m.in. z gotyckiej cegły palcówki został teraz w kilku miejscach odsłonięty. Obiekt wzbogacił naszą wiedzę o miejscowych średniowiecznych fortyfikacjach.
Kraśnik to jedno z najstarszych miast Lubelszczyzny, początkami sięgające XIV wieku. Zasadnicza część murowanych obwarowań pochodzi z połowy XV stulecia. Rozbudowywano je później, przede wszystkim w drugiej połowie XVI w. Księgi miejskie notują znaczne ich ubytki, a tym samym konieczność naprawy już w latach dwudziestych kolejnego stulecia.
– Po tegorocznych odkryciach można stwierdzić, że również kościelne wzgórze było potężnie ufortyfikowane przynajmniej od XV wieku, stanowiąc istotny element obronny miasta – dodaje Z. Wichrowski. – Baszta umocnień klasztornych usytuowana została na wzgórzu od strony miasta, zgodnie ze średniowieczną sztuką fortyfikacyjną. Wówczas oba wzgórza – miejskie i kościelne – oddzielone były potężną fosą kilkumetrowej szerokości i głębokości. Znajdowała się ona w miejscu dzisiejszej ulicy Klasztornej i ciągnęła aż do ulicy Kościuszki. Kościół i znajdujący się obok klasztor, stanowiły również samodzielny element w systemie obronnym, który w razie zajęcia miasta mógł dalej odpierać ataki napastników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!