wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Stadion jednak przy Krochmalnej? Lublin weźmie kredyt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lipca 2010, 21:23

W ciągu miesiąca Ratusz powinien zakończyć negocjacje dotyczące przejęcia terenów pod miejski stadion przy ul. Krochmalnej. Budowa powinna ruszyć na początku 2011 roku. Inwestycja pochłonie 150 mln zł, połowa pieniędzy będzie pochodzić z kredytu.

– W tym tygodniu uprawomocni się decyzja dotycząca lokalizacji stadionu przy ul. Krochmalnej – mówi Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. – To pozwoli nam na zakończenie negocjacji z Krajową Spółką Cukrową, obecnym właścicielem terenu – dodaje.

Ratusz przejmie od KSC prawo do wieczystego użytkowania działki w zamian za odszkodowanie. Ile będzie musiał zapłacić prezydent? Najprawdopodobniej chodzi tu o kwotę kilkunastu milionów złotych. To i tak mniej niż planowano na początku. Miasto najpierw zamierzało przejąć teren po całej cukrowni. Okazało się jednak, że Ratusz nie podoła takiemu wydatkowi. Cały teren wyceniono na 27 mln zł.

– Teraz chcemy przejąć działkę tylko pod stadion. Chodzi o teren pomiędzy Bystrzycą a planowaną Trasą Zieloną. Do ulicy Krochmalnej pozostanie wolny teren, który będziemy chcieli przejąć w kolejnych latach – wyjaśnia prezydent Żuk.

Żeby to sprawnie załatwić, trzeba będzie jak najszybciej podzielić teren po cukrowni. Równocześnie z budową stadionu powstanie kolejny odcinek Trasy Zielonej. To zagwarantuje dojazd do obiektu, mimo że teren przy ulicy Krochmalnej może być nadal własnością KSC.

Ratusz nie ma w tym momencie pieniędzy na wypłacenie pieniędzy właścicielowi byłej cukrowni od ręki. – Będziemy wnioskować o rozłożenie płatności na raty – dodaje.

Jeśli negocjacje uda się zakończyć w sierpniu, we wrześniu miasto będzie mogło ogłosić przetarg na zaprojektowanie i jednocześnie wykonanie stadionu. Taki sposób jest według urzędników łatwiejszy i przyspieszy zakończenie inwestycji. – Nie trzeba będzie dzielić przetargów na dwa etapy. Poza tym, jeśli wykonawca przygotuje dobrą dokumentację projektową, to logiczne jest, że prace pójdą mu sprawniej – zauważa Krzysztof Żuk.

Do końca roku Ratusz powinien podpisać umowę na dofinansowanie budowy stadionu. – Otrzymamy 17 mln euro, to ok. połowa kosztów inwestycji, drugą część będziemy musieli sami zdobyć. Najprawdopodobniej weźmiemy kredyt – dodaje.

Prace powinny ruszyć na początku 2011r.

Już teraz Ratusz zastanawia się, jak utrzymać obiekt. – Około pięćdziesięciu procent powierzchni lokali w kompleksie sportowym będzie przeznaczonych na działalność komercyjną – zapowiada Żuk. Na utrzymanie stadionu miałyby również zarabiać organizowane tam koncerty i wydarzenia kulturalne. Na widowni ma być miejsce dla 15 tysięcy widzów. Trybuny mają być zadaszone.

Poza główną murawą w projekcie przewidziano boiska treningowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
SYLWESTER
henryk
ełka
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

SYLWESTER
SYLWESTER (4 sierpnia 2010 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ze STADIONEM KURNIKIEM przy ul.Krochmalnej to zaczyna się robić AFERA GIGANT (!).
Smutne, że w Aferę zamieszany jest Urząd Miejski Lublina (!). Prokurator powinien się zająć wyjaśnieniem tej
AFERY "Stadion Kurnik" a rozpocząć powinien od sytuacji "upadku" Cukrowni i tranzakcjami z tym związanymi (!).
Podjęcie tej Afery przez Prokuratora uratuje miliony które tylko utrudnią życie tego Regionu .
Stadion jest potrzebny Lublinowi ale nie na ...15 tysięcy, bo takie "kurniki stadiony" buduje się w powiatowych
mieścinach typu, Bełżyce , Bychawa, Lubartów ALE NIGDY LUBLIN !!!.
MY LUBLINIANIE OCZEKUJEMY NA STADION EUROPEJSKI NA 50 TYS. NA FELINIE (!). Uparcie, "aferowo" UM Lublin chce bu
dować Stadion "Kurnik" na 15 tys. aby stworzyć podczas każdego meczu całkowite ZABLOKOWANIE tamtego Regionu !.
Powstanie "piekło" z dojazdem a jeżeli chodzi o parkowanie to jest "czarną magią" (sic?). Region ul.Krochmalnej
nie posiada właściwego dojazdu i wogle na tym terenie może powstać teren Wesołego Miasteczka z karuzelami i ba
senami do kąpania a nigdy Stadion (!). Proponowany Felin to przedmieście Lublina z dojazdem ze wszystkich stron
i miejscem na wystarczający parking . Ważne jest że byłby blisko obwodnicy i lotniska Lublin.
Na budowe STADIONU EUROPEJSKIEGO kredyty będą ułatwione, bo STADION będzie miał tor żużlowy o światowych wymogach
którym będzie zainteresowany Polski Związek Sportu Zużlowego i "Lubelski Węgiel" Bogdanka która obecnie prowadzi
lubelską drużynę żużlową oraz PZPN bo na tym Stadionie będą mogły się odbywać mecze międzypaństwowe Reprezentacji
Polski i Swiatowe Turnieje Pucharowe . Aby takie Imprezy organizować musi być zapewniony wysoki standard dojazdo
wy i zapewnione parkingi . Na Stadion "Kurnik" za Cukrownie nikt nie będzie niczego poważnego organizować!.
Dlatego tym razem prośba do Redakcji DZIENNIK WSCHODNI, by zainteresowała się, aby miliony były przeznaczone na
korzyść Lublina a nie na "aferowe tranzakcje Faceta z Siedlec i UM Lublina" w trakcie upadku cukrowni Lublin!.
Prośbę przedstawiałem na Forum Kuriera Lubelskiego, było bardzo duże poparcie a nawet Jeden z czytelnikow opisał
dokladnie z nazwiskami powstanie tej "AFERY". LUBLIN ZASLUZYL NA PIEKNY EUROPEJSKI STADION z parkingami.
WALCZMY O PIEKNA I POZYTECZNA WIZYTOWKE LUBLINA !. EUROPEJSKI STADION "LUBLIN"- 50 tys. na Felinie .
Rozwiń
henryk
henryk (29 lipca 2010 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kazdee miasto duze buduje stadion wprost proporcjonalne do mieszkancow a Lublin z Zukiem odwrotnie .Wasilewski wez tego pomocnika wyp......z na bruk niech nie blokuje rozwuj Lublina stadion Lublina to minimum 25-30 tys pojemnosci
Rozwiń
ełka
ełka (29 lipca 2010 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Marcel' date='21 lipiec 2010 - 12:18 ' timestamp='1279707490' post='318275']
Kolego dla jakich klubów??!! Lubliniankę i Motor nazywasz klubami?? Toć one totalnie na to nie zasługują patrząc na poziom (sic !! jaki poziom???) jaki prezentują !!! Mamy mistrzynie Polski w ręczną. Mamy dobra drużynę w siatę (Avia Świdnik) i to im powinnismy budować obiekty sportowe, aby mogli sie nadal rozwijac, a nie jakimś pożal sie Boże piłkazom którzy w zyciu nawet nie nauczyli się dobrze kopać piłki, za to częśc z nich zwiedziła za darmo Wrocław, a konkretnie tamtejszy budynek prokuratury .
Pozatym ilu mieszkanców Lublina przyjdzie na mecz Motoru ?? Znajdz mi na tyle odważnych którzy nie boja sie zostawić swojego auta pod staduionem i pójść na mecz żeby nie oberwać w głowę. Nie wspominajac już o tym, że nikt rozsądnie myślący nie zabierze na takie "widowisko" swojego dziecka.
Po co więc wywalać miliony zł na stadion piłkarski, skoro lepiej te pieniadze przeznaczyć na inne dyscypliny sportu w których po pierwsze mamy jako region sukcesy, a po drugie nie ma w nich takiego zezwierzęcenia jak wśród boiskowych kiboli!!
[/quote]

aleś ty głupi - dlaczego miasto Lublin miałoby za swoje pieniądze budować halę siatkarzom Avii Świdnik?? a co tych piłkarek ręcznych to powstała przecież nowa hala na Zana- co może jest za mała?? kiedy tam był komplet widzów, jak frekwencja oscyluje maksymalnie w granicach 500 - 1000 osób, a stadion dla Motoru jest bardzo potrzebny i na pewno większy niż ten planowany - cała cywilizowana Polska buduje stadiony, nie tylko z myślą o EURO, ale według niektórych Lublin i w tej dziedzinie powinien pozostawać "Polską C".
Rozwiń
Murphy
Murphy (21 lipca 2010 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gość' date='21 lipiec 2010 - 15:13 ' timestamp='1279718032' post='318351']
Po co kolejny stadion? nie lepiej te istniejące a raczej rozpadające się wyremontować???? co za 'kretyn' wymyśla takie inwestycje??!!
[/quote]

Po to że stadiony przy AL. Zygmuntowskich, i ten przy Leszczyńskiego to trupy, w złych lokalizacjach. Ten przy Zygmuntowskich może służyć żużlowcom, ale jako obiekt piłkarski nie nadaje się do niczego już w chwili obecnej.
Stadion przy Leszczyńskiego podobnie, wciśnięty w osiedle na skarpie. Praktycznie bez możliwości parkingowych, w dodatku do niedawna z niejasną strukturą właścicielską, i jeszcze z gminą żydowską - bo był tam przecież żydowski cmentarz - na karku.
O ile stadion przy Zygmuntowskich można wykorzystać i pewnie żużlowcom będzie służyć to ten na Lubliniance może mieć co najwyżej rekreacyjny charakter, i to po zainwestowaniu w niego. Teren stadionu zamienić więc lepiej w działkę budowlaną, na przykład z przeznaczeniem na mieszkania i usługi. Zostawić jedynie pobliską halę sportową.

Inwestowanie jakichkolwiek pieniędzy w stadiony przy Zygmuntowskich - tam dodatkowo były problemy z przebudową, bo stadion nie mógł zasłaniać widoku na Stare Miasto. Więc po jaką cholerę robić tam coś jeszcze, przystosować do żużla, i wystarczy.
Rozwiń
gość
gość (21 lipca 2010 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co kolejny stadion? nie lepiej te istniejące a raczej rozpadające się wyremontować???? co za 'kretyn' wymyśla takie inwestycje??!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!