środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Stadion rośnie, jak na drożdżach. Koszty też

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2013, 19:06
Autor: Dominik Smaga

Otwarcie stadionu planowane jest na wrzesień 2014 r.  (Jacek Świerczyński)
Otwarcie stadionu planowane jest na wrzesień 2014 r. (Jacek Świerczyński)

Do 193 milionów złotych urosły koszty budowy i uruchomienia nowego stadionu w Lublinie wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami. Prezydent prosi radnych o więcej pieniędzy na ten cel.

Najczęściej pojawiająca się kwota 136 milionów złotych to tylko część kosztów, które musi ponieść samorząd miasta, by doprowadzić nowy stadion do uroczystego otwarcia. – Na taką kwotę opiewa umowa z generalnym wykonawcą stadionu, firmą Budimex – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta Lublina.

Ile ostatecznie kosztować ma nowy obiekt, który powstaje już przy ul. Krochmalnej?

W projekcie uchwały, którą prezydent właśnie skierował do Rady Miasta pojawiają się dwie kwoty. Całkowity koszt ma być podniesiony do 193 milionów zł, a wartość samej inwestycji do 181 milionów. Czym różnią się te kwoty?

– 193 miliony to koszt liczony razem z gruntem. Bez gruntu wynosi 181 milionów – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.
Do tej pory miasto mówiło o mniejszych pieniądzach. Teraz prosi radnych o zgodę na zwiększenie wydatków o prawie 7 milionów złotych. – O tyle droższa od naszych założeń była jedyna oferta w przetargu na zaprojektowanie dróg dojazdowych do stadionu i budowę części z nich – tłumaczy Krzyżanowska.

Na drogi miasto rezerwowało 25 milionów złotych, a jedyna firma była gotowa podjąć się tego za 32 miliony zł. – Umowa została już podpisana – potwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Za wspomniane 32 miliony złotych zaprojektowana i zbudowana zostanie tylko część z planowanych dojazdów. To jezdnia od ul. Krochmalnej do parkingów. A także równoległy do niej, biegnący od skrzyżowania z Młyńską nowy odcinek ul. Muzycznej do wjazdu na stadion. Do tego łączący obie te drogi odcinek Trasy Zielonej. W tej cenie miasto dostanie też projekt ul. Lubelskiego Lipca ’80 od al. Piłsudskiego do Muzycznej oraz samej Muzycznej – od Nadbystrzyckiej do stadionu wraz z nowym mostem na Bystrzycy. Ale ich budowy zlecenie już nie obejmuje.

Policzmy: 136 milionów za sam stadion i 32 miliony zł za dojazdy to i tak mniej, niż wskazywane przez Ratusz 181 milionów złotych. Na co wydane zostanie pozostałe 13 milionów zł? – Poza stadionem i drogami jest jeszcze szereg innych wydatków, jak np. sieci energetyczne, czy wodociąg – mówi Mieczkowska-Czerniak.

Otwarcie stadionu planowane jest na wrzesień 2014 r. Połowę kosztów inwestycji pokrywa unijna dotacja.

Wyprzedzają harmonogram

Na najbliższej sesji Rada Miasta ma też zatwierdzić zwiększenie o 4 miliony zł tegorocznej puli na zapłatę dla wykonawcy stadionu. Należy mu się kwota proporcjonalna do postępów na budowie, a te są większe niż zakładał harmonogram. – Postępy są bardzo duże, np. w tym momencie oszklony jest już cały pawilon komercyjny, dookoła posadzone są już drzewa – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lewandowski
ccc
Rafal
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lewandowski
Lewandowski (12 listopada 2013 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A kto będzie grał na tym stadionie??? Doda czy Budka Suflera bo wydaje mi się że 13 ligi to już nie ma żeby jakiś zespół z Lublina występował??

Rozwiń
ccc
ccc (9 listopada 2013 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Do 193 milionów złotych urosły koszty budowy i uruchomienia nowego stadionu w Lublinie wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami."

... identyczny stadion miejski w Kielcach (jeśli chodzi o pojemność) kosztował 48 mln. PLN.

Budowano go w latach 2004 - 2006.

Czyżby od tego czasu koszta budowy wzrosły aż o 400 % ???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Miejski_w_Kielcach

Rozwiń
Rafal
Rafal (8 listopada 2013 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chlopie wez sie lepiej za czytanie slownika ortograficznego i nie trac czasu na pisanie takich bykow.

Rozwiń
czerwien
czerwien (8 listopada 2013 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak czytam te komentarze to włos si3 jeży na głowie. Najlepiej by było ogrodnić cały lublin i zrobic jeden wielki skansen zacofanego wschodu. Morzna by sobie spacerowac jezdzić rowerkiem i w ogule... Taki raj dla zacofańców ze wschodu. A wielki sport jest w tv. Brawo zacofane wieśniaki Brawo!
Rozwiń
henryk
henryk (8 listopada 2013 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeżeli powstaje stadion  to wiadomo że muszą powstać ulice dojazdowe to logiczne i nie nalezy pisać bajek [dziennikarze ] ze koszty stadionu wrastaja .Co ma piernik do wiatraka z ulicy dojadowych do innych ulic będą korzystać mieszkańcy ,którzy nie chodzą na stadion .Sadzenie drzew to nie potrzefba specjalnej firmy ,która juz teraz chce kasę ????

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!