wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Stan papieża jest bardzo poważny lecz stabilny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2005, 10:48

Sytuacja jest stabilna, ale bardzo poważna - powiedział o stanie zdrowia papieża rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls na specjalnej konferencji prasowej zwołanej w południe Watyknie. Ciśnienie jest niestabilne, papież jest w pełni świadomy i bardzo pogodny. Ma jednak kłopoty z oddychaniem - poinformował rzecznik Watykanu.
Rano papież spotkał się ze współpracownikami. Nie wyjaśnił dlaczego nie chciał pojechać do szpitala.
W czwartek u Jana Pawła II wystąpiło zakażenie bakteryjne krwi. Papież został powiadomiony o powadze sytuacji, ale postanowił pozostać w swoich apartamentach. Wczoraj późnym popołudniem nastąpiła poprawa stanu zdrowia, który jednak później się pogorszył.
Joaquin Navarro-Valls powiedział na zakończenie, że nigdy wcześniej nie widział papieża w tak złym stanie.

Jan Paweł II "gaśnie pogodnie” - powiedział w piątek w Watykanie kardynał Andrzej Maria Deskur, przyjaciel papieża. Ojciec Święty jest w bardzo ciężkim stanie. Papież doznał w czwartek wieczorem wstrząsu septycznego, czego konsekwencją był atak serca. W piątek rano Ojciec Święty był jednak przytomny i spokojny. Wieczorem przyjął sakrament chorych, a rano koncelebrował mszę.

Z całego świata do Rzymu przybywają kardynałowie. Jak się podkreśla, nie oznacza to jednak, że purpuraci zostali oficjalnie wezwani, ale że przyjeżdżają z własnej inicjatywy, by na miejscu śledzić przebieg kryzysu zdrowotnego Jana Pawła II.
W piątek rano do Watykanu przybył włoski kardynał Camillo Ruini, który piastuje urząd wikariusza Rzymu. Zgodnie z prawem kanonicznym, do wikariusza Rzymu należy ogłoszenie śmierci papieża.
Papież jest w coraz cięższym stanie - podał rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls. Potwierdził, że nad ranem papież przyjął wiatyk, czyli komunię świętą dla umierających.
Watykan zdementował informację, jakoby papież Jan Paweł II był w śpiączce, co podały włoska agencja Apcom oraz stacje telewizyjne RAI i SkyItalia.
W czwartek Jan Paweł II dostał wysokiej gorączki z powodu infekcji dróg moczowych. Doszło do zakażenia krwi i następnie kryzysu kardiologicznego. "Ojcu Świętemu natychmiastowej pomocy udzieliła ekipa medyczna, znajdująca się w apartamentach papieskich. Uszanowano wolę Ojca Świętego, który chciał pozostać w swych apartamentach” - powiedział Navarro-Valls.
"Wczoraj (w czwartek) po południu nastąpiła przejściowa stabilizacja objawów klinicznych, jednakże w następnych godzinach doszło do negatywnego zwrotu” - podał.
Przy papieżu cały czas czuwają jego osobisty lekarz Renato Buzzonetti oraz dwóch specjalistów od reanimacji i dwaj pielęgniarze. Jan Paweł II odmówił udania się do szpitala.
Jeszcze w piątek rano watykańskie radio podawało, że stan papieża Jana Pawła II stabilizował się. Wcześniej taką opinię przekazała włoska telewizja RAI, informując nad ranem o powolnej stabilizacji stanu zdrowia papieża. RAI podawała, że papież dobrze reaguje na terapię antybiotykową.
Setki ludzi gromadzą się od północy w okolicach Placu świętego Piotra w oczekiwaniu na wiadomości o stanie Jana Pawła II. Reporterzy z całego świata nadają relacje, a wierni pogrążyli się w modlitwie.
Policja zablokowała ruch samochodowy na prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione, zaś na placu przed bazyliką ustawiono dodatkowe blokady i bariery. Bazylika świętego Piotra jest otwarta, w środku wierni z całego świata modlą się o zdrowie dla papieża.
Papież Jan Paweł II "jest pogodny i gotów” do odejścia - powiedział prasie ojciec Konrad Hejmo, opiekun polskich pielgrzymów przybywających do Watykanu.

Polacy modlą się za papieża
W polskich kościołach od wczesnego rana w piątek wierni modlą się o zdrowie papieża. W krakowskiej Bazylice Mariackiej podczas porannej mszy św. odmówili w jego intencji nowennę do Matki Boskiej.
"Polećmy Matce Boskiej Ostrobramskiej Ojca Świętego i módlmy się o Jego zdrowie, o siłę w cierpieniu, by Bóg dał mu siły w tych chwilach doświadczenia; aby był blisko Boga” - mówił do wiernych proboszcz parafii mariackiej ks. infułat Bronisław Fidelus.
Zebrani w bazylice modlili się, by "serce Pana, które otwarte jest dla wszystkich, otwarte było teraz dla Ojca Świętego, by dodało mu sił”.
Modlitwy w intencji papieża odbywają się także w wielu innych krakowskich kościołach, m. in. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie - jak poinformowano PAP - prośby o zdrowie Ojca Świętego płyną już od kilku tygodni, oraz w parafii św. Floriana. W piątek po południu w Kolegiacie św. Anny o godz. 16 ma być być odprawiona msza święta w intencji papieża.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!