Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 maja 2012 r.
20:20
Edytuj ten wpis

Stare autobusy w Lublinie znikną z ulic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 16 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Za miesiąc z ulic miasta powinien zniknąć ostatni z ikarusów używanych przez MPK. W ciągu dwóch lat pożegnamy wszystkie wysokopodłogowe pojazdy. A starocie mają być tylko atrakcją turystyczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kraków pożegnał ikarusy pięć lat temu, Gdańsk w lutym 2009, nieco później Poznań i Tychy, a Białystok ma je z głowy już od marca 2010 r. Wyliczać można długo. Tak, jak długo Lublin mógł tylko zazdrościć innym miastom.

– Teraz w eksploatacji mamy jeszcze dwa ikarusy: jeden przegubowy i jeden skrócony – mówi Tomasz Fulara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. I od razu dodaje, że w Warszawie nadal jeżdżą autobusy tej marki. Nie wspomina, że to egzemplarze mające po kilkanaście lat, podczas gdy nasze mają 28 i 27 lat.

– Ostatni zostanie wycofany w czerwcu – zapowiada Fulara. – Zastanawiamy się, czy nie odrestaurować go i pozostawić jako wspomnienie po minionej epoce – zastrzega.

Wszystko przez to, że przerobiony na turystyczną wersję stary radziecki trolejbus ZIU cieszy się sporą popularnością. Prezes przebąkuje też o odnowionym jelczu „ogórku” i autosanie.

W codziennej eksploatacji jest jeszcze 17 wysokopodłogowych jelczy M11 i kilka neoplanów. – W sumie, takie wozy to około 20 proc. taboru autobusowego – mówi Fulara. Mimo to nie zanosi się na to, by w najbliższej przyszłości wojewódzkie miasto pozwoliło sobie na to, by wszystkie kursy nocnych linii obsługiwały autobusy niskopodłogowe, choć potrzeba do tego zaledwie sześciu pojazdów. Przewoźnik otwarcie przyznaje, że szkoda mu taboru. A Zarząd Transportu Miejskiego polecenia, by były to niskie wozy na razie nie wyda, bo „musi to przeanalizować”.

We wtorek na ulice Lublina wyjechała ostatnia partia pięciu z trzydziestu niskopdłogowych trolejbusów Solaris trollino kupionych przez MPK. Wszystkie mają pełen monitoring i biletomaty, a jeden z nich (w sumie już trzeci w mieście) także darmowy Internet Wi-Fi na pokładzie.

Konkurs MPK

1500 zł to główna nagroda w konkursie na film promujący miejską komunikację. Powinien mieć od 30 sekund do minuty, MPK czeka na nie do 8 czerwca, zwycięzcę wybierze jury. 18 czerwca w Internecie zacznie się głosowanie, które wyłoni zdobywcę drugiego miejsca z nagrodą w postaci 500 zł i 90-dniowej sieciówki. Szczegóły na mpk.lublin.pl.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Czlowiek / 18 maja 2012 o 19:24
Ikarusy to takie porządne autobusy! Jeżdżą po lublinie od ponad 40 lat i jeszcze do teraz, a te Solarisy Już pordzewiały i skorodowały, mechanicy MPK Lublin bardzo dobrze nad nimi robili i może będą robić dalej dlatego Panie Prezesie Prosimy o pozostawienie przynajmniej Jelcza M11 Albo Ikarusa 280.00.
Avatar
gość / 9 maja 2012 o 09:55
Jezu,no i co z tego?a my mamy pięknego Ziutka.Ogórków nienawidziłem,ciągle się w nich jakaś guma paliła,okropne wspomnienia.Prosimy zostawić choć jednego Ikarusa...
Avatar
a / 9 maja 2012 o 09:13
Rychło w czas pomyśleli o muzeum. Nie ma co marzyć o ogórku, jeszcze niedawno był w Lublinie a teraz jest w Kielcach. Zabytkowa Skoda z Lublina pojechała do Gdyni. Zostały nam tylko Ikarusy i Jelcze.
Avatar
Michał / 9 maja 2012 o 04:01
A może zrobić coś takiego z ikarusa? na lato w sam raz dla turystów:
http://hotelsofbudapest.eu/wp-content/gallery/programs/hop-on-hop-off-bus-pink.jpg
Avatar
ciekawy / 9 maja 2012 o 01:55
A mnie interesuje brak długofalowej koncepcji kupowania autobusów na CNG - sa tańsze w eksploatacji i zdecydowanie mniej truja niz tracycyjne diesle. Takie autobusy przyczyniłyby się do promocji tego paliwa - przez to miasto stałoby się mniej zanieczyszczone, a jednocześnie może większa część kierowców osobówej pomyślałaby żeby zainteresować się tym paliwem. Duża osobówka wychodzi około 30pln/100km co daje dużo lepszy wynik niż inne paliwa...
Avatar
abc / 8 maja 2012 o 23:59
ehh... czego tu zazdrościć, stare autobusy rządzą i też mają swój urok,
w ikarusach i tych długich neoplanach jest przynajmniej tyle miejsca,
że niejeden autosan przerabiany z autobusu turystycznego i projektowany
jak czasem mniemam dla dzieczi lub karłów, mógłby im pozazdrościć [:
Avatar
AK / 8 maja 2012 o 23:34
TO PO JAKIEGO ZATRUDNIONO PANA KRAWCZYKA SPECJALISTE DS. PROMOCJI Z ZAROBKAMI 7 TYS. ZL.MIESIECZNIE,ZE OGLASZACIE KONKURS NA FILM PROMUJACY MIEJSKA KOMUNIKACJE???? CZYZBY W/W PANU POMYSLOW NA PROMOCJE MPK ZABRAKLO! ZA TAKIE ZAROBKI TO ON POWINIEN TRYSKAC LAWINA POMYSLOW NA MINUTE!
Avatar
wro / 8 maja 2012 o 23:27
a w Breslau? tez sa Ikarusy!
Avatar
pffffffff / 8 maja 2012 o 23:21
[quote name='Jack' timestamp='1336511303' post='628555']
A czy ktos ma jakies informacje na jakiej trasie mozna zobaczyc jeszcze ikarusy ???
[/quote]
tak, na każdej
Avatar
BIZMUT / 8 maja 2012 o 23:21
TO JEDYNE AUTOBUSY Z KLIMATYZACJĄ !!
Avatar
Czlowiek / 18 maja 2012 o 19:24
Ikarusy to takie porządne autobusy! Jeżdżą po lublinie od ponad 40 lat i jeszcze do teraz, a te Solarisy Już pordzewiały i skorodowały, mechanicy MPK Lublin bardzo dobrze nad nimi robili i może będą robić dalej dlatego Panie Prezesie Prosimy o pozostawienie przynajmniej Jelcza M11 Albo Ikarusa 280.00.
Avatar
gość / 9 maja 2012 o 09:55
Jezu,no i co z tego?a my mamy pięknego Ziutka.Ogórków nienawidziłem,ciągle się w nich jakaś guma paliła,okropne wspomnienia.Prosimy zostawić choć jednego Ikarusa...
Avatar
a / 9 maja 2012 o 09:13
Rychło w czas pomyśleli o muzeum. Nie ma co marzyć o ogórku, jeszcze niedawno był w Lublinie a teraz jest w Kielcach. Zabytkowa Skoda z Lublina pojechała do Gdyni. Zostały nam tylko Ikarusy i Jelcze.
Avatar
Michał / 9 maja 2012 o 04:01
A może zrobić coś takiego z ikarusa? na lato w sam raz dla turystów:
http://hotelsofbudapest.eu/wp-content/gallery/programs/hop-on-hop-off-bus-pink.jpg
Avatar
ciekawy / 9 maja 2012 o 01:55
A mnie interesuje brak długofalowej koncepcji kupowania autobusów na CNG - sa tańsze w eksploatacji i zdecydowanie mniej truja niz tracycyjne diesle. Takie autobusy przyczyniłyby się do promocji tego paliwa - przez to miasto stałoby się mniej zanieczyszczone, a jednocześnie może większa część kierowców osobówej pomyślałaby żeby zainteresować się tym paliwem. Duża osobówka wychodzi około 30pln/100km co daje dużo lepszy wynik niż inne paliwa...
Avatar
abc / 8 maja 2012 o 23:59
ehh... czego tu zazdrościć, stare autobusy rządzą i też mają swój urok,
w ikarusach i tych długich neoplanach jest przynajmniej tyle miejsca,
że niejeden autosan przerabiany z autobusu turystycznego i projektowany
jak czasem mniemam dla dzieczi lub karłów, mógłby im pozazdrościć [:
Avatar
AK / 8 maja 2012 o 23:34
TO PO JAKIEGO ZATRUDNIONO PANA KRAWCZYKA SPECJALISTE DS. PROMOCJI Z ZAROBKAMI 7 TYS. ZL.MIESIECZNIE,ZE OGLASZACIE KONKURS NA FILM PROMUJACY MIEJSKA KOMUNIKACJE???? CZYZBY W/W PANU POMYSLOW NA PROMOCJE MPK ZABRAKLO! ZA TAKIE ZAROBKI TO ON POWINIEN TRYSKAC LAWINA POMYSLOW NA MINUTE!
Avatar
wro / 8 maja 2012 o 23:27
a w Breslau? tez sa Ikarusy!
Avatar
pffffffff / 8 maja 2012 o 23:21
[quote name='Jack' timestamp='1336511303' post='628555']
A czy ktos ma jakies informacje na jakiej trasie mozna zobaczyc jeszcze ikarusy ???
[/quote]
tak, na każdej
Avatar
BIZMUT / 8 maja 2012 o 23:21
TO JEDYNE AUTOBUSY Z KLIMATYZACJĄ !!
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 37 1

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 1 1

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 0

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 3

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 6 5

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 1

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 8 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców 1 0

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Terespolu. Dwie rodziny straciły cały swój dobytek.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 2 7

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!