piątek, 26 maja 2017 r.

Lublin

Startują Konfrontacje


Dziś rozpoczyna się w Lublinie VII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Konfrontacje Teatralne”. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w pierwszym dniu teatralnego święta.

ralnego z Warszawy zagra spektakl "Człowiek”. Piotr Borowski, reżyser spektaklu, związany był z teatrem Grotowskiego, w latach 1977-83 pracował w Gardzienicach. Przedstawienie "Człowiek” zainspirowane zostało powieścią Martina Bubera "Gog i Magog”, w której mówi się o tym, że świat może być oczyszczony i zbawiony za sprawą wojny, poprowadzonej przez wielkiego przywódcę. Czy to odniesienie do wydarzeń w Ameryce - zobaczymy? Warszawski spektakl zostanie pokazany w Hali Polmosu przy ul. Krochmalnej, przygotowanej dla festiwalu przez Janusza Palikota.
Kto kocha taniec
Niech koniecznie wybierze się na Czelabiński Teatr Tańca Współczesnego, który w Teatrze Muzycznym pokaże spektakl "Szkice z natury”. Perfekcyjna technika, rosyjska mentalność, ukryte namiętności, marzenia i sny - sprawią, że miłośnicy wizualnych doznań w teatrze będą usatysfakcjonowani.
Spektakl z Czelabińska jest połączony z uroczystą inauguracją festiwalu, w której swój udział zapowiedzieli znakomici goście. Ich też warto zobaczyć, z nimi warto porozmawiać, przeżyć spotkanie.
Gra o proroku Danielu
To w pierwszym dniu prawdziwa gratka dla koneserów teatru. Schola Teatru Węgajty powstała w Olsztynie, ten niezwykły zespół tworzą profesjonalni śpiewacy, aktorzy i muzycy. W skupieniu praktykują chorał gregoriański i wystawiają w kościołach średniowieczne dramaty liturgiczne.
"Ludus Danielis” (Gra o proroku Danielu) to jeden z najstarszych dramatów liturgicznych. W pięknym wnętrzu bazyliki oo. Dominikanów zobaczymy prapoczątki polskiego teatru, który narodził się u stóp ołtarza. Usłyszymy najprawdziwszy gregoriański chorał, który sprawia, że ludzkie serca topnieją i napełniają się spokojem.
Rzeźby z ognia
W każde Konfrontacje wpisują się wielkie widowiska plenerowe. Ann -Karin Myklebostad jest scenografem, dekoratorem wnętrz, malarzem i uczennicą Józefa Szajny.
Na 25-lecie Gardzienic przygotowała specjalny program, który pokaże na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim. Jej rzeźbienie w ogniu jest przejmujące, a plastyczne konstrukcje nadają miejskim pejzażom nieznane wymiary.
Antyczny koncert
Wieczorem, o 23.30, spotykamy się w Gardzienicach, by wysłuchać greckiej muzyki, wskrzeszonej z odłamków nut, zapisków filozofów i anielskich przekazów. Dla potrzeb Antycznej Orkiestry zrekonstruowano dawne instrumenty i to jedyna okazja, żeby usłyszeć prapoczątki muzyki europejskiej.
Zresztą podczas tegorocznej edycji "Konfrontacji teatralnych” w Gardzienicach niecodziennych i mistycznych wydarzeń będzie więcej. O nich, i innych teatralnych zdarzeniach - jutro.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24