środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Startują Konfrontacje

  Edytuj ten wpis

Dziś rozpoczyna się w Lublinie VII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Konfrontacje Teatralne”. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w pierwszym dniu teatralnego święta.

ralnego z Warszawy zagra spektakl "Człowiek”. Piotr Borowski, reżyser spektaklu, związany był z teatrem Grotowskiego, w latach 1977-83 pracował w Gardzienicach. Przedstawienie "Człowiek” zainspirowane zostało powieścią Martina Bubera "Gog i Magog”, w której mówi się o tym, że świat może być oczyszczony i zbawiony za sprawą wojny, poprowadzonej przez wielkiego przywódcę. Czy to odniesienie do wydarzeń w Ameryce - zobaczymy? Warszawski spektakl zostanie pokazany w Hali Polmosu przy ul. Krochmalnej, przygotowanej dla festiwalu przez Janusza Palikota.
Kto kocha taniec
Niech koniecznie wybierze się na Czelabiński Teatr Tańca Współczesnego, który w Teatrze Muzycznym pokaże spektakl "Szkice z natury”. Perfekcyjna technika, rosyjska mentalność, ukryte namiętności, marzenia i sny - sprawią, że miłośnicy wizualnych doznań w teatrze będą usatysfakcjonowani.
Spektakl z Czelabińska jest połączony z uroczystą inauguracją festiwalu, w której swój udział zapowiedzieli znakomici goście. Ich też warto zobaczyć, z nimi warto porozmawiać, przeżyć spotkanie.
Gra o proroku Danielu
To w pierwszym dniu prawdziwa gratka dla koneserów teatru. Schola Teatru Węgajty powstała w Olsztynie, ten niezwykły zespół tworzą profesjonalni śpiewacy, aktorzy i muzycy. W skupieniu praktykują chorał gregoriański i wystawiają w kościołach średniowieczne dramaty liturgiczne.
"Ludus Danielis” (Gra o proroku Danielu) to jeden z najstarszych dramatów liturgicznych. W pięknym wnętrzu bazyliki oo. Dominikanów zobaczymy prapoczątki polskiego teatru, który narodził się u stóp ołtarza. Usłyszymy najprawdziwszy gregoriański chorał, który sprawia, że ludzkie serca topnieją i napełniają się spokojem.
Rzeźby z ognia
W każde Konfrontacje wpisują się wielkie widowiska plenerowe. Ann -Karin Myklebostad jest scenografem, dekoratorem wnętrz, malarzem i uczennicą Józefa Szajny.
Na 25-lecie Gardzienic przygotowała specjalny program, który pokaże na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim. Jej rzeźbienie w ogniu jest przejmujące, a plastyczne konstrukcje nadają miejskim pejzażom nieznane wymiary.
Antyczny koncert
Wieczorem, o 23.30, spotykamy się w Gardzienicach, by wysłuchać greckiej muzyki, wskrzeszonej z odłamków nut, zapisków filozofów i anielskich przekazów. Dla potrzeb Antycznej Orkiestry zrekonstruowano dawne instrumenty i to jedyna okazja, żeby usłyszeć prapoczątki muzyki europejskiej.
Zresztą podczas tegorocznej edycji "Konfrontacji teatralnych” w Gardzienicach niecodziennych i mistycznych wydarzeń będzie więcej. O nich, i innych teatralnych zdarzeniach - jutro.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!