poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Stary, wszystko w rękach urzędników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2009, 14:07
Autor: (jsz)

Remont Teatru Starego uzyskał ponad 120 głosów poparcia. Opinie mają pomóc w rywalizacji o unijne dotacje. W skali kraju, to wynik powyżej średniej. Teraz wszystko w rękach urzędników.

Konsultacje społeczne to jeden z ostatnich etapów w grze o wsparcie z UE. Na odnowienie zabytku potrzeba ok. 20 mln zł. Lubelski projekt przepadł w konkursie.

Trafił jednak na specjalną listę wniosków, rekomendowanych przez ministra kultury. Oceni je Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, gdzie przez miesiąc można było słać głosy poparcia i uwagi do poszczególnych wniosków. Wsparcie lokalnej społeczności znacznie zwiększa szanse na otrzymanie dotacji.

Według danych MRR lubelski projekt poparło ok. 120 osób. W porównaniu do konkurencyjnych projektów, to dobry wynik. Większość nie otrzymała nawet stu głosów. W Lublinie głosowali przede wszystkim samorządowcy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, instytucji kultury i mediów.

Ratusz przez kilka tygodni zachęcał mieszkańców do przesyłania własnych opinii. Na stronie internetowej UML umieszczono link do specjalnego formularza. Wystarczyło go wypełnić i wysłać mailem. Z propozycji skorzystało zaledwie kilkadziesiąt osób.

O dotacje z UE walczą jeszcze dwa lubelskie wnioski. Pierwszy dotyczy budowy Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Projekt zyskał 60 głosów poparcia, przede wszystkim od ludzi kultury i przedstawicieli środowisk naukowych.

Konkurencję zdeklasował projekt lubelskiej archidiecezji. Chodzi o renowację zabytków Powiśla, m.in. w Kazimierzu Dolnym, Piotrawinie, Józefowie i Wąwolnicy. Duchowni okazali się bardziej skuteczni od urzędników. Projekt zyskał 350 głosów wsparcia, co znacznie zwiększa szanse na jego realizację.

O tym, kto otrzyma pieniądze, przekonamy się do końca lipca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!