sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Stopnie z klasówki z matematyki czy historii mają być podawane w konspiracyjny sposób. Nauczyciele albo będą je szeptać uczniom na ucho, albo pokazywać na karteczce. Byle nikt inny poza zainteresowanym się nie dowiedział, co dostał.

Na taki pomysł przedstawiania ocen wpadli rodzice uczniów klasy IV e ze Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Zuchów w Lublinie. Na zeszłotygodniowym zebraniu rodzicielskim poprosili wychowawczynię, aby uczuliła innych nauczycieli, by ci nie czytali stopni na głos. – Dla mnie to było coś niespotykanego. Pierwszy raz się spotkałam z taką prośbą – przyznaje Iwona Sumorek, wychowawczyni klasy.
Jednak nie wszystkim rodzicom konspiracyjne przekazywanie ocen przypadło do gustu. – Dla mnie jest to absurd. Rozumiem, że istnieje coś takiego jak ochrona danych osobowych, ale w zdrowych granicach – oburza się jeden z rodziców.
Taka sytuacja jest także nie do przyjęcia przez dyrektora szkoły. – Nie mam pojęcia, czemu miałoby służyć takie potajemne przekazywanie ocen – dziwi się Jerzy Piskor, dyrektor szkoły. – Przecież oceny mają motywować do nauki, a co może być lepszym bodźcem niż piątka koleżanki?
Dyrektor zauważa, że takie pomysły rodziców wymagałyby sporych zmian w regulaminie szkoły. – Wszystkie oceny są jawne i nie widzę powodów, aby to zmieniać. Ale jestem otwarty na rozmowy, choć przyznaję, że żadnych plusów takiego rozwiązania nie widzę – twierdzi Piskor.
Dla Wacława Zimnego, współtwórcy ustawy o ochronie danych osobowych, prawo jest naginane i źle interpretowane. – Śmieszy mnie, gdy słyszę, że ktoś nie chce, aby oceny z klasówki były czytane na głos – mówi. – Zwłaszcza że muszą być one jawne. Tak jak jawne muszą być wyniki egzaminu wstępnego na studia. Gdyby to było utajnione, mogłoby dochodzić do manipulacji.
Wśród uczniów zdania są podzielone. – Nie lubię, gdy nauczycielka czyta, że dostałem jedynkę – mówi jeden z uczniów. – Czerwienię się i jest mi głupio, że tak źle wypadłem.
Dla klasowych prymusów takie zarządzenie jest bardzo krzywdzące. – Lubię błyszczeć i być chwalona – mówi dziewczyna. – Nie po to tyle ślęczę nad książkami, aby moje dobre oceny przechodziły bez echa. Pochwały kolegów i koleżanek są bardzo mobilizujące.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!