niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Stawki opłat za śmieci w 2013 r. w Lublinie i woj. lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2012, 17:48

Te gminy, które już podjęły decyzje, przeważnie wybrały stawki liczone od osoby (Hanna Bytniewska)
Te gminy, które już podjęły decyzje, przeważnie wybrały stawki liczone od osoby (Hanna Bytniewska)

Do końca roku wszyscy dowiemy się, ile zapłacimy za wywóz śmieci. Część samorządów ustaliła już stawki, które będą obowiązywać od lipca 2013 r. Mieszkańcy Trzebieszowa (powiat łukowski) zapłacą 9 zł miesięcznie, a Białej Podlaskiej nawet 20 zł

Teraz umowy na wywóz śmieci podpisują właściciele posesji, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Od 1 lipca właścicielami odpadów będą gminy i to one będą zlecać opróżnianie naszych śmietników.

Od osoby

Gminy zapłacą pieniędzmi, które ściągną od swoich mieszkańców. Stawkę opłaty śmieciowej muszą uchwalić do końca roku. Tak mówi ustawa, która daje radnym do wyboru cztery mechanizmy naliczania opłat: od powierzchni domu, od liczby mieszkańców, od gospodarstwa lub od zużycia wody.

Te gminy, które już podjęły decyzje, przeważnie wybrały stawki liczone od osoby. – Bo każda osoba wytwarza śmieci – tłumaczy Jadwiga Światowiec z Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim.

Tam, gdzie przyjęto taki system obliczeń, stawki są bardzo zróżnicowane. Mieszkańcy Trzebieszowa zapłacą tylko 9 zł miesięcznie za odpady zmieszane i 3 zł za posegregowane. To jak dotąd najniższe kwoty w regionie. Dlaczego? Bo gminy mają tu własny zakład segregacji odpadów. Tomaszów takiego zakładu nie ma.

– Dlatego cenę będą generować koszty transportu – mówi Światowiec. Mieszkańcy Tomaszowa będą płacić 8 zł za śmieci segregowane i 13 zł za pozostałe, ale to i tak mało przy Zamościu (18 zł za śmieci zmieszane) czy Białej Podlaskiej, gdzie proponowana stawka to 20 zł.

Od gospodarstwa

Nie wszyscy jednak przyjmują ten sam mechanizm. Stawka liczona od gospodarstwa będzie obowiązywać w gminie Wysokie. Tu wójt i radni uznali, że trudno jest policzyć, ile osób mieszka w danym domu. – Część osób nie jest zameldowana, część jest za granicą. Ludzie mogą też deklarować, że mieszkają trzy osoby, choć naprawdę jest ich dużo więcej – wyjaśnia wójt Henryk Romanek.

Nietypowy, mieszany system chciałby wprowadzić burmistrz Janowa Lubelskiego. Proponuje różne stawki od gospodarstwa zależne od liczby mieszkańców. – Chcemy chronić rodziny wieloosobowe – mówi burmistrz Krzysztof Kołtyś.

Lubartów i Biała Podlaska wahają się, czy uchwalić stawkę od osoby, czy od gospodarstwa, a władze Lublina dadzą radnym cztery warianty z czterema cenami. – Pokażemy je we wtorek. Wybór pozostawiamy radnym – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
djfh
sd
Płacić mniej
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

djfh
djfh (8 grudnia 2012 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Jurek' timestamp='1354873199' post='706391']
Jak zwykle biednemu wiatr w oczy wieje . Cztery mechanizmy jak podaje autor artykułu , ale żaden z nich nie jest do przyjęcia, Dlaczego w dobie systemów informatycznych , nie jesteśmy w stanie naliczyć opłat od dochodów rodziny , Jak można obciążyć rodzinę 6 osobową z dochodem 1600 plus zasiłki kwotą średnio 17 zł od osoby to da 102 zł miesięcznie samych kosztów śmieci , zgodnie z tą propozycją tej rodzinie na miesiąc zostanie już niespełna 1500 zł na utrzymanie . Rodzina z 1 dzieckiem której dochód wynosi 4,500 zł bo oboje rodzice pracują , gdyż stać ich na przedszkole zapłaci za śmieci 51 zł. Do tej chwili była wyliczanka a teraz realne podejście . Która z rodzin jest w stanie pozwolić sobie na większe wydatki , która to rodzina będzie w stanie więcej pieniędzy wydać na inne produkty jak spożywcze . Kiedy wreszcie ustawodawca zrozumie ,że naliczanie od osoby bije zawsze po kieszeni osoby o najniższych dochodach.
[/quote]


śmiecie to zwykla ołata tak jak opłata za telewizję . A róznicownaie ich wg dochodów to złodziejstwo. Nie wolno przerzucać cudzych opłat na innych. Za śmiecie powinno byc od osoby bo to one produkuja śmieci - inną sprawa jest stawka.Gdyby była relana np.5-7 zl od osoby to spokojnie 6 osobowa rodzina by zapłaciła. Nalezly skonczyć z zasiłkami i ulgami a dac ludziom pracę żeby zarabiali na swoje rodziny. Ulgi i zasiłki to samo zło produkuja grupę ludzi leni ktorzy całe zycie z tego zyja i wymagają zeby państwo im dało.
Tej 6 osobowej rodzinie powinno się zaproponowac prace ( rozumiem ze 1 pracuje ) za lepsze pieniądze bądz dla drugiego rodzica . To wszystko . Powtarzam ulgi i zasiłki tworzą patologie.
Rozwiń
sd
sd (7 grudnia 2012 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jurek lepiej już nie myśl. To jak ktoś więcej zarabia to ma więcej płacić za to samo? To może jeszcze w sklepach zróbmy ceny uzależnione od wysokości zarobków. Np 1000zł dochodu to bułka 20gr przy 4tyś bułka 80gr?

Osobiście uważam, że śmieci powinny być naliczane w sposób w który naliczane są przez wysypiska.
Jeśli firmy oczyszczające płacą od masy śmieci to i mieszkańcy tak powinni płacić ("zrzucać się" na koszty odbioru przez wysypisko plus koszty transportu itd).
Niestety takie rozwiązanie jest trudne do realizacji (trudniejsze).

Sam mam problem ze śmieciami bo mieszkam w domku i odbierają zawsze tylko kontener który wykupiłem. Jak się choćby jeden worek nie mieści to go nie zabiorą mimo, że w innych miesiącach może nie być pełny do końca. Jak robię np wiosenne porządki albo mam więcej śmieci przez wymianę mebli/remont to muszę trzymać je w piwnicy i dorzucać do kontenera jeśli jest jeszcze miejsce albo za dodatkową opłatą zamiawiać BigBag. Ktoś kto mieszka na osiedlu tego nie zrozumie bo tam zabierają wszystko co się wrzuci do altanki (w tym gabaryty) i wszyscy zrzucają się na śmieci wszystkich.
Rozwiń
Płacić mniej
Płacić mniej (7 grudnia 2012 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=6][color=#ff0000]Można w łatwy i tani sposób prowadzić odzysk odpadów - ale niemal żadnej grupy trzymającej władzę to nie interesuje aby było tanio i dobrze - [/color][url="https://www.youtube.com/watch?v=SyanJqVknK0"][color=#0000ff]patrzeć tutaj[/color][/url][color=#ff0000] i słuchać co mówi minister środowiska - [/color][url="https://www.youtube.com/watch?v=ygC9jCDlUrM"][color=#0000cd]tutaj[/color][/url][/size]
Rozwiń
sdfg
sdfg (7 grudnia 2012 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
4 najgorsze województwa

Liczba bezrobotnych w końcu listopada 2012 roku wyniosła 2 059,0 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca października 2012 roku wzrosła o 64,1 tys. osób (o 3,2 proc.).

W analogicznym miesiącu ub. roku odnotowano również wzrost liczby bezrobotnych, który wyniósł 2,5 proc. (tj. 47,4 tys. osó, był więc nieco słabszy. Należy jednak pamiętać, że niższy był wówczas także poziom bezrobocia.

Ponieważ w okresie zimowym następuje wygaszanie prac sezonowych w wielu branżach, MPiPS przygotowuje interwencję na rynku pracy polegającą na szybkim uruchomieniu środków do urzędów pracy na aktywną pomoc bezrobotnym. Nastąpi to od 1-go stycznia 2013 roku.

Względny (procentowy) wzrost liczby bezrobotnych w listopadzie 2012 roku odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w województwach:

- lubelskim - o 4,3 proc. (o 5,2 tys. osó;
- wielkopolskim - o 4,0 proc. (o 5,4 tys. osó;
- małopolskim - o 3,8 proc. (o 5,7 tys. osó;
- dolnośląskim - o 3,7 proc. (o 5,5 tys. osó.

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych w miesiącu listopadzie br. wynikał w głównej mierze z rejestracji osób:

- powracających do bezrobocia po zakończeniu umów na czas określony;
- po zakończeniu prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie);
- po zakończeniu aktywnych form - powroty do ewidencji co roku nasilają się począwszy od miesiąca października.
Rozwiń
robak
robak (7 grudnia 2012 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękujemy Tuskowi i jego pomagierom za kolejny bezsensowny wydatek. Dziękujemy temu rządowi. My dostaniemy po kieszeni a oni do kieszeni kolejną podwyżkę płac. Złodzieje...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!