Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2012 r.
9:10
Edytuj ten wpis

Strasburg o aborcji nastolatki. Rząd się odwoła?

Autor: Zdjęcie autora (PAP AA)
0 10 A A
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji

Rząd rozważa odwołanie od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił legalnej aborcji – poinformował wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nastolatka w 2008 r. zaszła w ciężę w wyniku czynu zabronionego (czyli w wieku 14 lat), w związku z czym miała prawo do legalnej aborcji.

Trybunał orzekł jednogłośnie, że w sprawie nastolatki z Lublina Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Polska musi wypłacić dziewczynie 30 tys. euro. Trybunał podkreślił, że skoro kraj przyjął rozwiązania pozwalające w pewnych sytuacjach na aborcję, to nie może ograniczać realizacji tego prawa.

W tej sprawie nie została zachowana tajemnica lekarska, pojawiły się naciski ze strony środowisk katolickich i pro-life. Dziewczyna została umieszczona w pogotowiu opiekuńczym, aby oddzielić ją od matki. Odmawiano jej podstawowych informacji na temat jej praw. Izolację tłumaczono koniecznością dania szansy na zrozumienie sytuacji i podjęcie decyzji. Po interwencji ówczesnej minister zdrowia, aborcja została ostatecznie przeprowadzona.
W skardze do Trybunału dziewczyna i jej matka skarżyły się przede wszystkim na utrudnienia w przeprowadzeniu aborcji, ale także, że lubelski szpital publicznie informował o historii dziewczyny oraz że pozbawiono ją opieki matki.

Szpunar poinformował, że rząd od początku kwestionował zasadność skargi. – Zwróciliśmy się o stanowisko w tej sprawie do ministra zdrowia – powiedział. Zaznaczył, że podstawą ewentualnego odwołania do Wielkiej Izby Trybunału nie będzie kwestionowanie, że doszło do czynu zabronionego.

Tymczasem dziś w KUL zaplanowano seminarium otwarte dotyczące wyroku. Ma być omówiona m.in. wersja ze skargi, jak piszą organizatorzy w "kontekście ustaleń faktycznych”. Początek o godz. 12.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
doktorXxX / 25 listopada 2012 o 12:36
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w swietle prawa oboje dopuscili sie czynu zabronionego dlatego do wiezienia oboje jak juz maja dostac pieniadze... tak przy okazji w krajach muzulmanskich 14latki normalnie rodza i zachodza w ciaze...
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w s... rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2012 o 14:01
[quote name='the' timestamp='1353670999' post='698153']
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
[/quote]

zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.



człowieku, 14 lat to nie kobieta !!!!!!
Avatar
emila / 23 listopada 2012 o 13:59
smarkula robiła co chciała, a teraz to tylko czyn zabroniony, i nadal ta siksa może robić co chce? przecież to nie był gwałt, jestem przeciwko takiej aborcji!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 o 13:04
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 o 13:01
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
the / 23 listopada 2012 o 12:43
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
Avatar
MPG / 23 listopada 2012 o 11:21
[quote name='MA44DEFRG' timestamp='1353659617' post='698037']
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!
[/quote]
Twoje zdanie nie upoważnia do obrażania innych. Dobrze, że podważają - takie jest prawo do obrony, a po drugie dlaczego państwo ma płacić za błędy innych
Avatar
ala / 23 listopada 2012 o 09:51
Współżyła z chłopakiem i jeszcze ma za to dostać odszkodowanie???Rozumiem,gdyby faktycznie została zgwałcona i gwałciciel zostałby skazany.Niezłe cwaniary!!!!!
Avatar
ninja / 23 listopada 2012 o 09:45
Może będziemy zbawieni przy końcu świata ;P
Avatar
MA44DEFRG / 23 listopada 2012 o 09:33
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!
Avatar
doktorXxX / 25 listopada 2012 o 12:36
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w swietle prawa oboje dopuscili sie czynu zabronionego dlatego do wiezienia oboje jak juz maja dostac pieniadze... tak przy okazji w krajach muzulmanskich 14latki normalnie rodza i zachodza w ciaze...
Przypominam iz jest taki ktos jak ginekolog dzieciecy ktory powinien sie zajac ta dziewczynka to po 1sze a nie ginekolog dla doroslych bo to odmienna sytuacja... Niech kochana Mamusia sie teraz zastanowi a co jak jej corka juz do konca zycia bedzie bezplodna gdyz zabieg aborcji niesie bardzo duze ryzyko miedzy innymi patologii lozyska, macicy poniewaz miesien byc moze juz nie wytrzyma kolejnej ciąży po interwencji... lekarze sa od ratowania zycia a nie od odbierania, poza tym z tego co przeczytalem w gazecie to ojcem byl 15latek tak wiec w s... rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2012 o 14:01
[quote name='the' timestamp='1353670999' post='698153']
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
[/quote]

zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.



człowieku, 14 lat to nie kobieta !!!!!!
Avatar
emila / 23 listopada 2012 o 13:59
smarkula robiła co chciała, a teraz to tylko czyn zabroniony, i nadal ta siksa może robić co chce? przecież to nie był gwałt, jestem przeciwko takiej aborcji!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 o 13:04
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
Jawa / 23 listopada 2012 o 13:01
Prawo kobiet ..... (po pierwsze ta mała to nie wiem czy jest kobietą czy dzieckiem ale skoro zdecydowała się na współzycie....) a gdzie prawo dzieci - tez w koncu ludzi (przyszłych kobiet i meżczyzn) tylko bez własnego głosu - do zycia !!!!!!!
Avatar
the / 23 listopada 2012 o 12:43
zacofany kraj... dajcie spokój kobietom i pozwólcie im korzystać ze swoich praw i decydować o sobie. nie upychajcie na siłę kościoła do życia ludzi, gdy go w nim nie potrzebują.
Avatar
MPG / 23 listopada 2012 o 11:21
[quote name='MA44DEFRG' timestamp='1353659617' post='698037']
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!
[/quote]
Twoje zdanie nie upoważnia do obrażania innych. Dobrze, że podważają - takie jest prawo do obrony, a po drugie dlaczego państwo ma płacić za błędy innych
Avatar
ala / 23 listopada 2012 o 09:51
Współżyła z chłopakiem i jeszcze ma za to dostać odszkodowanie???Rozumiem,gdyby faktycznie została zgwałcona i gwałciciel zostałby skazany.Niezłe cwaniary!!!!!
Avatar
ninja / 23 listopada 2012 o 09:45
Może będziemy zbawieni przy końcu świata ;P
Avatar
MA44DEFRG / 23 listopada 2012 o 09:33
DLA MNIE TO JUŻ SZCZYT BEZCZELNOŚCI POLSKICH POLITYKÓW, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PURPUOWYCH, OPASŁCH I CYNICZNYCH BISKUPÓW JAK OGNIA!!POWAŻAĆ WYROK STRASBURGA!!NO I K...KUL NAJLEPSZE MIEJSCE NA DEBATĘ??!!POLSKA=PAŃSTWO KOŚCIELNE A.D. 2012 ROK!!
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 5 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 4 2

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 12 5

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 13 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 3 4

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 16 3

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia)
galeria
film

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia) 7 4

Mieszkańcy Puław, którzy mimo kapryśnej pogody w sobotni wieczór pojawili się przed Urzędem Miasta, nie żałowali. Spektakl warszawskiego Teatru Akt oraz finałowe widowisko z wykorzystaniem światła i muzyki, zrobiły wrażenie na widzach.

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
DNI OTWARTE
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 2 0