poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Zgodzili się na przyjęcie do Unii Ukrainy i Turcji. Ale odrzucili przygotowywaną przez lata europejską konstytucję.

Uczniowie szkół z całej Lubelszczyzny w sobotę wzięli udział w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego.

W ławach sali plenarnej lubelskiego Ratusza zasiedli nastoletni specjaliści od tematyki europejskiej.
- Najlepsi z najlepszych w naszym regionie, wyłonieni z niełatwych eliminacjach - przyznaje Iwona Muzyka z biura lubelskiego europosła Zbigniewa Zaleskiego, jedna z organizatorek konkursu "Zostań Młodym Eurodeputowanym”. - Zaproszenia wysłaliśmy do większości szkół średnich na Lubelszczyźnie. Do sobotniego finału dostały się reprezentacje siedmiu najlepszych.
Już na samym początku na młodych eurodeputowanych czekała niespodzianka. Zespoły szkolne zostały rozdzielone, a ich członkowie przydzieleni do siedmiu frakcji politycznych -- identycznych z jak te w prawdziwym Parlamencie Europejskim. Uczniowie mieli tylko godzinę na poznanie pozostałych członków swoich drużyn i opracowanie strategii dyskusji zgodnej z programem frakcji, jaką reprezentowali.
- Zadanie niezwykle trudne, a jednak udało im się znakomicie - cieszy się prof. Zbigniew Zaleski, patron honorowy konkursu. - Uczestnicy wykazali się znakomitą wiedzą na temat Unii Europejskiej, rewelacyjnie bronili swojego zdania i zażarcie, ale kulturalnie, dyskutowali o skomplikowanych przecież sprawach.
Debata na trwała ponad trzy godziny. Na koniec każdy z punktów poddano pod głosowanie młodych eurodeputowanych. Efekt? Gdyby to uczniowie z Lubelszczyzny rządzili Europą, już wkrótce w Unii znalazłyby się Ukraina i Turcja. Z kolei Wspólnota ciągle nie miałaby wspólnej konstytucji -- jej projekt został w Lublinie odrzucony.
Poziom zaprezentowany przez młodych polityków był tak wysoki, że jury konkursu miało kłopot z wyłonieniem jednej, zwycięskiej frakcji. Ostatecznie przyznano trzy równorzędne pierwsze nagrody. Na wycieczkę do Brukseli pojedzie 11 uczniów z Lublina, Hrubieszowa, Nałęczowa, Puław i Białej Podlaskiej.
- Spełni się jedno z moich marzeń. Zobaczę prawdziwy Parlament Europejski - cieszyła się tuż po ogłoszeniu wyników Marzena Krawczyk z Góry Puławskiej.
- Jak nam się tam spodoba to może kiedyś zostaniemy prawdziwymi europosłami? - zastanawiał się Łukasz Głos z Drzewiec k. Nałęczowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!