niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Strefa płatnego parkowania w Lublinie. Radni poprą pomysł?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2011, 18:42
Autor: DOMINIK SMAGA

Projektowana strefa płatnego parkowania zaznaczona kolorem niebieskim (GRAFIKA: TOMASZ PIEKUT-JÓŹWIC
Projektowana strefa płatnego parkowania zaznaczona kolorem niebieskim (GRAFIKA: TOMASZ PIEKUT-JÓŹWIC

Za miesiąc miejscy radni zdecydują, czy w centrum Lublina wytyczona zostanie strefa płatnego parkowania. Projekt uchwały lada dzień trafić ma na biurko prezydenta Lublina. Jeśli radni poprą pomysł, to w śródmieściu nigdzie nie będzie darmowych miejsc parkingowych.

Teraz w wielu miejscach w śródmieściu można zostawić samochód za darmo, o ile akurat będzie wolne miejsce. Bezpłatnie można parkować m.in. na chodnikach ul. Staszica, Bernardyńskiej, Lubartowskiej, Świętoduskiej, Chopina, Karłowicza, Sądowej, Orlej, Górnej, Wschodniej, Dolnej Panny Marii i Żmigród.

Jeśli radni zdecydują się na wprowadzenie płatnej strefy (patrz mapka), wtedy także i tu trzeba będzie kupować bilet. W granicach strefy płatne będzie każde miejsce postojowe.

– Zamiast zastanawiać się, jak wyciągnąć pieniądze od mieszkańców, urzędnicy powinni raczej zastanowić się, jak ułatwić im życie – irytuje się Grzegorz Stroiński, mieszkaniec Lublina. – W śródmieściu potrzeba więcej darmowych miejsc, bo przecież ludzie potrzebują przyjechać do centrum, żeby załatwić swoje sprawy urzędowe – dodaje. – Wątpię, żeby zachęciło to ludzi do przesiadania się w autobusy. Za bilet też trzeba zapłacić – zauważa Agnieszka Fidut.

Głosowanie w sprawie prezydenckiego projektu uchwały zostało wstępnie zaplanowane na 21 kwietnia. Projekt powstaje właśnie w Wydziale Dróg i Mostów lubelskiego Urzędu Miasta. – Najpierw przedłożymy go do akceptacji prezydentowi, dopiero później będziemy informować o szczegółach – mówi Anna Adamiak, z-ca dyrektora wydziału.

Wiadomo jednak, że projekt ma opierać się na wcześniejszej koncepcji określającej granice strefy. Na jej obszarze stanąć miałoby ponad 100 parkomatów. W miejskiej kasie nie ma pieniędzy na ich zakup, najprawdopodobniej ustawiłby je prywatny inwestor. Odbierałby sobie wydatek z opłat za parkowanie.

Opłaty za postój w strefie miałyby być niższe niż obecnie. Teraz za godzinę postoju trzeba zapłacić 2,5 zł, magistrat rozważa obniżenie opłaty do 2,20 lub 2 zł. Kontrolą opłat zajmowaliby się inspektorzy z zarządu dróg mającego zastąpić obecny Wydział Dróg i Mostów.

Ratusz liczy też na zwiększenie wpływów ze sprzedaży biletów parkingowych. – W ub. roku wynosiły 470 tys. zł – informuje Mirosława Puton z Wydziału Budżetu i Księgowości Urzędu Miasta. Po zmianach wpływy miałby sięgnąć kilku milionów zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
123
Laratie Growth
oooo
(63) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

123
123 (20 marca 2011 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIECH TA BANDA -PO-RYPAŃCÓW PAMIĘTA ŻE ZAWSZE MOŻNA ZEBRAĆ PODPISY I ODWOŁAĆ RADNYCH
Rozwiń
Laratie Growth
Laratie Growth (20 marca 2011 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='karolinka' timestamp='1299788480' post='448965']
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE - ZOBACZCIE JAK LUBELSCY KIEROWCY STARTUJĄ SPOD ŚWIATEŁ, W WARSZAWIE NA TYM SAMYM CYKLU PRZEJEŻDŻA DO 10 AUT WIĘCEJ. W LUBLINIE JEST NIESTETY PEŁNO GAMONI, KTÓRZY ORIENTUJĄ SIĘ DOPIERO PO 5 SEKUNDACH OD STARTU ZIELONEGO...CO DO STREFY PŁATNEGO TO JESTEM ZA. [color="#FF0000"]DOPÓKI NIE BĘDZIE OBWODNICY, DOPÓKI NIE BĘDZIE TUNELU POD RACŁAWICKIMI I WIADUKTU NAD GŁĘBOKĄ, DOPÓKI NIE ZOSTANIE POSZERZONA GŁĘBOKA, NADBYSTRZYCKA PRZY POLITECHNICE, DOPÓKI NIE BĘDZIE POŁĄCZENIA WROTKOWSKIEJ Z KRAŃCOWĄ ITD. - DOPÓTY NIE MA INNEGO WYJŚCIA[/color]. DZIĘKUJĘ.
[/font][/size]
[/quote]

Widać że rzadko bywasz w tej warszawie skoro twierdzisz że oni tu potrafią jeżdzić hehe!
Rozwiń
oooo
oooo (20 marca 2011 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Adolek' timestamp='1299776997' post='448891']
Przyjcie do Warszawy i tak jest was tu mnóstwo, a wtedy w Lublinie zrobi się miejsce.
[/quote]

Świetny pomysł! Jutro będziemy!
Rozwiń
Kafar85
Kafar85 (14 marca 2011 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I słusznie. Centrum miasta powinno być wolne od dzikiego parkowania. To co się teraz dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie. Ludzie parkują gdzie popadnie i jak popadnie, a do tego te samochody, które stoją całymi miesiącami w tym samym miejscu. Nie chcę podpaść mieszkańcom ścisłego centrum, bo oni najbardziej zasługują na parkingi, ale jeśli ktoś jedzie z Czechowa czy z LSMów do Centrum, żeby tam na cały dzień zająć darmowe miejsca to już lekka przesada. Przykładem niech będzie ulica Spokojna, Chopina, Karłowicza, Hipoteczna gdzie przez cały dzień stoją całe tabuny samochodów na miejskich tablicach. Zaraz podniesie się larum, że każdy do pracy chce jakoś dojechać, ale niech to larum wie, że samochód który przejeżdża 1 km czy 25 km zajmuje tyle samo miejsc parkingowych, a korzyści są zupełnie inne. Nie mówię, że uprzywilejowani powinni być kierowcy spoza miasta tylko, że zajmować osiem godzin miejsce parkingowe tylko dlatego, że nie chce się komuś stać 10 minut w mpk, to żadna oszczędność. Kolejna sprawa to teksty typu:"Przecież trzeba jakoś załatwić sprawy w centrum" no właśnie płatne parkingi to ułatwią. Płacisz 2 albo 2,5 zł i w godzinkę załatwiasz co masz do załatwienia. Płatne parkingi uderzą w tych co osiem godzin parkują sobie pod pracą a nie w tych co raz w miesiącu mają sprawę w Urzędzie do załatwienia.
Tak przy okazji niech ktoś zauważy co się dzieje na Zana pod US, ZUS i Globusem, te miejsca są przez cały dzień zajęte przez samochody urzędników i większość ma lubelskie blachy, a ktoś przyjezdny traci pół godziny i więcej na znalezienie miejsca parkingowego do załatwienia pięciominutowej sprawy.
Rozwiń
Parkingowy
Parkingowy (13 marca 2011 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę że Pani Adamiak to powinna pójść już na zasłużoną emeryturę bo głupie pomysły jej do głowy przychodzą. Łatwo jest ustalać gdy samemu się nie płaci za parkowanie (sama parkuje na parkingu UM, gdzie dyrektorzy nie płacą).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (63)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!