niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Studenci mają szanse na rządowe pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2008, 19:09

W czwartek powinniśmy poznać listę kierunków, na których studenci dostaną specjalne rządowe stypendia.

Przez trzy lata studiowania co miesiąc 1 tys. zł

O takie atrakcyjne dotacje starają się: Politechnika, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Te trzy uczelnie złożyły oferty do rządowego konkursu na kierunki zamawiane.

Chodzi o studia techniczne, matematyczne i przyrodnicze ważne dla rozwoju kraju. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce je promować, bo w Polsce już teraz brakuje ok. 30 tysięcy inżynierów. Tymczasem kandydaci nie garną się na studia, gdzie wymagana jest matematyka.

Przykład? Matematyka jest jednym z niewielu kierunków w lubelskim UMCS, na które w tym roku zgłosiło się mniej chętnych niż uczelnia przygotowała miejsc. - Studia matematyczne nie należą do najłatwiejszych - przyznaje prof. Wiesława Kaczor, prodziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. - Ale liczymy, że kandydaci jeszcze się zgłoszą. A propozycja rządowa dodatkowo ich do tego zachęci.

Rząd chce, aby od 1 października naukę na promowanych kierunkach rozpoczęło 3 tysiące studentów. Połowa z nich otrzyma stypendium w wysokości tysiąca zł miesięcznie. O jego przyznaniu decydować będą wyniki z matury. Każda uczelnia dostanie też dodatkowe pieniądze przeznaczone na dofinansowanie trzech lat kształcenia każdego studenta na kierunku zamawianym.

- Teraz czekamy na decyzję ministerstwa - mówi Iwona Czajkowska-Deneka z PL. Wczoraj miął termin oceny nadesłanych przez uczelnie wniosków. A, jak dowiedzieliśmy się w ministerstwie, dziś powinniśmy poznać listę rankingową uczelni, u których rząd zamówi studia.

Na razie resort nauki uruchomi ok. 8 proc. środków przeznaczonych na cały projekt. Kolejne konkursy mają być ogłaszane w kolejnych latach, aż to roku 2011.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lubelak
RAfal
lublinianka
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lubelak
lubelak (21 lipca 2008 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jestem zainteresowany tymi kierunkami zamawianymi tylko nigdzie nie moge znalesc czy PL dostala coś czy nie?Może autor artykułu powinien go dokonczyć i przedstawic nam liste?Wtedy artykuł będzie miał sens.
Rozwiń
RAfal
RAfal (18 lipca 2008 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a od kiedy na UMCSie dają tytuł inżyniera?!
Rozwiń
lublinianka
lublinianka (17 lipca 2008 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No dobra dzisiaj jest czwartek i gdzie ta lista kierunków zamawianych?Dostał coś Lublin?
Rozwiń
charkie
charkie (16 lipca 2008 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i nie wiem czy wieczorowi i zaoczni (pewnie wiedzą studenci tychże) także sie piszą na te stypendia ale chyba nie; przypuszczam, że to oni będą fundować stypendia większymi opłatami. Albo okroi im sie stypendia za wyniki jeżeli jeszcze takie istnieją...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!