piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Studenci założyli bank czasu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2008, 18:58

O banku czasu usłyszeli na zajęciach z polityki społecznej. I postanowili założyć taki w Lublinie.

Trójka studentów KUL ma już na koncie pierwsze wymiany minut i godzin między ludźmi.

Jak działa bank czasu? To prosta forma wymiany usług. W banku nie ma pieniędzy, zapłatą jest czas, który poświęcimy, aby pomóc komuś innemu. W banku obowiązuje zasada wzajemności. Np. ktoś potrzebuje korepetycji z angielskiego, a w zamian oferuje wyprowadzanie psa, wynoszenie śmieci czy robienie zakupów. Można zaoferować to, co umiemy czy wychodzi nam najlepiej. Oferty trafiają do osób prowadzących bank, a ci kojarzą je ze sobą.

Działający na takich zasadach Poczekajkowy Bank Czasu prowadzą studenci piątego roku socjologii KUL: Wioleta Węgorowska, Sebastian Gralec i Monika Mazur.

- Zaczęliśmy niedawno - opowiada Wioleta Węgorowska - w tej chwili mamy w bazie około 15 osób. To i studenci, i 30-40-latkowie, i małżeństwo około 70. Wciąż czekamy na kolejnych chętnych, chcemy przyciągnąć ich jak najwięcej.
Na liście oferowanych do wymiany usług jest m.in. pomoc w obsłudze komputera, robienie faworków, naprawa urządzeń gospodarstwa domowego czy korepetycje z matematyki i chemii. Ale nie tylko. Bo bank ma także integrować społeczność danej dzielnicy, zbliżać ludzi do siebie, więc wśród ofert jest wspólne wyjście do kina, spacer czy wycieczka rowerowa.

Studentom już udało się skojarzyć pierwszych wymieniaczy czasu i umiejętności.
- To było wspólne wyjście do kina, pomoc w obsłudze komputera, naprawa szafek w mieszkaniu, upieczenie cista i wspólny wyjazd po zakup drzwi czy okien - wymienia Wioleta Węgorowska. I dodaje: - Czasami osoby, które oferują jakieś umiejętności wręcz uważają, że pomoc nie jest im potrzebna. A przecież chodzi też o to, aby umieć poprosić o pomoc, gdy takowej potrzebujemy.

Studenci liczą też na to, że zanim skończą studia, a potem np. wyjadą z miasta "bankowa” społeczność zżyje się ze sobą, poprowadzi bank i dołączą do niego kolejne osoby.

Poczekajkowy Banku Czasu?

Informacje o banku można znaleźć na www.lbc.lublin.pl. Można też napisać: lbc@lublin.pl, albo skontaktować się przez gadu-gadu: 12680795.

Osoby związane z bankiem spotykają się co drugi wtorek o godz. 19 w kościele na Poczekajce (sala numer 6). Najbliższe spotkanie zaplanowano na 29 kwietnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aja
Jerzy
JUDASZ
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aja
aja (26 lutego 2016 o 04:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tez bym tak zrobił jak oni ale na teraz pozostaje mi Korepetycje z angielskiego w Warszawie - Stara Miłosna Preply http://preply.com/pl/warszawa/angielski-korepetytorzy-staramiłosna

Rozwiń
Jerzy
Jerzy (12 kwietnia 2011 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
We wczorajszym programie „Dzień dobry TVN” usłyszałem, że modne coraz bardziej stają się „kluby kolacyjne”. Szczególnie zainteresowały mnie często powtarzane zwroty jak „składkowe kolacje”, „samopomoc sąsiedzka”. Echem odbiły mi się jakiś czas temu propagowane w TVN, organizowane właśnie w ramach samopomocy sąsiedzkiej tzw. „banki czasu”. Propozycja polegała na zasadzie – jak Tobie naprawię kran, a Ty mi popilnujesz dzieciaka. 
(…...............................)
Cały post na blogu http://laurahuta.blogspot.com
Z poważaniem
Rozwiń
JUDASZ
JUDASZ (23 kwietnia 2008 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WSZYSCY NA RORATACH:

Taki pomysł wart jest niejednej rozprawy - nawet d-rskej. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom jak zwykle KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY proponuje:
1. Udzielać kreytu, który spłacany będzie w Ro-ratach;
2. Zatrudnić fime ochroniarksą z przewidzianym rozkładem dnia;
3. Rozkład dnia dla Ochroniarzy:
(osoby: Michał Anioł; Jan Boży)

"Aniele, Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój:
rano, wieczór, we dnie, w nocy,
bądź mi zawsze do pomocy,
strzeż duszy ciała mego
i zaprowadź mnie do żywota wietrznego".

4. Każde okienko kredytowe zabezpieczone szybką KUL-o odporną,

Zamiast przycisku alarmowego (uruchamianego w czasie napadu) wydrukowana modlitwa "POD TWOJĄ OBRONĘ" z instukcją obsługi: "WYKORZYSTAĆ W RAZIE NAPADU!" - w maju należy śpiewać.

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
ZOŁZA
ZOŁZA (21 kwietnia 2008 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NAPAD NA BANK:

Nie da się ukryć, że KULejnym łakomym kąskiem stał się KUL z KULejnym boskim pomysłem. Co wszystkie przedszKULaki, KULeżanki i KULedzy zrobią jak na boskie niesczęście obrobią im bank/
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIE SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIĘ POLACY proponuję w niebieskich sejfach KULo odpornych trzymać wewnętrzną walutę kościelną o nazwie ZABO wypuszczoną w BONACH.
Za takie ZABO-BONY będzie mozna np. kupic sobie biblię, krew i ciało pańskie... niczym w PRL-u alkohol za bony w PEWEXIE - starsze duchowieństwo to nawet pamieta!

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
missJonasz
missJonasz (17 kwietnia 2008 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KULejne LATA LECĄ:

Nie ma co się dziwić dziwnym pomysłom, szczególnie w wydaniu przedszKULaków - tym razem BANK CZASU powolali!
Nie pozostaje to bez echa i KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY nie poraz pierwszy zauważa, iż czasu w kosciele nie brakuje.
Prosty przykład - od ponad 2000 lat 100diują niezmienne teorie biblijne i nikt nie zauważył, że np. CUDÓW NI MA - jak mawiają dawni Polacy.
Od ponad 2000 lat zamieniają JEDNO NA DRUGIE twierdząc, że TO CUD!, a teoria ichna głosi, iż CUD TO COŚ Z NICZEGO!
Wracając zaś do nowszej historii KULejnych przypadków to: w 1980 roku mi.in na KUL nienawidzili KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW - cała ekipa JP 2 z Dziwiszem Glempem i całą resztą. Duchowni kradli olisty wysyłane do Organistów uniemożliwiając zebrania związkowe...., po jednym z zebrań ks. EDWARD PUDEŁKO dyktował LOJALKI "ZAWSZE BĘDE POPIERAL WŁADZĘ DUCHOWNĄ" z osobistym komentarzem "BO JAK NIE TO MY WAM DAMY"!
Czas leciał, lata płynęły, miesiączki też, aż wreszcie se przypomnieli, że nam jeszcze nie dali - i dali w roku 1994 (upłynęło 14 lat) nocne napady księży na mieszkania zakaz opalania budynków zimą i wymrozili małe dzieci Pod czujnym okiem JP 2, Dziwisza, Glempa,b-pa Kazimierza Ryczana, ks Kazimierza Dzieży i ks, Marka Podymy osobiście napadał ks., Jacek Wójcicki!
W związku z tym, że w kościele czas płynie pieronkiem KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW proponuje przedszKULakom zabezpieczyć najnowszy BANK i zatrudnić ochroniarza w kamizelce KULo odpornej wyprodukowanej oczywiście na KUL lub zainstalować monitoring niczym b-p. Kazimierz Ryczan w kieleckiej kurii

PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!