czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Studia z chipem w kieszeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2007, 13:07

Elektroniczne legitymacje sprawią, że znikną kolejki do dziekanatów. Dadzą też łatwy dostęp do zasobów bibliotecznych i prac naukowych z całego świata.

Tak będzie teraz wyglądało życie studentów z Lublina.
Równie wielkiego skoku technologicznego lubelskie szkoły wyższe nie zrobiły jeszcze nigdy. Uczelnie wyposażą studentów w elektroniczne legitymacje studenckie. Wszystkie formalności będzie można załatwić w kioskach informacyjnych, które już od października pojawią się w największych uczelniach. Będzie tam można sprawdzić swoje oceny, napisać podanie albo umówić się z wykładowcą.
Legitymacje zastąpią też karty biblioteczne i klucze do pokoi w akademikach (UMCS otwiera właśnie pierwszy w Lublinie dom studencki z drzwiami otwieranymi elektronicznie). W przyszłości dokumenty mają też służyć jako bilet w komunikacji miejskiej. - Nowe autobusy i trolejbusy, które chcemy kupić dzięki pieniądzom unijnym, będą wyposażone w czytniki takich legitymacji - zapowiada Stanisław Wojnarowicz, rzecznik lubelskiego MPK.
Po wakacjach nowe legitymacje dostanie ponad 30 tys. studentów z Lublina. UMCS właśnie zamówił 15 tys. takich dokumentów. - Trafią do wszystkich pierwszoroczniaków i części studentów ze starszych roczników - tłumaczy Krzysztof Puch, dyrektor ds. informatyzacji uniwersytetu. KUL w październiku wymieni 4,5 tys. legitymacji, politechnika - 3 tys. Pozostali studenci dostaną je w ciągu dwóch lat.
Na UMCS nowe legitymacje będą włączone do systemu informatycznego zarządzania uczelnią, który uniwersytet właśnie zaczyna wdrażać. Od 1 stycznia 2008 roku wszystkie sprawy finansowe i kadrowe będą prowadzone w formie elektronicznej. Rok później każdy student UMCS będzie miał swój portal z informacjami o przebiegu studiów.
Politechnika Lubelska zbuduje własną sieć komputerową, która połączy całą uczelnię. Dzięki niej z każdego miejsca w campusie będzie można korzystać z super-szybkiego, bezprzewodowego Internetu. Uczelnia stworzy też elektroniczną bazę wyników prac naukowych i zasobów bibliotecznych, połączoną z bazami uczelni z całego świata. A na miasteczku zbuduje system monitoringu cyfrowego.
- Jeszcze w tym roku zamierzamy ubiegać się o pieniądze z unii - wyjaśnia Hanna Celoch, dyrektor Centrum Informatycznego PL. - Tak, żebyśmy w 2009 roku mieli jedną z najnowocześniejszych sieci akademickich w Polsce.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!