poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Swoi wśród wybrańców. Dotacje dla kuzynki radnego PiS i brata pracownika fundacji

Dodano: 16 czerwca 2015, 12:00

Na liście podpisanych umów o dofinansowanie jest siostra cioteczna Łukasza Reszki, jak też brat pracownika fundacji
Na liście podpisanych umów o dofinansowanie jest siostra cioteczna Łukasza Reszki, jak też brat pracownika fundacji

Kuzynka szefa fundacji i brat pracownika tej fundacji dostali 23 i 38 tysięcy złotych dotacji ze szwajcarskiego projektu promującego szlak Jana III Sobieskiego.

Szlak Jana III Sobieskiego to przedsięwzięcie realizowane na terenie trzech województw. W 2012 r. sześć gmin w Lubelskiem ruszyło z projektem „Marka lokalna szansą rozwoju przedsiębiorczości na szlacheckim szlaku w województwie lubelskim”. Wartość dofinansowania to ponad 5 mln franków szwajcarskich.

Podczas trzech naborów przedsiębiorcy mogli ubiegać się o pieniądze m.in. na uruchomienie lokali gastronomicznych, przejażdżki konne, centra rozrywki czy kursy dawnych rzemiosł.

Fundacja radnego

Zainteresowanie było duże. Wpłynęło blisko 150 wniosków. Dofinansowanie dostanie 50.

Za opracowanie dokumentacji konkursowej do naboru wniosków odpowiada Fundacja Fundusz Lokalny im. Jana III Sobieskiego. Fundacją kieruje Łukasz Reszka, radny powiatu świdnickiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, do urzędników z gminy Mełgiew wpływały skargi na fundację od przedsiębiorców.

– Z tego co wiem, to dochodziło do pewnych nieprawidłowości – wskazuje jeden z naszych czytelników, który zgłosił się do nas w tej sprawie. – Do dofinansowania zostały rekomendowane wnioski członków rodzin pracowników fundacji.

Umowy ze swoimi

Rzeczywiście na liście podpisanych umów o dofinansowanie jest siostra cioteczna Łukasza Reszki, jak też brat pracownika fundacji – jednego z trzech opiekunów subprojektów, którzy pomagają przedsiębiorcom.

– Anna Żebrowska to moja kuzynka. Zaś Łukasz Janulewicz jest bratem pracownika fundacji – potwierdza Łukasz Reszka. – W tym projekcie nie ma jednak wykluczeń. Nikomu nie możemy zabronić brać udziału jeśli tylko spełnia wymagane kryteria. To nie my wskazujemy wnioski do dofinansowania, robią to eksperci. Projekty rekomendowane do dofinansowania przez ekspertów muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie, Ambasadę Szwajcarii i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zgodnie z prawem

Kuzynka Reszki dostała dofinansowanie w wysokości 22 745,00 zł, a Janulewicz – 37 906,16 zł.
Jak czytamy w dokumentach projektu „Wybrani eksperci zagwarantują bezstronność, rzetelność oraz poufność dokonywanej oceny poprzez złożenie pisemnej deklaracji bezstronności, po zapoznaniu się z listą wniosków podlegających ocenie formalnej i merytorycznej.”

– Powołani eksperci przechodzą przez potrójne sito, nasze, wójtów gmin biorących udział w projekcie i reprezentantów grantodawców – tłumaczy Reszka.

Reszka zapewnia, że Janulewicz nie będzie opiekunem wniosku swojego brata. – Mamy jeszcze dwie osoby, które się też tym zajmują – zapewnia Reszka. I dodaje: Wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Danych nie widać

Nasz Czytelnik zwraca też uwagę na fakt, że na liście wniosków rekomendowanych nie ma dokładnych danych osób, które o dofinansowanie się starają. Są tylko tytuły projektów.

– Przed podpisaniem umowy nie podajemy informacji o przedsiębiorcach, bo wnioskodawca może się z realizacji projektu jeszcze wycofać, na przykład dostał mniejszą dotacje. Obowiązuje nas też ochrona danych osobowych. Dopiero podpisaniem umowy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację danych – odpowiada Reszka.

Szwajcarski projekt będzie realizowany dłużej o rok niż zakładano, do 30 września 2016 rok. Będzie też jeszcze jeden dodatkowy nabór wniosków.

Gość
Gość
gość
(164) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lutego 2016 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PSL przy korycie. teraz już się nie szczypią. Burmistrz Piask Holewa steruje Podłodowskim oraz Koledziejczykiem. Swoi wśród wybrańców. Dokładnie
Rozwiń
Gość
Gość (27 sierpnia 2015 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dokładnie chcą przejąć kontrolę nad fundacją

Już Piaski przejęły kontrole na Fundacją faworyta Burmistrza jest Prezesem Fundacji.

Rozwiń
gość
gość (29 lipca 2015 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Daje Pan bardzo dobry przykład ludziom,dla których przyznanie się do winy przerasta ich możliwości...Brawo !!! A przecież to takie proste.

Rozwiń
Przeprosiny
Przeprosiny (29 lipca 2015 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przeprosiny

Chciałbym bardzo przeprosić mojego kolegę za komentarz na forum Dziennika Wschodniego pod artykułem: „Swoi wśród wybrańców. Dotacje dla kuzynki radnego PiS i brata pracownika fundacji”, z którym on osobiście nie miał nic wspólnego.

Bardzo Ciebie przepraszam, że posłużyłem się twoim nazwiskiem, używając go w nicku komentującego. Wiedz jednak, iż nie działałem w złej wierze, a tylko pod  wpływem chwilowych emocji.

Wszystko to spowodowane było tym, że praca naszego zespołu włożona  
w organizację gry terenowej została przedstawiona w nieprawdziwy sposób poprzez komentujących. Te wszystkie wpisy i cała atmosfera na forum bardzo mnie poruszyły, dlatego też chciałem trochę rozluźnić tę dyskusję dodając ten wpis.

Nie wiem czy to wszystko zrozumiesz oraz czy moje przeprosiny do Ciebie dotrą, ale nie mam już innego pomysłu jak mógłbym to uczynić.

Mam nadzieję, że przyjmiesz moje przeprosiny, bo próbowałem już chyba wszystkiego sam o tym doskonale wiesz. Na pewno to co uczyniłem było bardzo głupie z mojej strony i wiem, że postąpiłem źle posługując się twoimi danymi.

Wiesz już o mojej skrusze, nie ukrywam tego faktu i proszę nie traktuj mnie jako wroga.

Ponadto chciałbym również przeprosić inne osoby, które mogły się poczuć urażone
i mogły mieć z tego tytułu nieprzyjemności.

Jeszcze raz serdecznie przepraszam.

R. Słowikowski

Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2015 o 23:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ot cały PIS
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (164)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!