Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 czerwca 2015 r.
12:00

Swoi wśród wybrańców. Dotacje dla kuzynki radnego PiS i brata pracownika fundacji

0 164 A A
Na liście podpisanych umów o dofinansowanie jest siostra cioteczna Łukasza Reszki, jak też brat pracownika fundacji
Na liście podpisanych umów o dofinansowanie jest siostra cioteczna Łukasza Reszki, jak też brat pracownika fundacji

Kuzynka szefa fundacji i brat pracownika tej fundacji dostali 23 i 38 tysięcy złotych dotacji ze szwajcarskiego projektu promującego szlak Jana III Sobieskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szlak Jana III Sobieskiego to przedsięwzięcie realizowane na terenie trzech województw. W 2012 r. sześć gmin w Lubelskiem ruszyło z projektem „Marka lokalna szansą rozwoju przedsiębiorczości na szlacheckim szlaku w województwie lubelskim”. Wartość dofinansowania to ponad 5 mln franków szwajcarskich.

Podczas trzech naborów przedsiębiorcy mogli ubiegać się o pieniądze m.in. na uruchomienie lokali gastronomicznych, przejażdżki konne, centra rozrywki czy kursy dawnych rzemiosł.

Fundacja radnego

Zainteresowanie było duże. Wpłynęło blisko 150 wniosków. Dofinansowanie dostanie 50.

Za opracowanie dokumentacji konkursowej do naboru wniosków odpowiada Fundacja Fundusz Lokalny im. Jana III Sobieskiego. Fundacją kieruje Łukasz Reszka, radny powiatu świdnickiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, do urzędników z gminy Mełgiew wpływały skargi na fundację od przedsiębiorców.

– Z tego co wiem, to dochodziło do pewnych nieprawidłowości – wskazuje jeden z naszych czytelników, który zgłosił się do nas w tej sprawie. – Do dofinansowania zostały rekomendowane wnioski członków rodzin pracowników fundacji.

Umowy ze swoimi

Rzeczywiście na liście podpisanych umów o dofinansowanie jest siostra cioteczna Łukasza Reszki, jak też brat pracownika fundacji – jednego z trzech opiekunów subprojektów, którzy pomagają przedsiębiorcom.

– Anna Żebrowska to moja kuzynka. Zaś Łukasz Janulewicz jest bratem pracownika fundacji – potwierdza Łukasz Reszka. – W tym projekcie nie ma jednak wykluczeń. Nikomu nie możemy zabronić brać udziału jeśli tylko spełnia wymagane kryteria. To nie my wskazujemy wnioski do dofinansowania, robią to eksperci. Projekty rekomendowane do dofinansowania przez ekspertów muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie, Ambasadę Szwajcarii i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zgodnie z prawem

Kuzynka Reszki dostała dofinansowanie w wysokości 22 745,00 zł, a Janulewicz – 37 906,16 zł.
Jak czytamy w dokumentach projektu „Wybrani eksperci zagwarantują bezstronność, rzetelność oraz poufność dokonywanej oceny poprzez złożenie pisemnej deklaracji bezstronności, po zapoznaniu się z listą wniosków podlegających ocenie formalnej i merytorycznej.”

– Powołani eksperci przechodzą przez potrójne sito, nasze, wójtów gmin biorących udział w projekcie i reprezentantów grantodawców – tłumaczy Reszka.

Reszka zapewnia, że Janulewicz nie będzie opiekunem wniosku swojego brata. – Mamy jeszcze dwie osoby, które się też tym zajmują – zapewnia Reszka. I dodaje: Wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Danych nie widać

Nasz Czytelnik zwraca też uwagę na fakt, że na liście wniosków rekomendowanych nie ma dokładnych danych osób, które o dofinansowanie się starają. Są tylko tytuły projektów.

– Przed podpisaniem umowy nie podajemy informacji o przedsiębiorcach, bo wnioskodawca może się z realizacji projektu jeszcze wycofać, na przykład dostał mniejszą dotacje. Obowiązuje nas też ochrona danych osobowych. Dopiero podpisaniem umowy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację danych – odpowiada Reszka.

Szwajcarski projekt będzie realizowany dłużej o rok niż zakładano, do 30 września 2016 rok. Będzie też jeszcze jeden dodatkowy nabór wniosków.

Komentarze 164

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lutego 2016 o 19:06
PSL przy korycie. teraz już się nie szczypią. Burmistrz Piask Holewa steruje Podłodowskim oraz Koledziejczykiem. Swoi wśród wybrańców. Dokładnie
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 21:23

Dokładnie chcą przejąć kontrolę nad fundacją

Już Piaski przejęły kontrole na Fundacją faworyta Burmistrza jest Prezesem Fundacji.

Avatar
gość / 29 lipca 2015 o 15:22

Daje Pan bardzo dobry przykład ludziom,dla których przyznanie się do winy przerasta ich możliwości...Brawo !!! A przecież to takie proste.

Avatar
Przeprosiny / 29 lipca 2015 o 12:16

Przeprosiny

Chciałbym bardzo przeprosić mojego kolegę za komentarz na forum Dziennika Wschodniego pod artykułem: „Swoi wśród wybrańców. Dotacje dla kuzynki radnego PiS i brata pracownika fundacji”, z którym on osobiście nie miał nic wspólnego.

Bardzo Ciebie przepraszam, że posłużyłem się twoim nazwiskiem, używając go w nicku komentującego. Wiedz jednak, iż nie działałem w złej wierze, a tylko pod  wpływem chwilowych emocji.

Wszystko to spowodowane było tym, że praca naszego zespołu włożona  
w organizację gry terenowej została przedstawiona w nieprawdziwy sposób poprzez komentujących. Te wszystkie wpisy i cała atmosfera na forum bardzo mnie poruszyły, dlatego też chciałem trochę rozluźnić tę dyskusję dodając ten wpis.

Nie wiem czy to wszystko zrozumiesz oraz czy moje przeprosiny do Ciebie dotrą, ale nie mam już innego pomysłu jak mógłbym to uczynić.

Mam nadzieję, że przyjmiesz moje przeprosiny, bo próbowałem już chyba wszystkiego sam o tym doskonale wiesz. Na pewno to co uczyniłem było bardzo głupie z mojej strony i wiem, że postąpiłem źle posługując się twoimi danymi.

Wiesz już o mojej skrusze, nie ukrywam tego faktu i proszę nie traktuj mnie jako wroga.

Ponadto chciałbym również przeprosić inne osoby, które mogły się poczuć urażone
i mogły mieć z tego tytułu nieprzyjemności.

Jeszcze raz serdecznie przepraszam.

R. Słowikowski

Przeprosiny

Chciałbym bardzo przeprosić mojego kolegę za komentarz na forum Dziennika Wschodniego pod artykułem: „Swoi wśród wybrańców. Dotacje dla kuzynki radnego PiS i brata pracownika fundacji”, z którym on osobiście nie miał nic wspólnego.

Bardzo Ciebie... rozwiń

Avatar
Gość / 20 lipca 2015 o 23:25
ot cały PIS
Avatar
Gość / 13 lipca 2015 o 18:14
Od dawna wiadomo że nad dotacjami z Sobieskiego niema żadnej kontroli a kasa idzie głównie na zagraniczne wycieczki dla koordynatorów projektów, pracowników gmin i ich rodzin. Gdyby sprawdzić prawidłowość wszystkich projektów to ponad połowa powinna być zwrócona. Podobno Sobieski się kończy a zaczyna Polesie u mnie w gminie jest 4 osoby które się tym zajmuje jedna wielka żenada, zamiast ze sobą współpracować to rywalizują. Szkoda na takie rzeczy kasy. Rozumiem że jak jest okazja to się korzysta ale żeby aż takie przekręty robić. Np: gość dostał z Sobieskiego kasę na ZAKŁAD POGRZEBOWY po 3 miesiącach zwinął interes i chodzi śmiejąc się że została mu niezła sakiewka.
Od dawna wiadomo że nad dotacjami z Sobieskiego niema żadnej kontroli a kasa idzie głównie na zagraniczne wycieczki dla koordynatorów projektów, pracowników gmin i ich rodzin. Gdyby sprawdzić prawidłowość wszystkich projektów to ponad połowa powinna być zwrócona. Podobno Sobieski się kończy a zaczyna Polesie u mnie w gminie jest 4 osoby które się tym zajmuje jedna wielka żenada, zamiast ze sobą współpracować to rywalizują. Szkoda na takie rzeczy kasy. Rozumiem że jak jest okazja to się korzysta ale żeby aż takie przekręty robić. Np: gość dos... rozwiń
Avatar
Gość / 5 lipca 2015 o 15:14
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3357389,lubelszczyzna-nepotyzm-i-kumoterstwo-w-arimr,id,t.html
Avatar
Gość / 5 lipca 2015 o 15:13
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3357389,lubelszczyzna-nepotyzm-i-kumoterstwo-w-arimr,id,t.html
Avatar
Zuza / 28 czerwca 2015 o 11:23

Jak zostać Prezesem Fundacji przyznającej dotacje dla przedsiębiorców???
Odpowiedź być żołnierzem, pistoletem Sobonia dodatkowo sąsiadem i przyjacielem pana Deca byłego sekretarza gminy Mełgiew i syna wieloletniej niezastąpionej urzędniczki tejże gminy. Poprzednie doświadczenie archiwista w UM Świdnik!!!!!!
I ktoś taki ma prawo decydować o milionach dla przedsiębiorców? Brawo PIS ładnych macie frontmenów nie ma co ;)

Łukasz Reszka jest kierownikiem zespołu fundacji. Prezes to zupełnie inne stanowisko.
Łukasz Reszka jest kierownikiem zespołu fundacji. Prezes to zupełnie inne stanowisko. rozwiń
Avatar
Zuza / 28 czerwca 2015 o 11:15

No własnie, a dlaczego nie było zapisu? Ponieważ "z góry było wiadomo", że osoby "związane z fundacją" złożą wniosek.
Proszę Kolego zauważyć, że regulamin wszelkich konkursów jest obwarowany zapisem, iż "Uczestniczyć w Konkursie nie mogą:pracownicy lub współpracownicy Organizatora, a także członkowie ich najbliższych rodzin, osoby wchodzące w skład Komisji, a także członkowie ich najbliższych rodzin, pracownicy lub współpracownicy Zleceniodawcy oraz członkowie ich najbliższych rodzin."
Z tego wynika, iż fundacja wiedziała, że członkowie fundacji i/lub ich rodziny złożą wniosek...
Teraz szanowny Pan podkreśla, że nie było o tym mowy w regulaminie, to "bujać się" - w sądzie miałby rację, ale niesmak pozostał.
Ciekaw jestem czy w regulaminie na przyjmowanie wniosków na lata 2015 - 2020 również został pominięty zapis o "niebraniu udziału pracowników i ich rodzin"? pewnie nie, zatem należy się spodziewać, że za rok, 2, 5 temat powróci.
Zatem niech się Szanowny Pan nie dziwi, że komentarze są niepochlebne, skoro świadomie w regulaminie nie umieszczono zapisu, który w/w. Fundacje, instytucje publiczne działają na inncyh prawach niż prowadzenie przysłowiowego "sklepu", tutaj ma być przejrzystość, transparentność, a argument "przecież to dla dobra regionu i jego uatrakcyjnienia" to jak słynna wypowiedź Lecha Wałęsy, że każdy otrzyma 100 milionów.
Puenat na przyszłość - robisz projekt, to trzymaj rodzinę, kumpli, znajomych z dala od niego.

Brat jest najbliższą rodziną, sistra cioteczna już nie.
Brat jest najbliższą rodziną, sistra cioteczna już nie. rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2016 o 19:06
PSL przy korycie. teraz już się nie szczypią. Burmistrz Piask Holewa steruje Podłodowskim oraz Koledziejczykiem. Swoi wśród wybrańców. Dokładnie
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2015 o 21:23

Dokładnie chcą przejąć kontrolę nad fundacją

Już Piaski przejęły kontrole na Fundacją faworyta Burmistrza jest Prezesem Fundacji.

Avatar
gość / 29 lipca 2015 o 15:22

Daje Pan bardzo dobry przykład ludziom,dla których przyznanie się do winy przerasta ich możliwości...Brawo !!! A przecież to takie proste.

Avatar
Przeprosiny / 29 lipca 2015 o 12:16

Przeprosiny

Chciałbym bardzo przeprosić mojego kolegę za komentarz na forum Dziennika Wschodniego pod artykułem: „Swoi wśród wybrańców. Dotacje dla kuzynki radnego PiS i brata pracownika fundacji”, z którym on osobiście nie miał nic wspólnego.

Bardzo Ciebie przepraszam, że posłużyłem się twoim nazwiskiem, używając go w nicku komentującego. Wiedz jednak, iż nie działałem w złej wierze, a tylko pod  wpływem chwilowych emocji.

Wszystko to spowodowane było tym, że praca naszego zespołu włożona  
w organizację gry terenowej została przedstawiona w nieprawdziwy sposób poprzez komentujących. Te wszystkie wpisy i cała atmosfera na forum bardzo mnie poruszyły, dlatego też chciałem trochę rozluźnić tę dyskusję dodając ten wpis.

Nie wiem czy to wszystko zrozumiesz oraz czy moje przeprosiny do Ciebie dotrą, ale nie mam już innego pomysłu jak mógłbym to uczynić.

Mam nadzieję, że przyjmiesz moje przeprosiny, bo próbowałem już chyba wszystkiego sam o tym doskonale wiesz. Na pewno to co uczyniłem było bardzo głupie z mojej strony i wiem, że postąpiłem źle posługując się twoimi danymi.

Wiesz już o mojej skrusze, nie ukrywam tego faktu i proszę nie traktuj mnie jako wroga.

Ponadto chciałbym również przeprosić inne osoby, które mogły się poczuć urażone
i mogły mieć z tego tytułu nieprzyjemności.

Jeszcze raz serdecznie przepraszam.

R. Słowikowski

Przeprosiny

Chciałbym bardzo przeprosić mojego kolegę za komentarz na forum Dziennika Wschodniego pod artykułem: „Swoi wśród wybrańców. Dotacje dla kuzynki radnego PiS i brata pracownika fundacji”, z którym on osobiście nie miał nic wspólnego.

Bardzo Ciebie... rozwiń

Avatar
Gość / 20 lipca 2015 o 23:25
ot cały PIS
Avatar
Gość / 13 lipca 2015 o 18:14
Od dawna wiadomo że nad dotacjami z Sobieskiego niema żadnej kontroli a kasa idzie głównie na zagraniczne wycieczki dla koordynatorów projektów, pracowników gmin i ich rodzin. Gdyby sprawdzić prawidłowość wszystkich projektów to ponad połowa powinna być zwrócona. Podobno Sobieski się kończy a zaczyna Polesie u mnie w gminie jest 4 osoby które się tym zajmuje jedna wielka żenada, zamiast ze sobą współpracować to rywalizują. Szkoda na takie rzeczy kasy. Rozumiem że jak jest okazja to się korzysta ale żeby aż takie przekręty robić. Np: gość dostał z Sobieskiego kasę na ZAKŁAD POGRZEBOWY po 3 miesiącach zwinął interes i chodzi śmiejąc się że została mu niezła sakiewka.
Od dawna wiadomo że nad dotacjami z Sobieskiego niema żadnej kontroli a kasa idzie głównie na zagraniczne wycieczki dla koordynatorów projektów, pracowników gmin i ich rodzin. Gdyby sprawdzić prawidłowość wszystkich projektów to ponad połowa powinna być zwrócona. Podobno Sobieski się kończy a zaczyna Polesie u mnie w gminie jest 4 osoby które się tym zajmuje jedna wielka żenada, zamiast ze sobą współpracować to rywalizują. Szkoda na takie rzeczy kasy. Rozumiem że jak jest okazja to się korzysta ale żeby aż takie przekręty robić. Np: gość dos... rozwiń
Avatar
Gość / 5 lipca 2015 o 15:14
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3357389,lubelszczyzna-nepotyzm-i-kumoterstwo-w-arimr,id,t.html
Avatar
Gość / 5 lipca 2015 o 15:13
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3357389,lubelszczyzna-nepotyzm-i-kumoterstwo-w-arimr,id,t.html
Avatar
Zuza / 28 czerwca 2015 o 11:23

Jak zostać Prezesem Fundacji przyznającej dotacje dla przedsiębiorców???
Odpowiedź być żołnierzem, pistoletem Sobonia dodatkowo sąsiadem i przyjacielem pana Deca byłego sekretarza gminy Mełgiew i syna wieloletniej niezastąpionej urzędniczki tejże gminy. Poprzednie doświadczenie archiwista w UM Świdnik!!!!!!
I ktoś taki ma prawo decydować o milionach dla przedsiębiorców? Brawo PIS ładnych macie frontmenów nie ma co ;)

Łukasz Reszka jest kierownikiem zespołu fundacji. Prezes to zupełnie inne stanowisko.
Łukasz Reszka jest kierownikiem zespołu fundacji. Prezes to zupełnie inne stanowisko. rozwiń
Avatar
Zuza / 28 czerwca 2015 o 11:15

No własnie, a dlaczego nie było zapisu? Ponieważ "z góry było wiadomo", że osoby "związane z fundacją" złożą wniosek.
Proszę Kolego zauważyć, że regulamin wszelkich konkursów jest obwarowany zapisem, iż "Uczestniczyć w Konkursie nie mogą:pracownicy lub współpracownicy Organizatora, a także członkowie ich najbliższych rodzin, osoby wchodzące w skład Komisji, a także członkowie ich najbliższych rodzin, pracownicy lub współpracownicy Zleceniodawcy oraz członkowie ich najbliższych rodzin."
Z tego wynika, iż fundacja wiedziała, że członkowie fundacji i/lub ich rodziny złożą wniosek...
Teraz szanowny Pan podkreśla, że nie było o tym mowy w regulaminie, to "bujać się" - w sądzie miałby rację, ale niesmak pozostał.
Ciekaw jestem czy w regulaminie na przyjmowanie wniosków na lata 2015 - 2020 również został pominięty zapis o "niebraniu udziału pracowników i ich rodzin"? pewnie nie, zatem należy się spodziewać, że za rok, 2, 5 temat powróci.
Zatem niech się Szanowny Pan nie dziwi, że komentarze są niepochlebne, skoro świadomie w regulaminie nie umieszczono zapisu, który w/w. Fundacje, instytucje publiczne działają na inncyh prawach niż prowadzenie przysłowiowego "sklepu", tutaj ma być przejrzystość, transparentność, a argument "przecież to dla dobra regionu i jego uatrakcyjnienia" to jak słynna wypowiedź Lecha Wałęsy, że każdy otrzyma 100 milionów.
Puenat na przyszłość - robisz projekt, to trzymaj rodzinę, kumpli, znajomych z dala od niego.

Brat jest najbliższą rodziną, sistra cioteczna już nie.
Brat jest najbliższą rodziną, sistra cioteczna już nie. rozwiń