Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2011 r.
11:56
Edytuj ten wpis

Szef firmy Contbus złamał prawo zbierając dane klientów

Autor: Zdjęcie autora Pit
0 6 A A
Właściciel Contbusa musi zapłacić 4 tysiące zł kosztów sądowych (Archiwum)
Właściciel Contbusa musi zapłacić 4 tysiące zł kosztów sądowych (Archiwum)

Właściciel firmy Contbus Stanisław O. złamał prawo zbierając dane klientów rezerwujących miejsce w busie przez stronę internetową. Sąd Rejonowy uznał jednak, że przestępstwo jest mało szkodliwe i umorzył postępowanie w tej sprawie na rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Stanisław O. popełnił przestępstwo, okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości – stwierdził w czwartek sędzia Tomasz Posłuszny.

Właściciel firmy Contbus stanął przed sądem z powodu strony internetowej swojej firmy i sposobu, w jaki pasażerowie rezerwowali tam bilety na busa. Żeby zamówić miejsce na dany kurs trzeba było wpisać swój numer PESEL. Zbieranie takich danych nie zostało zgłoszone do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, ponadto na stronie internetowej nie było informacji dla pasażera o przysługujących mu prawach.

Stanisław O. w marcu został skazany na grzywnę 2 tysięcy zł. i odwołał się od tego. W czwartek Stanisław O. znowu stanął przed sądem. Adwokat szefa Contbusa wnosił o warunkowe umorzenie sprawy.

– Zmieniono sposób szyfrowania danych na stronie internetowej, klauzula informująca klienta o jego prawach jest widoczna – uzasadniał wniosek mecenas Tomasz Przeciechowski.

Sąd przychylił się do tego wniosku. – Czyny popełnione przez oskarżonego są niskiej szkodliwości społecznej, nie są znaczne, a uchybienia zostały usunięte przez informatyka – uzasadnił sędzia Posłuszny. – Naruszenie prawa było incydentalne, wywiad środowiskowy przeprowadzony przez policjantów daje przekonanie, że Stanisław O. nie popełni kolejnego przestępstwa – dodał.

Właściciel Contbusa musi zapłacić 4 tysiące zł kosztów sądowych. Jeśli w ciągu roku Stanisław O. popełni jakieś przestępstwo sąd zastanowi się, czy wrócić do sprawy. Wyrok nie jest prawomocny.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aaaa / 19 maja 2011 o 17:12
Szanowni dziennikarze z Lublina nie mając "gorąccych" tematów prowokują sami, tylko zamiast odkryć jakąś naprawdę istotną aferę dokuczają Bogu ducha winnym ludziom. Czy on komuś krzywdę zrobił tym że zbierał dane? Desperaci w redakcjach zarabiają po 1000zł miesięcznie szukają komu dokopać żeby poczuł namiastkę biedy takiej jak oni doświadczają. Na prawdę irytujący musi to być zawód pseudodziennikarz.
Avatar
Jasio / 19 maja 2011 o 15:50
Ale sie czepili tego Contbusa. Wszyscy proboja ich zniszczyc, za malo lapowek daja?
Avatar
Gość / 19 maja 2011 o 15:29
"Żeby zamówić miejsce na dany kurs trzeba było wpisać swój numer PESEL"

Zamówiłem kiedyś (dostawa kurierem do domu) telefon na kartę w ORANGE (najtańszy model za 99 PLN).
Przy odbiorze przesyłki kurier chciał spisać mój numer PESEL i numer dowodu osobistego.
Zadzwoniłem do ORANGE na infolinię. Potwierdzili, że to konieczna ich procedura.
Wykopałem kuriera za drzwi, a telefon kupiłem po kilku dniach w normalnym sklepie.

Wyłudzanie danych osobowych przy transakcji kupna - sprzedaży jest zabronione przez prawo.
"Żeby zamówić miejsce na dany kurs trzeba było wpisać swój numer PESEL"

Zamówiłem kiedyś (dostawa kurierem do domu) telefon na kartę w ORANGE (najtańszy model za 99 PLN).
Przy odbiorze przesyłki kurier chciał spisać mój numer PESEL i numer dowodu osobistego.
Zadzwoniłem do ORANGE na infolinię. Potwierdzili, że to konieczna ich procedura.
Wykopałem kuriera za drzwi, a telefon kupiłem po kilku dniach w normalnym sklepie.

Wyłudzanie danych osobowych przy transakcji kupna - s... rozwiń
Avatar
nb / 19 maja 2011 o 15:08
Tylko firma tele. jest zgłoszona do GIODO. Conttbus złamał prawo i powinni zamknąć firmę. Prawo jest za słabe.
Avatar
Toto / 19 maja 2011 o 15:05
Nie musowo rezerwować miejsca w Contbusie, są też inne firmy przewozowe, gdzie rezerwacji można dokonać telefonicznie albo pojechać "z marszu". Bez łaski.
Avatar
mosquito / 19 maja 2011 o 13:35
Jakakolwiek firma telekomunikacyjna przy zawieraniu umowy zbiera więcej danych niż Contbus. Wygląda to na nękanie !
Avatar
aaaa / 19 maja 2011 o 17:12
Szanowni dziennikarze z Lublina nie mając "gorąccych" tematów prowokują sami, tylko zamiast odkryć jakąś naprawdę istotną aferę dokuczają Bogu ducha winnym ludziom. Czy on komuś krzywdę zrobił tym że zbierał dane? Desperaci w redakcjach zarabiają po 1000zł miesięcznie szukają komu dokopać żeby poczuł namiastkę biedy takiej jak oni doświadczają. Na prawdę irytujący musi to być zawód pseudodziennikarz.
Avatar
Jasio / 19 maja 2011 o 15:50
Ale sie czepili tego Contbusa. Wszyscy proboja ich zniszczyc, za malo lapowek daja?
Avatar
Gość / 19 maja 2011 o 15:29
"Żeby zamówić miejsce na dany kurs trzeba było wpisać swój numer PESEL"

Zamówiłem kiedyś (dostawa kurierem do domu) telefon na kartę w ORANGE (najtańszy model za 99 PLN).
Przy odbiorze przesyłki kurier chciał spisać mój numer PESEL i numer dowodu osobistego.
Zadzwoniłem do ORANGE na infolinię. Potwierdzili, że to konieczna ich procedura.
Wykopałem kuriera za drzwi, a telefon kupiłem po kilku dniach w normalnym sklepie.

Wyłudzanie danych osobowych przy transakcji kupna - sprzedaży jest zabronione przez prawo.
"Żeby zamówić miejsce na dany kurs trzeba było wpisać swój numer PESEL"

Zamówiłem kiedyś (dostawa kurierem do domu) telefon na kartę w ORANGE (najtańszy model za 99 PLN).
Przy odbiorze przesyłki kurier chciał spisać mój numer PESEL i numer dowodu osobistego.
Zadzwoniłem do ORANGE na infolinię. Potwierdzili, że to konieczna ich procedura.
Wykopałem kuriera za drzwi, a telefon kupiłem po kilku dniach w normalnym sklepie.

Wyłudzanie danych osobowych przy transakcji kupna - s... rozwiń
Avatar
nb / 19 maja 2011 o 15:08
Tylko firma tele. jest zgłoszona do GIODO. Conttbus złamał prawo i powinni zamknąć firmę. Prawo jest za słabe.
Avatar
Toto / 19 maja 2011 o 15:05
Nie musowo rezerwować miejsca w Contbusie, są też inne firmy przewozowe, gdzie rezerwacji można dokonać telefonicznie albo pojechać "z marszu". Bez łaski.
Avatar
mosquito / 19 maja 2011 o 13:35
Jakakolwiek firma telekomunikacyjna przy zawieraniu umowy zbiera więcej danych niż Contbus. Wygląda to na nękanie !
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 9

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 1

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 18

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!