piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Szef lubelskiego PiS dostał 40 tys. zł zadośćuczynienia za areszt w stanie wojennym

Dodano: 15 marca 2012, 10:24

Krzysztof Michałkiewicz w sądzie (Maciej Kaczanowski)
Krzysztof Michałkiewicz w sądzie (Maciej Kaczanowski)

Poseł Krzysztof Michałkiewicz, szef lubelskiego PiS dostanie 40 tys. zł zadośćuczynienia za to, że w stanie wojennym dziewięć miesięcy spędził w więzieniu. Sąd Apelacyjny w Lublinie nakazał jeszcze raz ustalić ile należy się parlamentarzyście z tytułu utraconych zarobków w tamtym czasie.

Poseł Krzysztof Michałkiewicz domagał się w sumie 200 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za aresztowanie. Przed stanem wojennym był pracownikiem NSZZ Solidarność, wydawał biuletyn. Na podstawie dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego sąd wojskowy skazał go na 2,5 roku więzienia. Późniejszy poseł odsiedział 9 miesięcy. Potem wyjechał do Australii.

W październiku ub. roku Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał Michałkiewiczowi 40 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdy moralne związane z aresztowanie. Odmówił wypłaty odszkodowania za utracone zarobki.
Michałkiewicz odwołał się od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Chciał wyższego zadośćuczynienia za krzywdy i odszkodowania.

- Uważam, że mam prawo być tak samo traktowany jak inni, którzy byli niesłusznie aresztowani i skazani na skutek pomyłki sądowej – mówi na dzisiejszej rozprawie.

Lech Skuczyński, jego adwokat nawiązał do odszkodowania, które za niesłuszne aresztowanie dostał Władysław Szczeklik, były komendant policji w Białej Podlaskiej.

- Policjant dostał 400 tys. zł za pół roku pozbawienia wolności, nie widzę powodów, żeby tamte czasy traktować łagodniej niż obecne – stwierdził.

I podkreślał, że wyjazd za granice nie był zwykłą emigracją. – Dostał bilet w jedną stronę, usłyszał od SB, że albo wyjeżdża za granicę i dostaje ułaskawienie albo wraca do więzienia – mówił prawnik o swoim kliencie.
Sędziowie doszli do wniosku, że 40 tys. zł zadośćuczynienia za dziewięć miesięcy aresztowania to właściwa kwota. I w tej części utrzymali wyrok w mocy.

- Wniosek represjonowanego dotyczył szerszych krzywd doznanych za jego działalność, sąd mógł zasądzić tylko za krzywdy związane z aresztowaniem – uzasadniał sędzia Jacek Michalski.

Sąd Apelacyjny nakazał sądowi okręgowemu jeszcze raz zająć się sprawą odszkodowania. Michałkiewicz po aresztowaniu nie pobierał wynagrodzenia. Sąd ma wyliczyć ile przez to stracił.
Czytaj więcej o:
jożin z bażin
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jożin z bażin
jożin z bażin (15 marca 2012 o 19:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jarek' timestamp='1331816432' post='610299']
liczymy ze przekarze pan te 40 tys. na cele charytatywne
[/quote]
Ja nie zgadzam się aby moje podatki oddawać temu wargatemu udanemu inaczej.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2012 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='derlppo444' timestamp='1331820024' post='610323']
NIECH PiSIak Michałkiewicz idzie do władz PRL by mu oddały kasę tylu byłych ubeków pobiera wysokie emerytury,czemu ja pracując i płacąc podatki mam tej miernocie dawać prezent 40 tysł????11TO JAKIŚ K...ABSURD!!
[/quote]
Musiałby komorowski cofnąć swoją decyzje,i zabrać wysokie emerytury tym es-bekom co ich tak bronił i nie pozwolił ruszyć ich wynagrodzenia Sądze że stary komuch na to nie pójdzie.Musisz się do niego zwrócić,on dzisiaj jest spadkobiercą PRL-u i jego reprezentantem.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2012 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chętnie dał bym się zapuszkować na 9 miesięcy, mieć za friko dach nad głową i dobre żarcie.
Po wyjściu dostać jeszcze 40 tysięcy ... na nową drogę życia.
Rozwiń
derlppo444
derlppo444 (15 marca 2012 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIECH PiSIak Michałkiewicz idzie do władz PRL by mu oddały kasę tylu byłych ubeków pobiera wysokie emerytury,czemu ja pracując i płacąc podatki mam tej miernocie dawać prezent 40 tysł????11TO JAKIŚ K...ABSURD!!
Rozwiń
Gimnazjalistka
Gimnazjalistka (15 marca 2012 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze żeby dostał od Wałęsy obiecane 100 mln zł i żył będzie sobie jak pączek w maśle.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!