sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Szef Teatru NN doceniony. "Czuję się fantastycznie"

Autor: Daniel Drob

Fot. Karolina Kryczka-Kowalska
Fot. Karolina Kryczka-Kowalska

Tomasz Pietrasiewicz, założyciel i dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, został uhonorowany nagrodą POLIN. To wyróżnienie warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich przyznawało po raz pierwszy

Ośrodek powstał w 1990 r. w Bramie Grodzkiej, łączącej niegdyś dwie części miasta: chrześcijańską i żydowską. Głównym celem placówki jest ratowanie przed zapomnieniem historii wymordowanych podczas II wojny światowej Żydów.

– Dzięki działalności Tomasza Pietrasiewicza, Brama Grodzka symbolicznie odzyskała swoją dawną funkcję. Jest miejscem, w którym nieustannie pielęgnuje się pamięć o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości miasta – mówił Marian Turski, przewodniczący kapituły nagrody i szef rady Muzeum Historii Żydów Polskich.

– Czuję się fantastycznie – cieszy się Pietrasiewicz. – Ta nagroda pokazuje, że nasz ośrodek wcale nie jest tylko lokalną instytucją, która istnieje z powodu jakichś lokalnych układów, jak mówią niektórzy. Zostaliśmy docenieni na zewnątrz. Muzeum Historii Żydów Polskich to instytucja o światowym wymiarze – mówi Pietrasiewicz.

Do nagrody nominowani byli także: Jan Jagielski, pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma; Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”; Joanna Podolska, dyrektor łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce.

Jak podkreśla laureat, warszawskie muzeum oraz lubelski ośrodek stale ze sobą współpracują. – Gdy muzeum powstawało, go władze korzystały z naszego doświadczenia. Choć nasze instytucje zdecydowanie się różnią to nadal wymieniamy się doświadczeniami – mówi Pietrasiewicz. I zapowiada, że przyszłe działania ośrodka będą skupiały się na zbieraniu dokumentacji o dziejach lubelskich Żydów.

Gość
polski goj
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 października 2015 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy nie będzie to czynem zabronionym, jeżeli nie przyłączę się do gratulacji i słów uwielbienia?
Rozwiń
polski goj
polski goj (10 października 2015 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Objawienie 2: (9)  "znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana."

Większość z czytelników nie wie, że Polacy należący do rodziny Słowian są jednym z 10 zaginionych plemion Izraela. Stąd te prześladowania Polaków, Słowian i białej rasy.

80% obecnych Żydów nie ma nic wspólnego z Biblijnymi Jedejczykami, tylko w prostej linii wywodzi się z okrutnego, przewrotnego, żądnego władzy i zysków plemienia Chazarów zamieszkujących tereny obecnej Ukrainy.

Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2015 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spytajcie Polaków z "S" jak Ich Jaruzel w stanie wojennym wygonił z Polski i mieli nieszczęście trafić do Paryża. Tam Ich przywitała grupa polskich Żytdów w taki sposób, że musieli szybko żebrać Jaruzela o powro na Śląsk bo z tamtą wyjechali. A teraz wycierają sobie ryje Polakami i oskarżają nas o rasizm i faszyzm. Nawet 11 listopaDA TO WG ŻYDÓW ŚWIĘTUJĄ POLSCY FASZYŚCI.
Rozwiń
folkatka
folkatka (10 października 2015 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dostał ją do wyrka na wieczyste użytkowanie za to, że ich wpuścił do Polski jak Hiszpanie się na nich poznali i wypędzili. Ciekawe, kiedy Polacy się POznają kto nimi rządzi...?

Mylisz fakty. Hiszpańscy Zydzi zostali wypędzeni pod koniec XV wieku, przez Izabelę i Ferdynanda. Trafili także i do Polski - do Zamościa. Pamiatka po nich jest tamtejsza renesansowa synagoga. W czasach Kazimierza Wielkiego moglismy mieć do czynienia z Żydami, wypedzonymi z Europy Zachodniej z powodów oskarżenia ich o sprowadzenie czarnej śmierci. Legenda z Esterką jest legendą, gdzieś czytałam, ze narodziła się, poniewaz spoleczeństwo poszukiwało wyjasnienia nadzwyczajnej wprost łaskawości, jaką ten władca obdarzył Zydów, obdarzajac ich licznymi przywilejami, i powierzajac wazne państwowe funkcje. A że Kazio był znany jako kobieciarz, więc cóż...

Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrzę że Tułajew z Soboniem nie zdążyli oprotestować wydarzenia, że za mało wnosi wartości chrześcijańskich. Chociaż jeśli prześpimy wybory, to i takie abstrakcje mogą mieć miejsce.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!