piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Sześćdziesiąt lat puławskiego zespołu szkół

  Edytuj ten wpis

Za kilkanaście dni Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach będzie obchodził jubileusz 60-lecia działalności.

Uroczystość zostanie połączona z III zjazdem absolwentów.
Komputer w kuchni
Uroczystości jubileuszowe połączone z III zjazdem absolwentów zaplanowano na sobotę, 13 października. Puławska szkoła kształci obecnie w 42 oddziałach 1246 uczniów w zawodach gastronomicznych, handlowych i ekonomicznych. Młodzież pochodzi głównie z powiatu puławskiego. Ponad 200 uczniów jest mieszkańcami sąsiednich powiatów zwoleńskiego, kozienickiego i opolskiego.
Duże znaczenie dla jakości kształcenia w ZSZ nr 1 miał wdrażany w latach 1994–98 zmodernizowany program kształcenia zawodowego „Phare Move”. Od dwóch lat do planu nauczania Technikum Gastronomicznego wprowadzany jest przedmiot „komputer w branży gastronomicznej”. Innowacja ta cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży.
– Przygotowanie ucznia do wymagań trudnego rynku pracy to dziś największe dla nas wyzwanie. Oprócz dotychczasowych, tradycyjnych kierunków nauczania planujemy, by już w następnym roku młodzież mogła zdobywać wiedzę w liceum o profilu akademickim i społeczno- usługowym, w tym w klasach ekonomiczno-handlowej, handlowej, promocji i marketingu i klasie turystyczno-gastronomiczno-hotelarskiej – powiedziała Dziennikowi Wanda Latkowska Kwiatek, dyr. ZSZ nr 1.
Gimnazjum kupieckie
Szkoła największy sukces odniosła w roku szkolnym 1999/2000 w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Pierwsze miejsce w Polsce zdobył Paweł Wójtowicz, obecnie student pierwszego roku ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku szkolnym do zawodów centralnych zakwalifikowała się Justyna Szymanek. Kadrę stanowi 75 nauczycieli oraz 19 pracowników administracji
i obsługi.
Szkoła powstała w bardzo niekorzystnych dla edukacji czasach, w 1941 roku. Założyła ją Anna Renet-Jursz. Pierwotnie nosiła nazwę prywatnej Szkoły Handlowej. Mimo zakazu okupanta realizowano w niej program gimnazjum i dodatkowo przedmioty zawodowe. Dzięki wysokiemu poziomowi nauczania, już jako koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie, placówka w 1946 otrzymała prawa szkoły państwowej. Z powodu jednak braku odpowiednich warunków lokalowych, w 1955 r. szkołę zlikwidowano. Reaktywowano ją dwa lata później jako Technikum Gospodarcze. W 1962 r. uczniowie rozpoczęli już naukę w nowej szkole przy ul. Polnej. W 1989 r. obiekt został rozbudowany z inicjatywy dyr. Czesława Chruścickiego i do dziś z powodzeniem służy blisko 1250 uczniom.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!