czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Szkoła sędziów jednak w Lublinie. Ruszy na początku 2014 roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2013, 20:30

 (Archiwum)
(Archiwum)

Z początkiem przyszłego roku ruszy w Lublinie nowa szkoła dla sędziów i prokuratorów. Nie ma zagrożenia, że ośrodek zostanie przeniesiony do Warszawy.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury działa od 2009 r. Ma siedziby w Krakowie i Lublinie. W stolicy Małopolski urzęduje dyrekcja. Placówka w Lublinie odpowiada głównie za podnoszenie kwalifikacji sędziów i prokuratorów.

Szkoła jest gospodarzem pałacu Morskich przy Krakowskim Przedmieściu 62. Ratusz podarował jej ten gmach. W pałacu ma powstać nowoczesne centrum szkoleniowe. Władze województwa zdecydowały się dofinansować projekt 15 mln zł z funduszy europejskich. Całość pochłonie ok. 20 mln zł.

Tymczasem z nieoficjalnych informacji wynikało, że już od początku roku Krajowa Rada Sądownictwa zabiega o umieszczenie nowego ośrodka w Warszawie. Powodem miało być słabe skomunikowanie Lublina z resztą kraju. – Były różne głosy, ale nikt nie kwestionuje położenia ośrodka – zapewnia sędzia Adam Czerwiński, zastępca dyrektora KSSiP. – W maju uczestniczyliśmy we wspólnej konferencji z KRS. Dyskutowaliśmy o organizacji szkolenia ustawicznego. Wcześniej przedstawiliśmy opcje związane z naszą dalszą działalnością.

Według sędziego, wątpliwości KRS mogły wynikać z nieporozumienia. – Ktoś mógł założyć, że szkolenia będą się odbywały tylko u nas, tymczasem szkoła działa w całym kraju – wyjaśnia Czerwiński. – Sędzia z Gdańska nie będzie musiał podróżować do Lublina. Nasz ośrodek będzie obsługiwał południowo-wschodnią część kraju.

Za pozostawieniem szkoły w Lublinie przemawiają również finanse. Ośrodek musi działać w pałacu Morskich minimum pięć lat. W przeciwnym razie Unia może upomnieć się o zwrot dotacji.

Tymczasem remont gmachu jest już zaawansowany. – 70 proc. prac za nami – wyjaśnia Czerwiński. – Pozostało jeszcze wykończenie ścian i posadzek. Trzeba też dokończyć prace w dużej auli.

Powstanie ona w miejscu, gdzie przed laty była sala operacyjna banku Pekao SA. Na tyłach pałacu, zamiast starej przybudówki postawiono nowy budynek o trzech kondygnacjach. Znajdzie się tam sala komputerowa, biblioteka i sale szkoleniowe.

Remont powinien się zakończyć w tym roku. Później budowlańcy zabiorą się za otoczenie gmachu. Otwarcie całego ośrodka i rozpoczęcie działalności na pełną skalę planowane jest na pierwszą połowę 2014 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
henryk
Gość
Barbara Ubryk
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

henryk
henryk (10 czerwca 2013 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobra oby ostateczna decyzja że Szkoła sędziów będzie w Lublinie jak planowano kilka lat temu .wmieście i regionie gdzie jest bardzo duże bezrobocie to n\miła wiadomość

Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2013 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A sędzia X - łapówkara -prawo finansowe, a sędzia Y - która fałszowała dokumenty - etykę prawniczą

Rozwiń
Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (10 czerwca 2013 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Były wiceprezes sądu wojewódzkiego w Lublinie niejaki Włodzimierz K. który został złapany przez policję za jazdę pod wpływem i pobił policjanta będzie tam wykładał kindersztubę prawniczą.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!