poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Szlaban na kasę od marszałka?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 listopada 2009, 20:38
Autor: (rp)

Czarne chmury nad spółką, która ma pożyczać pieniądze i dawać poręczenia przedsiębiorcom z Lubelszczyzny. Bo wchodzący w jej skład samorząd województwa nie ma prawa przekazać na ten cel 2,5 mln zł – twierdzi Regionalna Izba Obrachunkowa.

Spółka – tworzona przez marszałka województwa, prezydenta Lublina i Bank Gospodarstwa Krajowego – ma pomóc firmom, które nie mają szans na samodzielny kredyt w banku. Lubelskie i Lublin wyłożą wspólnie 5 mln zł, a bank 10 mln zł. Fundusz ma pomagać mikro- i małym przedsiębiorstwom, a maksymalne poręczenie mogłoby dojść do 100 mln zł.

Sejmik województwa zgodził się na wejście do spółki w połowie października. Chce przekazać na ten cel 2,5 mln zł z kasy województwa. RIO twierdzi, że radni naruszyli prawo.

O co chodzi? Izba zauważyła: poza sferą użyteczności publicznej samorząd województwa może tworzyć spółki zajmujące się tylko promocją, edukacją i działalnością wydawniczą, służącą rozwojowi województwa. Tymczasem wspomniana firma nie spełnia tego wymogu.

Uchwała RIO w piątek dotarła do Urzędu Marszałkowskiego. Teraz zajmą się nią prawnicy urzędu. Izba dała wojewódzkim radnym tydzień na wycofanie się z decyzji lub dostarczenie wyjaśnień.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
123
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

123
123 (8 listopada 2009 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale kwas. Kolejny zresztą. Teraz będą próbowali udowodnić, że jest to sfera użyteczności publicznej jak komunikacja miejska czy wodociągi. Sprawa nie do do udowodnienia. Życzę szczęścia i zdrowia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!