wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Szpital faworyzuje firmę, w której udziały ma radna sejmiku?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2009, 21:48

Dyrekcja szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie z samorządowej pożyczki uregulowała m.in. część zaległości wobec firmy przygotowującej posiłki dla pacjentów. Tak się złożyło, że udziały w przedsiębiorstwie ma radna sejmiku.

In-Pak od lat zajmuje się żywieniem pacjentów, przy al. Kraśnickiej ma również swoją siedzibę. Do 2007 r. przedsiębiorstwo należało do Marzeny Świnarskiej, radnej sejmiku (PO). Ale szpital jest jednostką samorządową i radnej nie wolno robić z nim interesów. Świnarska zrezygnowała więc z kierowania firmą, ale jak wynika z sądowych rejestrów, nadal pozostaje jednym z udziałowców.

W grudniu ub. roku samorząd województwa pożyczył szpitalowi 8 mln zł na spłatę najpilniejszych długów. Dyrekcja przygotowała listę wierzycieli, a samorząd ją zatwierdził. W wykazie znalazła się m.in. firma In-Pak.

- To nie jest tak, że trafiła na początek kolejki. Mamy umowę z przedsiębiorstwem, a nie z osobą prywatną - mówi Ryszard Śmiech, dyrektor szpitala. - Staraliśmy się zachować proporcje. W pierwszej kolejności regulujemy zobowiązania wobec firm, które zapewniają bieżące funkcjonowanie szpitala. In-Pak zapewnia jedzenie.

Dyrekcja nie ujawnia, ile placówka jest winna In-Pakowi. Nie wiadomo też, jakie zaległości już uregulowano. W tej chwili trwają negocjacje z wierzycielami. Szpital może spłacać kolejne długi, bo samorząd zgodził się poręczyć kredyt w wysokości 30 mln zł. Powinno wystarczyć na spłatę blisko jednej trzeciej zobowiązań. Czy i tym razem In-Pak znajdzie się na liście?

- Chcemy uregulować zobowiązania wymagalne. Długi wobec tej firmy do takich należą - mówi Śmiech. - Takie przedsiębiorstwa, umożliwiają działanie szpitala. Wątpliwości w tej sprawie to jakieś nieporozumienie.

Podobnego zdania jest Arkadiusz Bratkowski z Zarządu Województwa. Zapewnia, że samorząd nie zajmował się długami poszczególnych firm. Nie było też żadnych sugestii co do kolejności regulowania zobowiązań. - Każdy, kto ma żądania finansowe wobec szpitala, może domagać się ich zwrotu - kwituje Bratkowski.

Radna Świnarska nie chce rozmawiać na temat In-Paku. Dziennikarzy odsyła do firmowego prawnika. - Szpital nadal ma wobec nas spore zobowiązania. Reguluje je z opóźnieniem, raz na kilka miesięcy - mówi Tomasz Furgał, radca prawny firmy. - Z naszej strony jest dobra wola. Rozumiemy dramatyczną sytuację finansową.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lambda
~Darek~
konował
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lambda
lambda (26 marca 2009 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warto zainteresować się powiązaniami radnej z dyrektorem Śmiechem, a także poczynaniami biznesowymi tego ostatniego na innych poletkach.
Rozwiń
~Darek~
~Darek~ (24 marca 2009 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radna o której jest mowa w artykule w dalszym ciągu kieruje frmą, w tym szpitalu posiada jeszcze barek i 2 stoiska.... i to też nie wszystko w tym szpitalu, po prostu ma monopol nie tylko w tym,dodać należy jeszcze kilka sklepów .... w każdej działalności jest osobą kierującą wszystkim.
Oby mniej takich osób, które mają powiązania z urzędem a własną dziłalnością, sama zainteresowana doskonale wie w jaki sposób działa.
Nie jest to absolutnie odwrócenie uwagi od spraw Palikota,on wie świetnie jak zarabiać pieniądze w uczciwy sposób !!!
A ta sprawa jest naprawdę warta dokładnej analizy i sprawdzenia działalności radnej
Rozwiń
konował
konował (24 marca 2009 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ten artykuł to próba odwrócenia uwagi ludzi od szwindli Palikota i Łatki w sprawie kampanii wyborczej?. Znowu Palikot chce przykryć swoje afery jakimiś wypocinami "że gdzieś ktoś coć oddał dłług czy nie oddał a jak tak to inaczej". Chyba jak ktoś jest winien komuś pieniądze to winien je jak najszybciej oddać. czyż nie "mister 50 %. a o płaceniu przez Palikot zobowiązań to proponuje przeczytać wywiad jego byłej żony w Dzienniku ogólnopolskim
Rozwiń
~Ania~
~Ania~ (24 marca 2009 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście, że faworyzuje może ktoś wkońcu z PO pozbędziedzie się takiej osoby, ona powinna być wykluczona z PO.
Poza tym ... szkoda pisać mogę tylko powiedzieć zajmijcie się dokładnie tą sprawą, a wiele innych równie ciekawych i nie fair się dowiemy o działalności tej radnej.
Rozwiń
Rzepka
Rzepka (24 marca 2009 o 06:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozdrowienia dla "ogrodnikow szpitalnych dlugow"!!!
To, ze regulowane sa dlugi i zobowiazania z firmami "przylepionymi" do szpitala nie jest niczym zlym a wrecz przeciwnie - godnym pochwaly.
To, ze udzialowcem jednej z firm "przylepionych" do finansowanego z publicznych pieniedzy szpitala jest radna, wymaga pilnej a wrecz natychmiastowej kontroli warunkow "wspolpracy".
Nalezy w trybie niezwlocznym sprawdzic, czy ta "przylepiona" do finansowanej z naszych pieniedzy publicznej placowki zdrowotnej, jest tak dobra i konkurencyjna cenowo w stosunku do innych podmiotow z branzy.
Przy okazji prosze sprawdzic kim sa wlasciciele i udzialowocy pozostalych podmiotow "przylepionych" do w/w szpitala.

Niech zyja "ogrodnicy szpitalnych dlugow" - niech zyja, niech zyja!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!