niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Szpitale wystawiły chorych do wiatru

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2009, 22:20

Ze strachu przed długami szpitale na Lubelszczyźnie będą musiały jeszcze bardziej ograniczyć przyjęcia pacjentów. Chorzy będą tkwili w kolejkach do zabiegów i łóżek. Na początek - w kilkumiesięcznych.

Jak długo jeszcze będą przyjmowani pacjenci? Dopóki nie skończą się pieniądze limitowane umowami z NFZ.

- To jedyne rozwiązanie, by nie pogłębić długu i nie doprowadzić do zamknięcia placówki - mówi dyrektor chełmskiego szpitala, Mariusz Kowalczuk.

W Chełmie już wstrzymano operacje neurochirurgiczne kręgosłupa i zmniejszono liczbę operacji ortopedycznych. Pieniędzy brakuje, bo - twierdzą dyrektorzy - do szpitali trafia ich za mało. Dlatego prawie każdy z nich ma po kilka milionów złotych tzw. nadwykonań (zabiegi i procedury medyczne ponad limit). A za nadwykonania NFZ nie płaci.

Dyrektor lubelskiego funduszu wydał komunikat, by twardo pilnować limitów, a w razie ich wykorzystania "tworzyć system list oczekujących na świadczenia”. Dla pacjentów oznacza to tyle, że mogą nie dostać się do szpitala, który wydał zakontraktowane pieniądze. Trafią za to do kolejki. Na początek kilkumiesięcznej.

- To chore - uważa Adam Dyjach spod Hrubieszowa, który do chełmskiego szpitala zgłosił się na planowaną operację nogi. - Mogę się tylko cieszyć, że ja zdążyłem.

W Radzyniu Podlaskim pacjenci ponad limit nie przyjmowani są już od maja. Wszyscy ordynatorzy mają śledzić, czy nie przekraczają limitu. Jeśli pojawia się takie ryzyko - wstrzymują planowe przyjęcia i na łóżko mogą liczyć tylko ludzie, których życie jest zagrożone. Szpital kolejowy w Lublinie jeszcze próbuje negocjować z NFZ.

- Jeśli się nie uda, trzeba będzie wprowadzić ograniczenia i wszystko odbije się na pacjentach - mówi dyr. Mirosława Borowiec.

Wczoraj związkowcy z "Solidarności” poinformowali, że monitowali o pieniądze za nadwykonania wiceministra zdrowia Jakuba Szulca. Obiecał, że będą do 15 sierpnia.

- To nie znaczy, że szpitale dostaną 100 procent. Może to być 60-70 proc. - mówi Barbara Bogdańska z "S” w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Kiedy związkowcy słuchali obietnic wiceministra, szef NFZ powiedział dziennikarzom, że zapłata za nadwykonania, to problem… regionalnych oddziałów funduszu.

- Będziemy o tym mówić, jeśli dostaniemy dodatkowe pieniądze z centrali. Teraz ich nie ma - ucina Karol Ługowski, rzecznik lubelskiego NFZ.

POLSKA "B”

Dramat szpitali w regionie pogłębia krzywdzący podział pieniędzy. Bo im wysokość przeciętnego dochodu mieszkańca w województwie niższa, tym… niższa dotacja z NFZ. Minister zdrowia Ewa Kopacz obiecała, że od przyszłego roku będzie już sprawiedliwie. Ale nie doczekaliśmy się wczoraj odpowiedzi, co już w tej sprawie zrobiono.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec lubelszyzny
strach
aron
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec lubelszyzny
mieszkaniec lubelszyzny (16 lipca 2009 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się po trosze z tym, że lekarze mają troszkę za dużo, ale... No właśnie zawsze jest "ale". Mam tylko jedno pytanie ( prawdopodobnie retoryczne): Dlaczego NFZ za 2008 rok miał ponad miliard oszczędności??? Przecież w statucie NFZ jest zapis, że nie może on posiadać oszczędności za poprzedni rok rozliczeniowy. Wynika z tego, że popełniono przestępstwo. Pozdrawiam
Rozwiń
strach
strach (12 lipca 2009 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
:CYTAT:::Obnizyc pensje lekarzom do minimalnej krajowej a jak im sie nie podoba to won z [Katolickiej Polski[] niech putin da im prace./

To niech was leczą zakonnicy księza i siostry w katolickiej polsce...skąd tyle nienawiści KATOLIKU/aron/
Rozwiń
aron
aron (11 lipca 2009 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obnizyc pensje lekarzom do minimalnej krajowej a jak im sie nie podoba to won z Katolickiej Polski niech putin da im prace.
Rozwiń
Szklarnia
Szklarnia (11 lipca 2009 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POzdrowienia dla "ogrodnikow szpitalnych dlugow" i ich wspieraczy.
Rozwiń
wkurzona
wkurzona (11 lipca 2009 o 06:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani minister ze swoim rządem przygotowali narodowi EUTANAZJĘ, BO CZYŻ NA CHOROBĘ JESTLIMIT? To następny cud Tuska-wykańczanie narodu.Głosujcie na Tuska, a będziecie "zdrowi".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!