niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Szukają miejsca w liceum

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2002, 18:07
Autor: Ewa Dziadosz

To droga przez mękę – mówią ubiegający się o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych. Problemy mają nawet ci, którzy składali dokumenty do 10 szkół jednocześnie. Nawet wicekurator Adam Sikorski obawia się, że nabór może przeciągnąć się do końca wakacji.

– Mieliśmy sygnały, że niektóre szkoły, wbrew zarządzeniu, nie respektują kopii świadectw – mówi wicekurator Adam Sikorski. – W poniedziałek rano wraz z wizytatorami, sprawdzaliśmy zasadność skarg. W XXIII LO poleciliśmy sporządzić nową listę przyjętych, uwzględniającą wszystkich kandydatów z wymaganą liczba punktów.
– Cały czas przychodzą uczniowie po dokumenty – wyjaśnia Alicja Fijałek, dyrektor XXIII LO w Lublinie. – Lista jest więc wciąż aktualizowana i wywiesimy ją kompletną we wtorek rano.
Zamęt panował jednak niemal we wszystkich liceach Lublina.
– To absurd – mówi Elżbieta Binięda, matka gimnazjalisty i pedagog. – Ta procedura rekrutacji jest może korzystna dla 200, góra 300 uczniów–prymusów, którzy zajęli wszystkie miejsca dobrych szkołach. Oni są na kilku listach jednocześnie, nie spieszy im się z wyborem jednej szkoły, a pozostali czekają.
Marcin Strzałkowski ze Świdnika dostał się do liceum w swoim mieście i do III LO w Lublinie. Wybrał naukę w Lublinie i już wczoraj złożył w obu szkołach stosowne deklaracje.
Jak podkreślają jednak pracownicy punktu informacyjnego w Kuratorium Oświaty, wielu uczniów zwleka z tym do środy, blokując miejsca innym. Z kolei ci, którzy na liście się nie znaleźli, a niewiele punktów brakuje im do wymaganego progu – są przekonani, że przejdą na listę przyjętych automatycznie. Tymczasem szkoły wymagają w takiej sytuacji złożenia podania o uwzględnienie w dodatkowej rekrutacji.
– Obawiam się, że wielu uczniów zapomni o konieczności potwierdzenia chęci nauki w danej szkole i jeszcze we wrześniu będziemy dowiadywać się, że dla kogoś zabrakło miejsca – mówi wicekurator Sikorski.
– Ja jestem zadowolony z tego systemu rekrutacji – mówi Władysław Swół, wicedyrektor III LO. – Jak każda nowość budzi wiele kontrowersji. Ale przecież to uczniowie chcieli mieć możliwość ubiegania się do kilku szkół jednocześnie. Dobre szkoły nie mają kłopotu z naborem. Poza tym nauczyciele liceów nie prowadzili egzaminów i dzięki temu nikt nie może nawet sugerować, żadnej protekcji.

Tam szukaj wolnych miejsc

Wczoraj w południe wolnymi miejscami dysponowały w Lublinie: XVIII LO przy ul. Przyjaźni, XX LO przy ul. Tumidajskiego i XXII LO przy ul. Krochmalnej.
W lubelskim Kuratorium Oświaty (ul. 3 Maja, tel. 532-92-81) czynny jest punkt informacyjny dla absolwentów gimnazjów, którzy nadal szukają wolnych miejsc w szkołach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!