sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Szybsza pomoc dla poparzonych strażaków

  Edytuj ten wpis
Autor: (mb)

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej rozpoczyna współpracę ze strażą pożarną. W razie jakiegokolwiek wypadku, jedyny taki ośrodek po tej stronie Wisły, będzie mógł natychmiast pomóc poparzonym strażakom.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i dyrektor centrum podpisali list intencyjny w tej sprawie. – Chodzi o skrócenie procedur i czasu od wypadku do udzielenia pomocy – wyjaśnia kpt. Wojciech Miciuła, rzecznik komendy wojewódzkiej.

Jak to ma wyglądać w praktyce? – Załóżmy, że jest pożar, w którym zostaje poparzony strażak – mówi Miciuła. – Dyżurny straży dostaje o tym informację i natychmiast powiadamia łęczyńskie centrum.
Poszkodowany jest tam transportowany karetką lub śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a centrum już jest na to przygotowane. Czekają specjaliści, gotowi do udzielenia jak najszybszej pomocy.
To ważnie nie tylko w przypadku pożarów, ale też np. akcji z udziałem strażackich nurków. – Gdzie istnieje ryzyko choroby dekompresyjnej. Tu czas odgrywa najważniejszą rolę i trzeba jak najszybciej przewieźć nurka do komory hiperbarycznej – podkreśla Miciuła. – Takie komory są m.in. w Gdyni czy Warszawie. Ale jest też w Łęcznej, na miejscu. Teraz będziemy mogli z niej korzystać.

Przy podpisaniu listu byli też przedstawiciele największych zakładów pracy z Lubelszczyzny (m.in. Zakładów Azotowych w Puławach i kopalni Bogdanka). – W tych firmach istnieje ryzyko poparzeń lub zatruć niebezpiecznymi gazami u pracowników – mówi Miciuła. Im także łęczyńskie centrum będzie mogło udzielić błyskawicznej pomocy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!