sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Targ pod Zamkiem na pewno zostanie. Jest już koncepcja jego przebudowy

Dodano: 22 lipca 2015, 18:38
Autor: Dominik Smaga

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

O tym, że targ zostanie, miasto zapewniało ogłaszając w styczniu wytyczne konkursu na zagospodarowanie Błoni. Ale gdy latem jeden z architektów wprost zapytał, czy kupcy mają tu zostać dostał odpowiedź, że „sposób potraktowania targu jest zadaniem konkursowym”. Ratusz znów uspokaja, że targ zostaje.

Do 21 września mają czas uczestnicy konkursu na to, by przedstawić miastu swoje koncepcje zmian na Błoniach. Mają m.in. zaproponować nowy wygląd parku obok Zamku, ale nie tylko, bo konkursem objęty jest znacznie większy obszar zahaczający także o Targ pod Zamkiem.

Miasto zastrzegło, że koncepcje mają być tworzone tak, by prace prowadzone na ich podstawie kosztowały nie więcej, niż 11 milionów złotych. To, jak daleko architekci mogą się w swych wizjach posunąć określają też wytyczne konkursowe, które Ratusz zaprezentował dziennikarzom już w styczniu. Wtedy to na konferencji prasowej przedstawiciele mediów dostali dokument, w którym można było przeczytać, że „nie utrzymuje się funkcji targowej na terenie obecnej lokalizacji targu”. Prezydent Lublina pytany, czy to koniec targowiska zapewniał, że nie. – Tu jest źle to zapisane, chodzi o to by nie rozbudowywać funkcji handlowych wokół tego terenu – mówił Krzysztof Żuk, a na koniec konferencji dziennikarze dostali nową wersję wytycznych.

Ale niedawno jeden z uczestników konkursu nabrał wątpliwości i skorzystał z możliwości wystąpienia do Ratusza z oficjalnym pytaniem: „Czy należy rozumieć, że Targ pod Zamkiem nie jest przewidziany do likwidacji? Jeśli tak, to czy należy przewidzieć jego modernizację/przebudowę”.

Co na to miasto? – W odpowiedzi na zapytanie informuję, że sposób potraktowania Targu pod Zamkiem jest zadaniem konkursowym – czytamy w piśmie podpisanym przez Elżbietę Daszyńską, szefową miejskiego Biura Zamówień Publicznych.

– Ja tego nie odczytuję jako „możecie ten teren zagospodarować jak chcecie” – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Stanowisko prezydenta jest takie, że targ tu jest i będzie. To historycznie ważne miejsce. W koncepcji mają być zawarte pomysły na to, jak odnowić targ, aby się wpisywał w przestrzeń Starego Miasta. Przypominam, że Podwale ma podpisaną z miastem umowę bezterminową.

– Mamy zapewnienia, że targ zostaje – mówi tymczasem Krzysztof Kurys, prezes spółki Podwale. – My też mamy swoją koncepcję, mamy nawet pozwolenie na budowę, ale czekamy na to co ciekawego przedstawią architekci. Nawet, jeśli w zwycięskiej koncepcji nie będzie targu to i tak będzie to tylko koncepcja, a ostatnie słowo należy do radnych uchwalających plan zagospodarowania terenu.

Zwycięską koncepcję powinniśmy poznać najpóźniej pod koniec października. W przyszłym roku miałyby się zacząć prace przy budowie nowego parku obok Zamku. Do jego urządzania dopłaci właściciel znajdującej się za al. Unii Lubelskiej nowej galerii handlowej. Może się tu znaleźć – choć nie musi – m.in. amfiteatr.

Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lipca 2015 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hmm, kwestia targu...za każdym razem jak tam idę ( raz na kilka lat) myslę sobie" o może kupię cos taniego i ładnego" i ZA KAŻDYM razem wychodzę z niczym, bardzo zniesmaczona. Ohyda i kicz tam panujące mnie powalają. Nie żałowałabym gdyby zlikwidowali te budy szpecące miasto
Rozwiń
Gość
Gość (23 lipca 2015 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dla mnie to wywalić ten śmierdzący moczem targ i wyburzyć paskudny budynek ZS1, i tak nikt normalny by do tej szkoły nie poszedł.
Rozwiń
Gość
Gość (23 lipca 2015 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przyłączam się do opinii przedmówcy, że jedna z najpiękniejszych panoram, którą i tak szpeci zabudowa Zespołu Szkół Nr 1 na Podwalu, to jeszcze dodatkowo zostanie tu utrzymane targowisko. Wstyd za naszych miejskich urbanistów, dziwi mnie, że nie ma w tej sprawie protestów. Błonie można by urządzić w sposób piękny, wielkomiejski dosadzając drzew, robiąc skwery, fontanny z iluminacjami świetlnymi, widoczne z biegnącej wzdłuż Al. Unii Lubelskiej. Targi wyprowadzić z centrum miasta! A tak blaszana buda będzie symbolem centrum Lublina po wieki !
Rozwiń
Gość
Gość (23 lipca 2015 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O ile nie jestem zwolennikiem likwidowania takich przybytków handlu badziewiem wszędzie, gdzie tylko się da - tak w tym przypadku ten targ potwornie w oczy kole... jedna z piękniejszych panoram starego miasta w POLSCE, nie tylko w Lublinie - niestety, dalej będzie szpecona biedabudami i koszmarami architektonicznymi posadowionymi pod tym wzgórzem... Przykre. Ale jakże lubelsko-wschodnie...
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2015 o 21:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Targ targiem ale AMFITEATR to by się przydał!.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!