piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Teatr Andersena wyprowadzi się ze Starego Miasta. Są już chętni na opuszczany budynek

Dodano: 6 lipca 2016, 10:01
Autor: Dominik Smaga

Ratusz zaczął negocjować warunki przejęcia pomieszczeń na Starym Mieście, które z końcem lipca zwolni Teatr Andersena. Miasto chce wynająć od klasztoru lokal po teatrze, by ulokować tu Warsztaty Kultury. O tym, czy taka operacja będzie możliwa, przesądzą strażacy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Teatr Andersena nie będzie już dłużej wynajmować pomieszczeń od dominikanów, bo artyści, podobnie jak dyrektor, mieli serdecznie dość warunków panujących w błagającym o remont budynku. Od września teatr ma działać w gmachu Centrum Spotkania Kultur przy Al. Racławickich.

Wraz z zapowiedzią tej przeprowadzki padła jeszcze jedna deklaracja: zwalniany lokal przy Dominikańskiej nadal będzie służyć kulturze. Deklaracji towarzyszyło zasadnicze zastrzeżenie: pod warunkiem, że straż pożarna zgodzi się na odstępstwa od wymogów przeciwpożarowych, których budynek obecnie nie spełnia.

Czy taka zgoda będzie? Tego wciąż nie wiadomo.

– Po to, żeby móc wystąpić z pismem do straży musimy najpierw dysponować tym lokalem – tłumaczy Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Dlatego przystąpiliśmy z przeorem dominikanów do negocjacji warunków takiego najmu. Umowa może być zawarta dopiero wtedy, gdy wygaśnie ta zawarta przez Teatr Andersena.

Umowa „teatralna” (z czynszem w wysokości 31 tys. zł miesięcznie) wygasnąć ma z końcem lipca. Ta „miejska” wcale nie musi być zawarta przez Urząd Miasta, bo nowym najemcą od razu mogą się stać Warsztaty Kultury. Ratusz twierdzi, że ustalenia w tej sprawie jeszcze trwają.
Sam teatr ma działać w CSK tylko tymczasowo, dopóki nie zostanie przygotowana jego nowa, docelowa siedziba. Ma się nią stać wymagający przebudowy gmach Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. Niezbędna do przebudowy dokumentacja już jest, a z kosztorysu wynika, że prace mogą pochłonąć 46 milionów złotych.

Wiele wskazuje na to, że miasto będzie musiało samo udźwignąć ten wydatek. Pierwotnie Ratusz liczył na unijną dotację, ale potem okazało się, że z tak kosztowną inwestycją nie ma szans na dofinansowanie. Dlatego też władze miasta próbowały okroić projekt tak, by również koszty spadły o połowę, ale ostatecznie z takich cięć zrezygnowano. Przebudowa gmachu, o ile rzeczywiście znajdą się na nią pieniądze, mogłaby trwać dwa lata.

Gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lipca 2016 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
dlaczego miasto płaci dominikanom taki czynsz ???? !!!
Może nikt nikt inny nie zapłaci im takich pieniędzy, budżet Dominikanów jest w potrzebie, a miasto ma gest, bo płaci pieniędzmi podatników, a nie swoimi? Wątpię, by znalazł się inny chętny na tą ruderę za 1/3 tej stawki. Warsztaty mogłyby pewnie funkcjonować w jakimś domu kultury, ale byłaby to wielka strata dla Dominikanów. I dla kultury oczywiście xD Co najciekawsze, miasto najpierw zawrze umowę, a dopiero później wystąpi o odstępstwa. A co będzie jeśli SP w trosce o bezpieczeństwo uczestników i nie wyrazi zgody? Miasto zostanie z pustym lokalem za który będziemy płacić my wszyscy? 
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2016 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mogę tego pojąć. Stan lokalu zagraża zdrowiu pracowników i klientów a lokal działa i miasto płaci za niego bardzo wysoki czynsz. Dominikanie nic nie remontują tylko biorą kasę. Teraz Ratusz z litości wsadzi tam inna jednostkę kultury finansowaną z budżetu miasta, zapłaci ten sam czynsz (także za czas remontu, kiedy lokal będzie wyłączony z użytkowania), a za 2-3 lata zabierze tę jednostkę gdzie indziej. Niezły interes robią Dominikanie na naiwnym UM, nieprawdaż? A może RIO się tym zainteresuje? W końcu to pieniądz publiczny.
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2016 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w CSK i tak wieje wielką NUDĄ, betonowe, nieprzyjazne korytarze trzeba ożywić, to idealne dla Teatru miejsce
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2016 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli Dominikanie brali pieniądze za wynajem, to powinni dbać o stan budynku, remontować. Taki układ, że miasto płaci za wynajem i jeszcze remontuje to skrajna niegospodarność!!!
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2016 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie miasto płaci tylko teatr
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!