poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Teatr Stary w Lublinie ma już 5 lat. Zobacz zdjęcia z remontu, otwarcia i jubileuszu

Dodano: 12 marca 2017, 12:46

Skromnie i ze smakiem Teatr Stary świętował w sobotę 11 marca pięć lat działalności artystycznej. Równo 5 lat temu, 11 marca 2012 roku w odrestaurowanym teatrze zagrał na otwarciu gitarzysta flamenco José Fernández Torres, gościem specjalnym była wybitna polska aktorka Danuta Szaflarska. Na widowni zasiadł Bronisław Komorowski, prezydent RP z małżonką.

- Aby tak mogło się zdarzyć, 195 lat temu, w 1822 roku Łukasz Rodakiewicz musiał wznieść budynek przy ulicy Jezuickiej w darze dla swojej kochającej teatr młodej żony Marianny Drewnowskiej - mówiła Karolina Rozwód na jubileuszu 5-lecia nowego Teatru Starego.

W imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka okolicznościowe dyplomy dla pracowników i wolontariuszy Starego wręczył wiceprezydent Krzysztof Komorski. Wcześniej powitał ze sceny swego poprzednika prezydenta Włodzimierza Wysockiego, który pilotował odbudowę najstarszego obok Starego Teatru w Krakowie - budynku Teatralnego w Polsce.

Wśród wielu gości byli Marcin Kydryński, Włodek Pawlik, Paweł Potoroczyn. Aktywne 5 lat zobaczyliśmy na filmie, sumującym dotychczasowy dorobek sceny na Starym Mieście.

Gwoździem programu była premiera projektu Bartka Wąsika “Kocham, Lublin, Szanuję” . Wybitny pianista, współzałożyciel i członek kwartetu fortepianowego-perkusyjnego Kwadrofonik oraz duetu fortepianowego Lutosławski Piano Duo i autor głośnego projektu muzycznego „Nowa Warszawa” - koncertował w prestiżowej Filharmonii Berlińskiej i Carnegie Hall. Recenzent Chicago Herald's Tribune określił jego wykonanie Preludium e-moll Chopina jako „absolutnie genialne".

Artysta grał na żywo, rozmawiał z bohaterami filmu, który oglądaliśmy. Przypomnijmy, że Teatr Stary to także jedno z najstarszych kin w Polsce - i projekt filmu z muzyką na żywo bardzo tu pasował. Największą wartością filmu były relacje mówione, świetnie skadrowane i zmontowane. W tym promiennej Hanny Wyszkowskiej, Adama Tomanka, który wyglądał jak gwiazdor przedwojennych filmów czy babci samego Bartka Wąsika.

A Lublin? Nostalgicznie wpisany w pory roku, z wędrującym księżycem, z tekstem poematu o MIeście Lublinie czytanym przez Wisławę Szymborską - był na obrazach bardzo czechowiczowski: “Lublin nad łąką przysiadł. Sam był – i cisza". Na finał zobaczyliśmy widok na dawną Kasy Przemysłowców Lubelskich z gasnącymi latarniami. Tych latarni już na żywo nie zobaczycie, zastąpiły je nowe na remontowanym placu Litewskim.

Teatr Stary na chwilę po otwarciu

Otwarcie Teatru Starego. Jednym z gości był prezydent Bronisław Komorowski

Na chwilę przed końcem remontu Teatru Starego. 2012 rok

Pierwsze zdjęcia z remontu Teatru Starego

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!