sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Tematy ucieszyły maturzystów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 maja 2002, 20:55
Autor: Ewa Dziadosz

Na chwilę przed ogłoszeniem tematów w Prywatnym LO <br />
im. J.I .Paderewskiego w Lublinie (J. Mirosław)
Na chwilę przed ogłoszeniem tematów w Prywatnym LO
im. J.I .Paderewskiego w Lublinie (J. Mirosław)

Półmilionowa armia uczniów przystąpiła wczoraj do najważniejszego egzaminu. Wszyscy musieli zmierzyć się z językiem polskim. Żaden
z tematów krążących wcześniej po Internecie się nie sprawdził.

- Żenująco łatwe te tematy. Dwa lata temu, gdy ja pisałem były trudniejsze i ciekawsze - zapewniał Tomasz Miszta, który czekał na swoją dziewczynę pod jedną ze szkół przy al. Racławickich w Lublinie.
Nie było żadnych motywów łączących się z nowojorską tragedią, terroryzmem i totalitaryzmem. Wśród zdających przeważały opinie, że tematy nie były trudne. Z wstępnych informacji kuratorium wynika, że popularnością cieszył się drugi, czyli interpretacja słów S. Wyspiańskiego o rozdźwięku między marzeniami a rzeczywistością.
Na nową maturę w naszym województwie zdecydował się zaledwie co setny maturzysta. W sumie do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 32 tys. uczniów.
Tematy starej matury już od godz. 3. rano lubelskie kuratorium przekazywało do swoich delegatur w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Puławach i Kraśniku. Tam od godz. 6 rano odbierali je dyrektorzy szkół dziennych i od godz. 12 - wieczorowych. Żaden z tematów z Lubelszczyzny nie został ujawniony przed regulaminowym terminem.
- Niestety, ja sam nie mam dostępu do tematów - zaklinał się Jan Sawicki, kierownik Wydziału Sprawdzianów i Egzaminów Szkolnych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Przekazujemy je w zapieczętowanych kopertach do szkół i odbieramy również zapieczętowane.
Gdy maturzyści zmagali się z językiem polskim, zdenerwowani rodzice czekali na swoje dzieci. Ale nie wszyscy się stresowali. - Żona poszła z synem na mszę dla maturzystów, a ja muszę prowadzić lekcje i nie mam czasu na zdenerwowanie - zapewniał rano Jerzy Wrzos, nauczyciel języka angielskiego w Społecznym LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie.
Tematy i teksty źródłowe nowej matury o godz. 15 zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pod internetowym adresem www.cke.edu.pl, gdzie w następnych dniach będą prezentowane zadania z kolejnych przedmiotów. Będzie tam można również znaleźć sposób ich rozwiązania. Dziś "nowi” maturzyści zdają pisemnie język obcy, "starzy” - przedmiot do wyboru.

Waldemar Godlewski - kurator oświaty

Tak jak zapowiadałem w naszym województwie nie było żadnych przecieków. Byliśmy chyba nawet jedynym województwem, w którym nawet media nie złamały poufności tematów, które w dniu egzaminów pisemnych nie mogą być ujawnione przed godz. 14. Nie mieliśmy również żadnego sygnału o jakichkolwiek problemach czy próbach ściągania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!