piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Tłumy pożegnały profesora Zbigniewa Hołdę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 maja 2009, 17:56

Setki osób pożegnały w poniedziałek prof. Zbigniewa Hołdę - wybitnego prawnika i świetnego znawcę praw człowieka.

Prof. Hołda spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Mszę żałobną odprawiał dominikanin ojciec Tomasz Dostatni, homilię głosił jezuita ojciec Wacław Oszajca.

Prof. Hołda zmarł w środę wieczorem po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 59 lat.

W stanie wojennym Zbigniew Hołda doradzał "Solidarności”, był internowany. Po 1989 roku walczył o prawa człowieka w nowej Polsce. Był profesorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownikiem Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności.

Był też wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, członkiem prawniczych gremiów, które opracowywały bardziej przyjazne prawo. Został laureatem nagrody ProBono, przyznawanej przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych osobom, które bezinteresownie świadczą pomoc potrzebującym.

Profesor zawsze miał czas, żeby wyjaśnić skomplikowany przepis. Nie bał się przy tym otwarcie powiedzieć, co myśli o decyzjach ważnych instytucji i urzędów. Zawsze był po stronie ludzi.

(MB, DJ)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
spóldzielca
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

spóldzielca
spóldzielca (26 maja 2009 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja również żegnam Pana Zbysia Hołdę, wspaniałego człowieka i godnego wiecznej pamięci. Człowiek ten wiele pomógł biednym spóldzielcom przed wykluczeniem ich z członkostwa. Władze spóldzielni, notoryczni oszuści, złodzieje i fałszywcy, za spóldzielców pieniądze rzadzą się jak szare gęsi, pozywają do sądu, robią w bambuko spółdzielców. Wielokrotnie spóldzielcy uzyskiwali pomoc od tak świetnego człowieka jakim był ZBIGNIEW HOŁDA.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!