niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

To już koniec kina Kosmos

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2009, 19:03
Autor: DOMINIK SMAGA

28 lutego odbędzie się ostatni seans w lubelskim kinie Kosmos. - Chcemy skoncentrować się na naszym drugim kinie Wyzwolenie - tłumaczy właściciel, który jeszcze niedawno zapowiadał, że w miejscu Kosmosu zbuduje multipleks.

- Nic o tym nie wiem - Elżbieta Jaskulska, kierownik Kosmosu jest zdziwiona naszymi pytaniami o likwidację. Ale właściciel kina, warszawska Instytucja Filmowa MAX-FILM rozwiewa złudzenia. - Z końcem lutego zamykamy Kosmos - przyznaje Weronika Adamowska. - Cały wysiłek chcemy włożyć w działalność naszego drugiego kina w Lublinie: Wyzwolenia.

Wyzwolenie mieszczące się przy ul. Peowiaków ma powrócić do przedwojennej nazwy Apollo. I rozszerzy swoją działalność.

- Chcemy, by było swoistym centrum kulturalnym. Poza wyświetlaniem filmów chcemy tu organizować koncerty, wystawy, spektakle teatralne i kabaretowe, festiwale filmowe i przeglądy. Tego typu działalność wypróbowujemy już w warszawskim kinie Luna. W Lublinie miałoby powstać coś podobnego - zapowiada Adamowska.

W Lunie widzowie mogą w ostatni poniedziałek miesiąca za darmo oglądać spektakle Teatru Telewizji. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ujrzymy odmienione Wyzwolenie i czy obiekt będzie specjalnie przebudowywany. Tak samo, jak nie wiadomo, co stanie się z wyposażeniem Kosmosu. - To dopiero będzie ustalane z dyrektorką - dodaje Adamowska.

Kolejną zagadką są dalsze losy budynku u zbiegu al. Długosza i ul. Leszczyńskiego. MAX-FILM twierdzi, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

A jeszcze niedawno prezesi z Warszawy zapowiadali, że w miejscu Kosmosu powstanie nowoczesny obiekt.

Istniejący budynek miał być zburzony, a w tym miejscu stanąć miał ośmiosalowy multipleks z 1700 fotelami, dwupoziomowym parkingiem podziemnym i galerią handlową, w której miała się znaleźć artystyczna kawiarnia - miejsce spotkań z reżyserami i sławami ekranu.

Od ul. Leszczyńskiego do Ogrodu Saskiego lublinianie mieli przechodzić podcieniami. Nowy gmach miał sięgać samego skrzyżowania.

Te plany były stale przekładane. Pod koniec listopada 2005 r. ówczesny prezes MAX-FILMu zapowiadał, że przebudowany Kosmos zacznie działać w 2007 r. Z kolei w styczniu 2007 r. ta sama ekipa obiecywała, że projekt budowlany będzie gotowy w ciągu trzech miesięcy. Teraz MAX-FILM milczy o tych planach.

Kosmos przez lata był największym lubelskim kinem. Niespełna dwa lata temu tytuł ten przejął pierwszy lubelski multipleks Cinema City otwarty w centrum handlowym Plaza.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ADEEE11
~oburzona~
Beret
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ADEEE11
ADEEE11 (15 lutego 2009 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
=CZYLI MÓWIĄC KRÓTKO CWANIACZKI Z WARSZAWY POLECIELI SOBIE W PTAKA!!!ZNOWU WŁADZE MIASTA=WSI LUBLIN, DAŁY SIĘ ZROBIĆ W BALONA!!!CO ZA NIEUDOLNOŚĆ,NA WYMIOTY BIERZE!!NAJBARDZIEJ ROZBAWIŁY MNIE TEKSTY NASZYCH WŁODARZY CO DALEJ Z BURDELM POD NAZWĄ:DWORZEC PKS NA PODZAMCZU I TE BUDY ZWANE BAZAREM,DWORZEC PKP I JEGO OTOCZENIE,BUDOWA DWORCA AUTOBUSOWEGO OBOK KOLEJOWEGO??JAK JEDEN MĄŻ POTWIERDZILI,ŻE LEJĄ NA TE SPRAWY,NO BO JAK NAZWAĆ INACZEJ ODPOWIEDŹ W STYLU:NIE MAM CZASU,POCZEKAJMY A ZOBACZYMY???,SPRAWA POLA WZDŁÓŻ AL 1000 LECIA DO RONDA POD ZAMKIEM(GDZIE CI INWESTORZY?),WSTYD I HAŃBA!!WASIELWSKI KŁĄMAŁ,ŻE ZMYJE NIERÓBSTWO I NIEUDOLNOŚĆ 8 LAT OWALANIA SIĘ PRZEZ PRUSZKOWSKIEGO I CO I NIC WYSZŁO,JAK TO W LUBLINIE,DO D.....!!!JA NIE WIEM CO MNIE TRZYMA,ŻE MIESZKAM W TYM MIEŚCIE???CHYBA GŁUPOTA!!!DRÓG ZERO, POD OBWDONICĘ NIE WBITO JEDNEJ ŁOPATY!!SZKODNICTWO DECYDENTÓW KTÓRE UPRAWIANE JEST W LUBINIE, NIE MIĘŚCI SIE W GŁOWIE ALE TAK BĘDZIE DOPÓTY DECYDENCI NIE BĘDĄ ODPOWIADAĆ PRZED WYBORCAMI A NASTĄPI TO TYLKO WTEDY KIEDY BĘDĄ JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE I NIE DA SIĘ KRYĆ ZA PLECAMI KOELSIÓW Z PRTYJNEJ MAFII!!AMEN. A TAK RZESZÓW NAS JUŻ WYPRZEDZIŁ, BIAŁYSTOK TEŻ!!!DNO I TYLE!!
Rozwiń
~oburzona~
~oburzona~ (14 lutego 2009 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje!!!!
Już wszystko w Lublinie zostanie zlikwidowane! A co na to władze miasta???
Dlaczego kino Kosmos ma akurat zostać zlikwidowane??? Co kolejne centra handlowe??? Plaza ok ale nie rozwiąże problemu w Lublinie, dlaczego coś co już istnieje i można by zrobić coś sensownego niszczeje!!!!! Panie Prezydencie niech Pan się tym zainteresuje!
Rozwiń
Beret
Beret (13 lutego 2009 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mr3z napisał:
Przecież to się płakać chce...


Kosmos to jest idealny przykład arogancji właściciela i robienia ludzi w przysłowiowe bambuko (by nie powiedzieć dosadniej). To, że po powstaniu CC Kosmos upadnie było tak samo pewne jak śmierć i podatki.
Rozwiń
Beret
Beret (13 lutego 2009 o 22:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyzwoleniu daję rok.
Rozwiń
Lublin ESK 2016
Lublin ESK 2016 (13 lutego 2009 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Szkoda że Kosmos znika
Niedługo zostanie tylko przereklamowane cc

z takim standardem co kosmos przez lata prezentowal to lepiej dla`Lublina niech sie lapiej ucywilizuja
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!